KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Úvod / Média / Detail

Stravovací provozy, letní koupaliště, dětské tábory, epidemiologická situace - odpověď pro MF Dnes


Zveřejněno: 4. 8. 2006

p class="bold">Kontrola stravovacích provozů v měsíci červenci 2006 v Moravskoslezském kraji

V měsíci červenci bylo provedeno ze strany KHS MSK se sídlem v Ostravě 35 kontrol provozoven vyrábějících a prodávajících zmrzlinu. Nejčastěji byly v těchto provozovnách zjišťovány závady v provozní hygieně - 9x, v skladování potravin a surovin - 8x, a v zavedení systému založeném na principu HACCP – také 8x. Za zjištěné závady byly v 16 případech uloženy peněžité sankce ve výši 15 300,- Kč.

V měsíci červenci bylo celkově provedeno 379 kontrol stravovacích provozů z toho bylo 134 kontrol vyvařujících restaurací, 46 kontrol pevných stánků, 53 kontrol stánků mobilních a 7 kontrol pojízdných pultů a vozíků. Další kontroly byly provedeny v nevyvařujících restauracích, nemocnicích či domovech důchodců. Nejčastěji byly zjišťovány závady v zavedení systému založeném na principu HACCP - 135x, dále byly často zjišťovány závady ve stavebně – technickém stavu provozoven - 106x, v provozní hygieně - 99x a v dodržování skladovacích podmínek potravin - 79x. Ostatní závady byly zjišťovány méně často. Za zjištěné závady bylo uloženo 185 peněžitých sankcí v celkové výši 177 000,- Kč. V jednom případě nebylo dosud správní řízení o uložení pokuty ukončeno.

V žádném zařízení nebylo nutno přikročit v měsíci červenci k ukončení provozu či činnosti v provozovně.

Spotřebitelé by si měli v letních měsících dávat pozor zejména na čistotu zařízení společného stravování, na používání pracovních oděvů personálem zejména stánků s prodejem občerstvení, na skladovací teploty zejména v chladírenských či mrazírenských zařízeních (dle stávající legislativy musí být každý takovýto skladovací prostor vybaven teploměrem, tak aby si každý spotřebitel mohl zkontrolovat teploty za jaké jsou potraviny skladovány). Dále si může spotřebitel udělat obrázek o celkové hygienické úrovni zařízení z čistoty toalet pro návštěvníky. Dále by si měl zákazník všímat zda používá personál vhodné náčiní na porcování či nabírání potravin a pokrmů, zda používá vhodný obalový materiál apod.

Informace k letním koupalištím

V letošní sezóně je v provozu 43 areálů letních umělých koupališť a 2 koupaliště ve volné přírodě. Všichni provozovatelé jsou povinni splňovat legislativní požadavky. Jedná se o požadavky na stavebně-technické vybavení areálů včetně požadavků na zajišťování pravidelné kontroly kvality bazénové vody a vedení provozních záznamů. Pracovníci hygienické služby kromě provádění kontrol plnění povinností provozovatelů provádí i vlastní odběry k ověření kvality vody v jednotlivých bazénech. V měsíci červenci bylo provedeno celkem 37 kontrol. Při provedených kontrolách nebyly zjištěny zásadní nedostatky. Drobné nedostatky, které byly zjištěny v rámci dozoru, byly řešeny na místě uložením blokových pokut (hlavní nedostatky: nedostatečná chlorace bazénové vody, nedostatečně uklizená WC, nenapuštěná brodítka, znečištěné stěny brodítek, nedostatečně vedené (případně chybějící) záznamy v provozních denících). Bylo uloženo celkem 10 blokových pokut ve výši 7 200,- Kč.

Ze strany orgánu ochrany veřejného zdraví nebylo nutné v žádném z provozovaných letních koupališť přistoupit k vydání zákazu používání vody v koupališti. K celkové výměně vody v bazénu bylo ze strany provozovatele přistoupeno v případě letního koupaliště v Doubravě v okrese Karviná. Důvodem k přijetí tohoto opatření byly nevyhovující senzorické vlastnosti bazénové vody.

U koupališť ve volné přírodě, která mají své provozovatele, je situace odlišná v tom, že provozovatel nemůže ovlivnit kvalitativní vlastnosti vody. Podle zákona má však povinnost informovat veřejnost v případě, že voda v koupališti přestane vyhovovat stanoveným limitům. Tato situace nastala koncem minulého týdne na volném jezeře štěrkovny Hlučín, kde došlo ke zvýšení množství sinic ve vodě na hodnoty, při kterých se nedoporučuje koupání rizikovým skupinám osob (malé děti, alergici, těhotné ženy). Ostatním osobám se doporučuje zkrácení pobytu ve vodě a následné osprchování v pitné vodě.

Výsledky kontrol na zotavovacích akcích pro děti v Moravskoslezském kraji

Do konce měsíce července 2006 bylo na Krajskou hygienickou stanici (KHS) Moravskoslezského kraje celkem nahlášeno 118 táborů, pro cca 15.500 dětí. Nejvíce táborů v našem kraji se koná již tradičně na Frýdecko – Místecku, Opavsku a Bruntálsku. Za první prázdninový měsíc na těchto zotavovacích akcích pro děti provedli pracovníci KHS celkem 83 kontrol, při kterých je posuzována např. úroveň a kvalita stravování, pitný a denní režim, ubytování dětí, dodržování podmínek pro osobní hygienu, zásobování pitnou vodou apod..

Zatím můžeme konstatovat, že první prázdninový měsíc probíhal bez závažnějších problémů. Za zjištěné závady jsme uložili pouze 8 blokových pokut v celkové výši 3.500,- Kč a pokud byly nedostatky zjištěny, snahou provozovatelů je, aby byly co nejdříve odstraněny.

Ve dvou táborech – příměstský tábor v Bolaticích – Opava a stanový tábor Nové Heřminovy byl zachycen zvýšený výskyt akutních průjmových onemocnění. Jednalo se o lehčí zažívací potíže se zvracením, zřejmě virového původu.

Epidemiologická situace v měsíc červenci 2006

Přes zvýšený výskyt akutních průjmových onemocnění v posledních týdnech je ve srovnání s červencem loňského roku letos situace příznivější a počet hlášených onemocnění nižší.

Nastává období zvýšeného sezónního výskytu klíšťového zánětu mozku a v červenci byla hlášena 2 onemocnění v kraji.

V tomto měsíci nadále trval zvýšený výskyt epid. zánětu příušnic a to zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku a v městě Ostravě.

U ostatních infekčních nákaz nedošlo k mimořádné epidemiologické situaci.



Zpět