KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Informace pro cestovatele na EURO 2012

Úvod / Občanům / Informace pro cestovatele na EURO 2012

V době od 8. června do 1. července 2012 se bude konat v Polsku a na Ukrajině Mistrovství Evropy ve fotbale 2012.

V současné době probíhá na Ukrajině epidemie spalniček, kdy od začátku tohoto roku k 3.3.2012 je evidováno 4447 případů onemocnění. Epidemie probíhá v západní části Ukrajiny na hranicích s Maďarskem, Polskem a Slovenskem. Očekává se, že do června dojde ještě k nárůstu případů onemocnění, navíc v souvislosti s ME ve fotbale existuje riziko získání této nákazy u vnímavých turistů, tj. osob které neprodělaly spalničky, případně nejsou řádně očkovány. Z tohoto důvodu se osobám, které se chystají na fotbalové mistrovství a nebyly řádně očkovány proti spalničkám anebo onemocnění neprožily, se doporučuje 4 – 6 týdnů před vycestováním se nechat naočkovat.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění virového původu začínající horečkou a zánětem spojivek. 4.-5. den se objevuje drobná skvrnitá červenofialová vyrážka s tendencí k mapovitému splývání. Komplikace jsou nejčastější u malých dětí a u dospělých a patří mezi ně zápal plic nebo zánět středního ucha. Vzácnou komplikací je degenerativní postižení centrálního nervového systému. Účinným preventivním opatřením je očkování.

Světová zdravotnická organizace doporučuje před cestou na tento šampionát nechat si zkontrolovat svým ošetřujícím lékařem veškerá dostupná očkování (spalničky, zarděnky, příušnice, dětská obrna, záškrt).

V souvislosti s cestováním je důležité dodržovat i ostatní všeobecná preventivní opatření k zabránění vzniku infekčního onemocnění a to:

  1. k pití používat jen pitnou vodu, případně balené nápoje,
  2. konzumova jen pokrmy dostatečně tepelně zpracované,
  3. pravidelně si mýt ruce a to vždy před jídlem a po použití WC,
  4. dodržovat zásady bezpečného sexu.

Je na každém jednotlivci, zda si ze šampionátu doveze jen nevšední sportovní zážitky anebo i zdravotní problémy.

Zveřejněno: 27.4.2012