KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Virové hepatitiy - žloutenky

Úvod / Občanům / Virové hepatitiy - žloutenky

V souvislosti se současnou epidemiologickou situací ve výskytu virové hepatitidy typu A (infekční žloutenky) v České republice, bychom chtěli upozornit obyvatele našeho regionu na riziko tohoto onemocnění, kterému se také říká „nemoc špinavých rukou“. Onemocnění způsobuje virus hepatitidy A, který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě. Zničen je např. až po pětiminutovém varu, po působení dezinfekčních prostředků, např. chlorových preparátů.

Infekční žloutenka postihuje především děti a mladé dospělé. Koncem 90. let byla v České republice zaznamenána zvýšená nemocnost ve věkové skupině 15 - 24 let. K této zvýšené nemocnosti přispěl i vzrůstající počet dospívajících a mladých dospělých s rizikovým chováním, především těch, kteří jsou závislí na drogách. V Moravskoslezském kraji máme v letošním roce 4 potvrzené případy onemocnění infekční žloutenkou, ve stejném období loňského roku bylo zaznamenáno 1 onemocnění.

Inkubační doba, tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění je 14 - 50 dní, nejčastěji 30 dní. Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky: projevy chřipkové (tj. zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek), žaludeční a střevní (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří). Po této první fázi, ohlašující příchod nemoci, nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy dochází ke zhoršení potíží a často se objevuje „žloutenka". Současně s ní má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže. Někdy výše uvedené necharakteristické příznaky chřipkové, žaludeční a střevní nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivádí k lékaři žluté zbarvení kůže a bělma oka. Jindy se naopak „žloutenka" nevyvine, mluvíme o formě anikterické, která je obzvláště závažná pro šíření onemocnění do okolí, touto formou onemocní nejčastěji děti.

Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici. Přenos stolicí infikovaného člověka hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou (kontaminovanou) vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty.

Po onemocnění dochází k celoživotní imunitě, tj. ochraně před opakovaným onemocněním. Protože vnímavost k této infekci je všeobecná a specifická léčba neexistuje, jsou preventivní opatření obzvláště důležitá. Zahrnují dodržování osobní hygieny, důsledné mytí rukou před jídlem, kouřením, zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami. V posledních letech je možná i aktivní imunizace, očkování.

U injekčních uživatelů drog je navíc riziko přenosu virové hepatitidy B a virové hepatitidy C. U těchto případů dochází k přenosu kontaminovanou krví a nebezpečné je společné používání injekční jehly, stříkačky či aplikace drog ze společného roztoku, či nádoby.

U těchto dvou typů žloutenek je možný přenos pohlavním stykem a přenos z nemocné matky na novorozence.

Zveřejněno: 7.7.2008