Nahrávám...

Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 17.12.2010

Úvod / Občanům / Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 17.12.2010

Týdenní nemocnost ARI měla v tomto týdnu v kraji hodnotu 1 303 příp. na 100 000 obyvatel, což představuje oproti minulému týdnu zvýšení o 8,9%.

Současná nemocnost a také podíl osob ošetřených pro ARI na LSPP, který se stále pohybuje mírně nad 20% s obvyklým navýšením ve dnech pracovního volna, zatím nesvědčí o nástupu vlny chřipkových onemocnění. Taktéž dosud nebyly v kraji izolovány kmeny chřipky od nemocných ARI.

V ČR nemocnost ARI mírně stoupá, ale zvýšený výskyt chřipky dosavadní vyšetření zatím nenaznačují. Naopak stále jsou prokazovány jiné než chřipkové respirační viry, především RS viry, v kraji pak také Mycoplasma pneumoniae. Nicméně vzestupný trend ARI je v Evropě jasný a je otázkou krátké doby, kdy bude patrný i v ČR.

Laboratorní průkazy charakterizující výskyt chřipky v Evropě začínají stoupat, a to v řadě států. Celkem 15 evropských států hlásí sporadický výskyt, ale 2 již hlásí lokální epidemie ( Norsko a Anglie ). Nadále je častěji potvrzována chřipka A s převahou pandemického kmene a to v 60% vyšetření, chřipka B ve 40%. Z tohoto poměru je patrné, že původ chřipkových infekcí může být v letošní sezóně velmi různorodý.

Zveřejněno: 17.12.2010