Nahrávám...

Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 25.3.2011

Úvod / Občanům / Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 25.3.2011

V tomto týdnu zaznamenáváme další pokles ve výskytu týdenní nemocnosti ARI. Současná nemocnost představuje 1251 nemocných na 100 000 obyvatel kraje, což je o 8 % méně než v předchozím týdnu. Taktéž došlo k výraznému poklesu chřipkových onemocnění (ILI) o 31 % oproti předchozímu týdnu. Nemocnost chřipkovými onemocněními poklesla ve všech okresech Moravskoslezského kraje.

Sledovaný počet osob ošetřených v kraji na LSPP oproti minulému týdnu výrazně poklesl a pohyboval se v rozmezí od 16 do 24 % při navýšení ve dnech pracovního volna na 31-33 %.

V tomto týdnu nebyl hlášen závažný případ onemocnění chřipkou s rozvojem akutní respirační nedostatečnosti vyžadující hospitalizaci. Bylo však hlášeno úmrtí 63 letého muže z okresu Nový Jičín v souvislosti s chřipkou A (H1N1), který trpěl jiným základním onemocněním a proti chřipce nebyl očkován.

Dle sdělení NRL pro chřipku většina evropských států eviduje lokální či regionální výskyty, plošnou epidemii hlásí pouze Švédsko, Norsko a Litva. Ačkoliv dynamika incidence B chřipky netvoří klasickou druhou vlnu, virus typu B nyní převažuje nad typem A. Chřipka typu B dominuje ve Finsku, Irsku, Litvě, Polsku, Španělsku, Švédsku a Skotsku. Podobný vývoj je nyní i v ČR.

Zveřejněno: 25.3.2011