KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Aktuální epidemiologické situace ve výskytu teniázy

Úvod / Občanům / Aktuální epidemiologické situace ve výskytu teniázy

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje k dnešnímu dni eviduje 15 případů teniózy, z toho 14 laboratorně potvrzených. Všechna onemocnění jsou z Opavska, t.č. z 5 lokalit. Všichni nemocní jsou léčení ambulantně, jedná se o dospělé ve věku 20 - 66 let. Pouze ve 4 případech došlo k výskytu v rámci dvou rodin. Všichni nemocni konzumovali v období vánoc a začátkem nového roku syrové hovězí maso ve formě tataráku, ojediněle krvavý hovězí steak. Epidemiologickým šetřením u nemocných bylo zjištěno, že maso nakupovali na více místech.

Nadále probíhá intenzivní šetření pracovníků Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje a Krajské veterinární správy za účelem objasnění vehikula (podezřelé potraviny z hovězího masa) a zdroje nákazy.

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje opět vyzývá občany, kteří konzumovali tepelně neopracované maso a mají zdravotní potíže typu bolesti břicha, teplota, únava, občasné střevní potíže, aby vyhledali svého praktického lékaře. V případě dotazu je možno se obrátit na pracovníky Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje na tel. čísle 595 138 122 nebo e-mailem na adresu: epidat.op@khsova.cz.

Zveřejněno: 26.4.2013