KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Úvod / Média / Detail

Stanovisko Krajské hygienické stanice MSK k smogové situaci


Zveřejněno: 16. 1. 2006

Vzhledem k přetrvávajícímu nepříznivému stavu znečištění venkovního ovzduší v Moravskoslezském kraji prachem vydává Krajská hygienická stanice MS kraje se sídlem v Ostravě k průběžně vydávaným aktuálním informacím pro obyvatele toto doplňující stanovisko:

Situace v znečištění ovzduší prachem, která trvá od počátku ledna t.r. potvrdila nepříznivý vývoj v znečištění ovzduší v MS kraji patrný od roku 2002. První výraznější varování jsme zaznamenali v zimních měsících loňského roku, kdy koncentrace prachu několikanásobně překračovaly denní imisní limit 50 ug.m-3. Letošní smogová situace představuje nejen vyšší koncentrace prachu než v roce 2005, ale vlivem déletrvajících nepříznivých klimatických (rozptylových) podmínek je podstatně delší.

Pravidelná měření kvality ovzduší a podávání informací zajišťuje ze zákona Český hydrometeorologický ústav. Aktuální informace o kvalitě ovzduší jsou vydávány minimálně 2x denně, jsou přístupné na infolinkách ČHMÚ.

Vzhledem k tomu, že stávající legislativa v oblasti ochrany ovzduší nestanovuje pro prach zvláštní imisní limity po jejichž překročení by pro příslušné orgány ochrany ovzduší (kraj, obce, ministerstvo ŽP) nastala povinnost vydat varovnou informaci pro obyvatele, iniciovala již po smogových epizodách v roce 2005 Krajská hygienická stanice MS kraje jednání k stanovení tohoto limitu pro MS kraj.

Metodou hodnocení zdravotních rizik byla Krajskou hygienickou stanicí MSK navržena a při následných jednáních Krajského úřadu MSK a dalších zainteresovaných složek stanovena zvláštní denní koncentrace prachu (PM 10) v hodnotě 100 ug.m-3.

S platností od prosince 2005 po překročení této hodnoty a předpokladu, že se situace bude zhoršovat má Krajský úřad MSK za povinnost vydávat zvláštní varovnou informaci pro obyvatelstvo včetně základních pokynů, jak se za vzniklé situace chovat. Tyto informace již byly opakovaně vydány.

Zákon o ochraně ovzduší nepočítá s regulačními opatřeními za smogové situace jejíž příčinou jsou nadměrné koncentrace prašného aerosolu. Zvláštní limity pro regulaci jsou stanoveny jen pro oxid siřičitý, oxid dusičitý a ozón.

Je tedy nutné, aby v situacích, jako je současný stav občané sledovali zpravodajství sdělovacích prostředků a řídili se zveřejněnými doporučeními. Více informací k imisní situaci lze získat na internetových stránkách ČHMÚ Ostrava, Krajského úřadu MS kraje. Informace k problematice prašného aerosolu (zdravotní dopady, legislativa) a odkazy na aktuální imisní situace jsou na stránkách Krajské hygienické stanice MS kraje www.khsova.cz. Telefonní dotazy jsou vyřizovány na lince 595 138 220.

I když systém včasného podávání informací občanům znečištění ovzduší prachem nevyřeší, je z hlediska svobodného přístupu k informacím nezbytný. Je také jedním z faktorů trvalého uvědomování si nutnosti nových legislativních opatření v oblasti znečištění ovzduší prachem a technických řešení k zlepšení kvality ovzduší především v průmyslově ožívající ostravské aglomeraci.

Na druhé straně je ale nutné poukázat na nedostatky, jejichž odstranění může být téměř okamžité a pro čistotu ovzduší a zdraví občanů přínosem. Jedná se především o kázeň občanů využívajících domácí topeniště na tuhá paliva. Spalování méněhodnotných paliv, dokonce i odpadů je v době silné teplotní inverze přímo pohromou pro své okolí.



Zpět