KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Úvod / Média / Detail

Odbor hygieny práce v roce 2004


Zveřejněno: 11. 3. 2005

V souvislosti s účinností zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, v platném znění, byla v předcházejícím období těžištěm práce odboru hygieny práce především kategorizace prací. Činnosti spojené s kategorizaci prací byly převažující a podíl ostatní kontrolní činnosti na pracovištích byl poněkud v pozadí. Tato situace trvala zhruba do konce roku 2003, to znamená do té doby, než byla v podstatné části pracovišť největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji kategorizace prací provedena. K 31.12.2004 bylo zařazeno do kategorií celkem 163 482 prací, z toho 106 963 prací do kat. 2. (možnost nepříznivého vlivu na zdraví z práce u vnímavějších jedinců), 2 903 prací do kategorie 2R (rizikové - zjištěná úroveň škodlivin je na hranici překročení hygienických limitů), 45 099 prací do kat. 3. (hygienické limity jsou překračovány - střední riziko poškození zdraví z práce) a 8 517 prací do kategorie 4. (hygienické limity jsou vysoce překračovány - vysoké riziko poškození zdraví z práce).

V oblasti preventivního dozoru, který se týká posuzování souladu pracovních podmínek připravovaných pracovišť s požadavky platných zákonných předpisů a norem, bylo vydáno celkem 3 655 stanovisek. V tomto počtu jsou zahrnuta vyjádření k projektovým dokumentacím nových staveb, ke kolaudacím a ke změně užívání staveb, ale rovněž i stanoviska k provozním řádům pro nakládání s odpady nebo vydaná v rámci prevence havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a přípravky.

Mezi posuzovanými projekty staveb byly většinou akce menšího rozsahu. Z větších akcí jsme posuzovali výstavbu supermarketů, zřizování průmyslových zón, modernizace a rekonstrukce v hutním průmyslu a strojírenství, chemickém průmyslu nebo koksárenství. V mnoha případech, zejména u drobných firem bylo při projednávání projektové dokumentace opakovaně zjišťováno nedostatečné řešení problematiky pracovních podmínek a ochrany zdraví při práci.

Novou problematikou v oblasti preventivního dozoru bylo projednávání pravidel pro práci s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky, které se začalo provádět v souvislosti s nabytím účinnosti zákona č. 356/2003 Sb. o chemických látkách a chemických přípravcích a změně některých zákonů dnem vstupu České republiky do Evropské unie.

Kontrolní činnost v rámci státního dozoru byla nyní zaměřena na kontrolu podmínek práce především na pracovištích, která byla již dříve kategorizována. Bylo provedeno 576 kontrol prací v kat. 4., 3 336 kontrol prací kategorie 2R a 3 a 4 004 kontroly prací kategorie 2. Kromě toho bylo provedeno 259 kontrol i na pracovištích, kde nejsou evidovány rizikové práce. Kontrolní činnost byla zaměřena na snižování míry rizika, zlepšování účinnosti ochrany zdraví, na kontrolu plnění dříve přijatých opatření a na úpravu dříve provedené kategorizace. V dalším období hodláme zaměřit kontrolní činnost i na firmy, které požadavky zákona 258/2000 Sb. na kategorizaci prací nedodržely a v zákonem stanoveném termínu do 1.1.2003 návrh kategorizace prací Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje nepředložily. Zejména ty firmy, které zaměstnávají své zaměstnance pracemi, u nichž na základě našich zkušeností lze předpokládat překračování limitních hodnot faktorů pracovního prostředí, budou předmětem šetření a případně i sankčního postihu.

I přes probíhající strukturální změny průmyslu v Moravskoslezském kraji, je stále značná část pracovníků zaměstnána v hornictví, energetice, hutním průmyslu nebo strojírenství. Tato odvětví v převážné míře s sebou nesou také výše zmíněná rizika poškození zdraví nemocí z povolání. O tom, že zvýšená pozornost těmto pracovištím je oprávněná, svědčí i každoroční výskyt nemocí z povolání. Za rok 2004 provedli pracovníci odboru hygieny práce celkem 530 šetření z důvodu podezření na vznik nemocí z povolání.



Zpět