KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Úvod / Média / Detail

O kojení nejen 7. dubna


Zveřejněno: 7. 4. 2005

Sedmý duben je tradičně Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlašován jako Světový den zdraví. Mottem pro letošní rok je: „Važme si každé matky a dítěte!“

WHO chce celý rok zvláštní pozornost věnovat péči o ženu a novorozence. Snahou je zajistit především zvýšený dozor nad zeměmi, ve kterých je zdraví matek ohroženo. Česká republika má jistě odlišné podmínky než rozvojové země. Péče o ženu a dítě je na vysoké úrovni. Motto světového Dne zdraví však dává i nám téma k zamyšlení.

Jednou ze základních potřeb dítěte je výživa. Současná věda považuje přirozenou výživu mateřským mlékem za nejlepší. Dítě má právo na mateřské mléko jako jedinou potravu plně odpovídající jeho potřebám. Právo dítěte na kojení je zakotveno v Úmluvě o právech dítěte, která u nás vstoupila v platnost v roce 1991.

WHO/UNICEF doporučují výlučné kojení po dobu 6 měsíců a v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem do 2 roků věku dítěte i déle.

Existují však i další doporučení a ověřené praktické kroky, které ovlivňují úspěch kojení. Zajisté stojí za to právě dnes některé z nich připomenout:

  • všechny těhotné ženy by měly být informovány o výhodách a technice kojení
  • vhodnou informovaností je nutno odstranit doposud překonané způsoby péče o prsa (otužování bradavek, kartáčování, povytahování, dezinfekce, atd.)
  • upřednostňovat kojení bez omezování délky a frekvence, nikoliv podle předem stanoveného časového harmonogramu (platí zásada - kojit tak často a tak dlouho, jak si dítě žádá)
  • nepoužívat žádné náhražky, dudlíky a láhve, které napodobují kojení, kazí techniku kojení
  • nabídnout matkám pomoc při kojení po propuštění z porodnice
  • nejčastější příčinou odstavení dítěte je nedostatečná sebedůvěra matky, obavy z nedostatku mléka a předčasné zavedení umělé výživy, i proto je třeba matkám pomoci
  • váhová křivka kojeného dítěte nemusí mít trvale stoupající trend a váhový přírůstek není jediným ukazatelem prospívání dítěte
  • kojící žena by měla dodržovat zásady správné výživy, není nutné zvyšovat kalorickou potřebu ani množství tekutin
  • kojící žena by neměla kouřit a pít alkohol

Na význam kojení se zaměřují vědecké týmy v mnoha zemích. Studie provedená v roce 1993 v Arizoně prokázala, že výhradně kojené děti měly o 40% méně ušních infekcí než děti, které byly přikrmovány před 4. měsícem. Výsledky další americké studie zaměřené na psychomotorický vývoj dětí v závislosti na délce kojení ukázaly, že děti kojené co nejdéle, měly vyšší duševní výkon než děti, které přešly dříve na umělou výživu (Testy Bayleyho a McCarthyho). Kojení není vhodné jen pro děti, ale významně posiluje i zdraví jejich matek. Povzbudivé výsledky byly publikovány ve studii o nebezpečí nádorového onemocnění prsu ve Velké Británii.

Záleží-li nám na zdraví, pak není vhodnější čas to dokázat, než během prvních měsíců života nejdražších bytostí na Zemi.



Zpět