Nahrávám...

V Jeseníkách začaly první dětské tábory - MS Deník

Úvod / Občanům / V Jeseníkách začaly první dětské tábory - MS Deník

Letní rekreace dětí není lukrativní a provozovatelů nepřibývá

Už několik let nezaznamenali bruntálští hygienici vážnější závady na letních dětských táborech. Nemuseli řešit případy úplavice, salmonely, či jiných nebezpečných infekcí. Hygienici potvrzují, že provozovatelé táborů jsou zkušení a hledí si svých povinností.

Alena Kiedroňová

Bruntálsko

V Jeseníkách začaly o víkendu první letní tábory a vypadá to, že prázdniny pod stanem nebo v chatkách prožije na bruntálské straně hor či na březích Slezské Harty na dva a půl tisíce dětí. Organizátoři letní dětské rekreace zatím nahlásili bruntálskému územnímu pracovišti Krajské hygienické stanice (KHS) Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě pětadvacet akcí s dvaašedesáti turnusy a další ohlášení táborů stále ještě přicházejí. „Třicet sedm turnusů je ve stanech, jejich počet se ale do konce prázdnin ještě změní,“ uvedla Michaela Pavelková z bruntálského pracoviště KHS. Právě stanové tábory v přírodě mají pro děti zvláštní kouzlo. U Slezské Harty se už několik let pořádají vodácké tábory, kde táborový tým musí zajišťovat zásobování základny na loďkách, z opačného břehu. Oblíbené jsou také prázdniny na základnách u lesa, dál od vesnic.

„Provozovatelů táborů pro děti už několik let nepřibývá. Začátkem 90. let si někteří majitelé nebo nájemci chat a penzionů postavili podnikatelské záměry též na organizované dětské rekreaci, ale brzy zjistili, že nejde o nijak lukrativní záležitost. Noví organizátoři takřka nepřibývají, novým místem je letos areál hotelu Avalanche v Dolní Moravici,“ uvedl lékař Petr Kopřivík, vedoucí bruntálského územního pracoviště KHS.

Pořadatelé musí hygienikům měsíc dopředu nahlásit pořádání tábora a zajistit jeho zásobování nezávadnou pitnou vodou. Zajišťují stravování dětí pětkrát denně, pitný režim po celý den i podmínky pro hygienu. Nesmí na tábor přijmout dítě bez doporučení jeho lékaře a mají zajištěn lékařský dohled na děti. Ručí také za způsobilost členů táborového týmu pracovat s dětmi. „Organizátoři táborů jsou zkušení, k pokutám přistupujeme jen zřídkakdy. Když už se to stane, zpravidla kvůli nevhodnému skladování potravin,“ řekla Pavelková.

Zveřejněno

Zveřejněno: 3.7.2006