Kdy se mluví o epidemii?
Je pravda, že jste snížili ta čísla? (počet nemocných na počet obyvatel - hranice epidemie posunuta)
Vyskytují se letos nějaké zvláštní viry, resp. mutace?
Je výhoda že mrzne? Šíří se tak chřipka méně?
Kdy např. doporučíte zavřít školu? Kolik procent žáků/zaměstnanců musí chybět?
Za hygieniky, máte pro občany nějaké nové doporučení, případně informace, zajímavost?
Jedno z kritérií, které vypovídá o počínající epidemii chřipky je počet nemocných na 100 000 obyvatel. Jde o hranici okolo 1600 -1800 případů. Nemocnost je nutno hodnotit v souvislostech, nutno hodnotit trend nemocnosti a ne jednorázový nárůst.
Samostatně interpretována klinická, epidemiologická a virologická data nejsou dostačující k monitorování chřipky v populaci. Je třeba kombinovat informace z řady různých zdrojů, abychom získali komplexní obraz o chřipkové epidemii. Kritéria pro definici chřipkové epidemie jsou v různých zemích odlišná.
V ČR je chřipková epidemie vyhlašována podle hodnot incidence týdenních monitoringu ARI. Při dosažení epidemického prahu 1600 – 1800 je vyhlašována v ČR chřipková epidemie.
V minulosti jsme hovořili o epidemii chřipky až tehdy, kdy počet pacientů překročil hranici 2 000. Nyní se epidemický práh pohybuje mezi 1 600 až 1 800 nemocnými na 100 000 obyvatel.
K přehodnocení tohoto kritéria přispělo dle NRL zavedení neproplácení prvních tří dnů nemocenské. Což vedlo k omezení návštěv u lékařů v souvislosti s chřipkou a zkreslení údajů o reálné nemocnosti. Místo nemocenské lidé čerpali řádnou dovolenou.
Ne. V současné době převládá jako původce nákazy virus chřipky A H3N2 a to jak na území MSK, tak ČR.
Vědecké názory na šíření chřipky v zimních měsících se různí. Virus je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu.
Během mrazivého počasí se virus chřipky šíří dále.
Zavření školy je na rozhodnutí ředitele školy. Při 30% nemocnosti žáků a při zhodnocení epidemiologické analýzy nemocnosti v kraji či okrese. Vyhlášení prázdnin má smysl při trvání 7 dní – aby došlo k přerušení šíření.
Doporučení pro občany se nemění, spočívají zejména v očkování, které je nejvhodnější na podzim. Dále je to mytí rukou mýdlem a teplou vodou, nebo požití desinfekčního prostředku na alkoholové bázi, zvýšený přísun vitamínů, čerstvého ovoce a zeleniny. Při kašlání a kýchání je třeba zakrývat si ústa a nos papírovým kapesníkem, kýchat a kašlat do horní části rukávu a ne do svých rukou. Přednostně používat papírové kapesníky. V případě nemoci zůstaňte doma.