KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Nadchází sezóna očkování proti chřipce

Úvod / Občanům / Nadchází sezóna očkování proti chřipce

S blížícím se podzimem se každoročně otevírá problematika chřipky. V souvislosti s objevením se pandemického kmene chřipky, máme možnost na jedné straně slyšet, o jak závažné onemocnění se jedná, na straně druhé, že se v podstatě jedná o banální nemoc.

Chřipka patří k vysoce nakažlivým virovým onemocněním, postihuje všechny věkové kategorie, vyskytuje na podzim a v zimních měsících, případně časně na jaře. Každoročně zapříčiňuje statisíce úmrtí na celém světě, v ČR v souvislosti s chřipkou zemře cca 2500 osob ročně. Chřipka je charakterizována rychlým nástupem horečky, zimnicí, třesavkou, úpornými bolestmi hlavy, svalů a kloubů, schváceností, kdy nemocný z plného zdraví se najednou nemůže ani pohnout. Chřipku doprovází nepříjemný, suchý, dráždivý kašel. U chřipky způsobené virem A (H1N1)2009 se mohou, asi u 20% nemocných, objevit dokonce i příznaky ze stran zažívacího traktu v podobě nevolnosti či průjmu. Toto onemocnění může být komplikováno zánětem plic, nosních dutin či středního ucha a vzácně zánětem srdce či centrální nervové soustavy. U onemocnění způsobených virem chřipky A (H1N1) 2009 u osob s jiným chronickým onemocněním a obézních, dochází častěji k mnohočetnému selhání orgánů, především k selhání plic vlivem viru chřipky.

V období měsíců září- říjen se lze nejúčinněji chránit očkováním, samozřejmě je důležitá i nespecifické prevence v podobě konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Virus chřipky podléhá menším nebo větším tzv. antigenním změnám, je proto třeba nechat se očkovat každoročně.

Česká republika se tak řadí mezi státy s nejnižší proočkovaností proti chřipce (cca 7% populace). Očkování snižuje o 80% riziko úmrtí na chřipku a její komplikace. V době, kdy existuje bezplatné očkování pro seniory či osoby trpící závažným chronickým onemocněním srdce, plic a ledvin, každoročně zbytečně umírají v souvislosti s chřipkou osoby, které mohly být očkovány a očkovány nebyly. V chřipkové sezóně 2009-2010 v souvislosti s chřipkou zemřelo v Moravskoslezském kraji 13 osob, u nichž byl průměrný věk 42 let a obdobně tomu bylo i v sezóně 2010-2011, kdy zemřelo 12 osob s průměrným věkem 53 let.

Národní imunizační komise ( NIKO) zpracovala Doporučený postup pro očkování proti sezónní chřipce s cílem snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi. Tento postup najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zveřejněno: 19.8.2011