Nahrávám...

Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 4.2.2011

Úvod / Občanům / Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 4.2.2011

V prvním únorovém týdnu jsme zaznamenali setrvalý stav ve výskytu týdenní nemocnosti ARI. Současná nemocnost představuje 2166 nemocných na 100 000 obyvatel kraje, což je o 0,2% méně než v předchozím týdnu. Avšak v tomto týdnu byl evidován další vzestup ve výskytu chřipkových onemocnění (ILI), který vzrostl o 63,2% oproti předchozímu týdnu.

Sledovaný počet osob ošetřených v kraji na LSPP se oproti minulému týdnu příliš nezměnil a pohyboval se v rozmezí od 25 do 45 % při navýšení ve dnech pracovního volna.

V tomto týdnu bylo hlášeno sedm případů onemocnění pandemickou chřipkou s rozvojem akutní respirační nedostatečnosti vyžadující hospitalizaci a 2 úmrtí v souvislosti s pandemickou chřipkou. Jedná se o dva muže z Ostravska a Frýdecko-Místecka, jejichž zdravotní stav byl negativně ovlivněn i jinými základními onemocněními (onemocnění srdce s vysokým krevním tlakem, plicní nedostatečnost, obezita, kuřáctví).

Dle sdělení NRL pro chřipku výrazně stoupá počet pozitivních průkazů chřipky. Stejně jako v jiných částech Evropy i u nás převažuje subtyp A(H1N1), ale vykazujeme i sporadickou cirkulaci A/H3N2 a B. V MS kraji dle laboratorních vyšetření cirkuluje chřipka A(H1N1) a byl zachycen i subtyp B.

Situace v Evropě je víceméně stabilní, západní Evropa je stále ve fázi plošné epidemie. Tu hlásí Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Irsko, Itálie, Litva, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko a stále i část Velké Británie.

Zveřejněno: 4.2.2011