KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Chlamydiové infekce – nejčastěji sexuálně přenosné nákazy

Úvod / Občanům / Chlamydiové infekce – nejčastěji sexuálně přenosné nákazy

V Moravskoslezském kraji bylo za první pololetí 2014 hlášeno 576 vyšetření nemocných osob. Častěji i u nás jsou vyšetřeny ženy (351), nejvíce odběrů bylo provedeno na gynekologicko-porodnických odděleních nebo ambulancích. Nejčastěji vyšetřovaná skupina byli mladí ve věku 20 – 24 let, následně pak věková skupina 25 – 29 let. O vyšetření velmi často žádají také urologická a dermatovenerologická oddělení. V Evropě jsou chlamydiové infekce považovány za nejčastější sexuálně přenosnou nemoc.

Chlamydie jsou nepatrné mikroorganismy, které napadají lidskou buňku a ničí ji. Infekce může postihovat dýchací ústrojí, spojivky, pohlavní orgány, močové ústrojí nebo dolní část zažívacího traktu. Pokud je infekce chlamydiemi včas diagnostikována, je možno ji léčit antibiotiky. Velmi často však probíhá pod nespecifickými příznaky zánětu pohlavního ústrojí a po delší době latence bez léčby je příčinou neplodnosti nebo mimoděložního těhotenství. V případě napadení horních cest dýchacího traktu může přecházet v nebezpečné záněty plic a je jednou z možných příčin astmatu.

Podle údajů ECDC je alarmující nárůst chlamydiových infekcí u mladých osob ve věkové skupině 15 – 24 let. V roce 2012 bylo v evropských zemích hlášeno přes 385 tisíc nákaz, z toho 65% tvořily mladé ženy. Snad je to tím, že mladé ženy se častěji testují na tuto nákazu v případě chronických infekcí v oblasti malé pánve. Některé evropské země nabízí rutinní testování ke zjištění této nákazy u mladých lidí. Muži bývají velmi často zdrojem nákazy nejen pro ženy, ale ve skupině MSM (muži mající sex s muži) i pro své partnery.

Nákaza se vyskytuje nejen v evropských zemích. V tropickém a subtropickém pásmu se tato choroba vyskytuje pod obrazem venerického lymfogranulomu nebo trachomu vyvolávajícího slepotu a může být nepříjemnou komplikací jinak vydařené exotické dovolené. Proto odborníci varují před častým střídáním partnerů a vyhledáváním náhodných sexuálních kontaktů.

Zveřejněno: 18.7.2014