KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Výskyt spalniček v České republice – informace pro občany

Úvod / Občanům / Výskyt spalniček v České republice – informace pro občany

V posledních dnech se v ČR objevilo více případů spalniček než tomu bylo za několik posledních roků dohromady, proto uvádíme několik informací o této nákaze.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Zdrojem nákazy je člověk a inkubační doba je obvykle 7 – 18 dnů. Hlavními příznaky této nákazy jsou horečka, rýma, kašel, zánět spojivek – slzící oči a změny na sliznici v ústech. Čtvrtý den se při horečce objeví vyrážka, která postupuje z obličeje na krk, trup a končetiny, je červená, splývavá. Mohou se objevit i závažné komplikace. Před zavedením pravidelného očkování v roce 1969 se v ČR pravidelně objevovaly epidemie – ročně bylo hlášeno kolem 50 000 onemocnění s desítkami úmrtí. Očkováním se přerušil přirozený proces šíření spalničkového viru v populaci a spalničky byly prakticky eliminovány. Byly pod kontrolou i v jiných vyspělých evropských zemích, avšak situace se začala měnit v posledním desetiletí, kdy se v Německu, Rakousku a Anglii objevily epidemie spalniček v komunitách imigrantů ze zemí, kde toto očkování nebylo tak striktně prováděno. V únoru tohoto roku bylo onemocnění zavlečeno i do ČR – onemocněl dospělý muž z Ústí nad Labem, který se nakazil během pobytu v Indii. Nákaza se rozšířila převážně mezi zdravotníky, kteří byli s tímto nemocným v kontaktu a dále onemocnělo roční neočkované dítě. Nyní je z tohoto regionu hlášeno podle informace KHS 27 potvrzených případů a u dalších asi 40 nemocných se čeká na potvrzení diagnózy. Nákaza se šíří u dospělých osob ve věku 35 – 45 let, kteří v dětství nebyli očkováni nebo dostali pouze jednu dávku, proto bylo v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, odkud je převážný počet nemocných, vyhlášeno mimořádné očkování proti spalničkám u zdravotnického personálu očkovací látkou Priorix. V ČR jsou děti očkovány dvěmi dávkami kombinované očkovací látky proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, monovakcína proti spalničkám není v současné době k dispozici.

Nákaza se může rozšířit i do dalších regionů. Proto doporučujeme osobám, které byly v kontaktu s nemocným, nebo se u nich objeví teplota a počáteční příznaky onemocnění, aby telefonicky informovaly svého ošetřujícího lékaře, který zajistí vyšetření pacienta a rozhodne o izolaci. Nákaza se šíří kapénkami vzdušnou cestou, proto doporučujeme omezit vycházení a kontakt s ostatními osobami.

Podrobné informace o tomto onemocnění naleznete zde.

Zveřejněno: 12.3.2014