Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě


_
_
_
_
_
_
_




Územní pracoviště
Pracovíště Bruntál Pracovíště Opava Pracovíště Karviná Pracovíště Ostrava Pracovíště Frýdek-Místek Pracovíště Nový jičín
Klikem na mapě vyberete požadované pracoviště

Jedním ze základních předpokladů, jak v pohodě a bez zdravotních potíží prožít nastávající horké dny, je dodržování zásad pitného režimu.

Voda je účinnou součástí termoregulačních pochodů, které probíhají v organismu každého člověka z důvodu zabránění jeho přehřátí. Nedostatečná náhrada tekutin v horkých dnech tudíž může způsobit zdravotní problémy či zhoršit průběh aktuálního onemocnění. Platí pravidlo, že množství tekutin, které ztratíme (vyměšováním, pocením, dýcháním), bychom měli zase zpátky přijmout. Pitný režim by měl dodržovat každý člověk, aby se případných zdravotních problémů vyvaroval. Doplňování tekutin má však výrazně individuální charakter. Velkou pozornost je potřeba věnovat zejména dětem, podceňovat dostatečný příjem tekutin v teplých dnech by neměli ani senioři, kteří často mívají snížený pocit žízně.

Dospělý člověk bez zvýšené tělesné námahy by měl za den (24 hodin) vypít alespoň doporučené množství cca 2 až 3 l tekutin, s tím, že tekutiny jsou průběžně doplňovány celý den. U dětí je situace závislá na věku, uvádí se doporučená množství (zdroj MZd ČR): dvou- až tříleté - 1,3 l, čtyř- až osmileté - 1,6 l, devíti- až třináctileté - 1,9 l dívky, 2,1 l chlapci. Od čtrnácti let je doporučené množství tekutin obdobné jako u dospělých osob.

Jelikož naše strava je bohatá na obsah minerálních látek (solí), není vesměs zapotřebí významně zvyšovat v horkém období jejich přísun do organismu. Většinou postačí pitná nebo stolní voda. Na území Moravskoslezského kraje odpovídá pitná voda z kohoutku obsahem minerálních látek vodě pramenité. Nevhodné jsou velmi sladké nápoje, káva a nápoje obsahující alkohol. Naopak za vhodné nápoje se považují slabě mineralizované vody neperlivé („bez bublinek“), slabé ovocné a zelené čaje, vodou ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

A ještě několik rad na závěr:

  • omezit v horkých dnech tělesnou zátěž a pohybové aktivity, které jsou obvykle spojeny se zvýšenou ztrátou tekutin
  • nepobývat na přímém slunci, nosit přiměřenou pokrývku hlavy (šátek, kšiltovku)
  • nenechávat děti v autech na parkovištích či v kočárku na přímém slunci
  • v případě nemocných osob či seniorů omezit vycházky, zejména v poledních hodinách

Zveřejněno