KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Nemoc zimního zvracení

Úvod / Občanům / Nemoc zimního zvracení

Vzhledem k častému výskytu akutních průjmových onemocnění, u nichž je prokázán virový původ, bychom chtěli informovat o této tzv. nemoci zimního zvracení. V Moravskoslezském kraji během roku 2006 bylo zaznamenáno 857 průjmových onemocnění virového původu, v loňském roce to bylo 921 onemocnění, což je nárůst o 7,5%. V letošním roce jsme zaznamenali hromadné onemocnění norovirového původu, které postihlo 21 osob.

Původců virových průjmových onemocnění je celá řada, jedním z nejčastějších původců jsou noroviry. Norovirové gastroenteritidy (akutní zánět žaludeční a střevní sliznice) se vyskytují od října do května (tzv. nemoc zimního zvracení). Onemocnění se může vyskytovat u jednotlivců jako sporadické onemocnění, ale také často jako hromadná onemocnění, např. v domovech důchodců, léčebnách, nemocnicích a školách.

Noroviry se mohou šířit kontaktem fekálně orální cestou prostřednictvím kontaminovaných rukou, jídlem nebo vodou. Přenos může být zprostředkován kontaminovanými předměty, či šířením infekčních částeček při zvracení. Onemocnění většinou začíná náhle, jako akutní zvracení s vodnatými průjmy bez příměsi krve, s křečemi a nevolností. Mohou být přítomny bolesti hlavy, tělesná teplota bývá v normě, nebo je jen mírně zvýšená. Zvracení je nejčastějším příznakem u dětí. Inkubační doba je v rozmezí 12 - 60 hodin, příznaky onemocnění trvají 24 - 60 hodin. Po onemocnění nastává úplná úzdrava. Komplikace hrozí z dehydratace (odvodnění), zvláště u dětí a lidí staršího věku v důsledku průjmu a zvracení. Proto je v léčbě těchto onemocnění nejdůležitější nahradit jak běžný denní příjem tekutin, tak i ztráty způsobené zvracením a průjmy. Kromě čaje a minerálních vod se mohou tekutiny doplnit perorálními rehydratačními (zavodňovacími) roztoky.

Zveřejněno: 29.1.2008