Jak lze zjistit vlastní odolnost proti spalničkám? Nevím, zda od roku, kdy jsem byl očkován, nedošlo k mutaci či zda má mé tělo ještě dost protilátek.
Šíří se spalničky také přes lidí, kteří již byli očkování před několika lety (děti) či 30 a více lety (dospělí)? Situace, kdy dítě nechám doma, setkám se s nakaženým (který to třeba ještě neví), mohu nákazu na dítě přenést?
Pokud necháme dítě očkovat dle plánu, kdy bude odolné proti spalničkám (týden po očkování, měsíc)?
Jaká se uvádí úspěšnost odolnosti po očkování (pokud je nějaké statistické zpracování či je vůbec podchyceno)? Z vašich uveřejněných tabulek a grafů nevyplývá, zda byl někdo z 51 nakažených očkován a přesto se nakazil?
Chtěl bych se zeptat vzhledem k epidemii spalniček jestli je očkované dítě imunní? Chtěli bychom o Velikonocích jet s 2,5 letou dcerou na návštěvu k prarodičům do Havířova, nicméně jsme se zalekli možnosti nákazy. Dcera obdržela jednu dávku očkování, druhá ji čeká cca za 2 měsíce.
Podle informaci z medii se v Ostrave siri spalnicky. Nekteri lide nabadaji i odjezd z Ostravy, pokud je to mozne. Take jsem se docetl, ze ve fakultni nemocnici ockuji zamestnance. Chtel jsem se zeptat, zda je situace opravdu vazna a zda byste nam doporucila odjet s dcerou 15 mesicu , ktera jeste neni ockovana, napr. do Jeseniku, kde mame rodice. V sobotu odjizdime na tyden do Vsetina. Navic u syna 4,5 let jsou ve skolce nepotvrzene nestovice, ale upozorneni tam je.
A jeste bych se chtel zeptat, zda byste doporucila manzelce ted jit na kontroly na mamograf do fakultni nemocnice, kam dochazi nebo to radsi prelozit na pozdejsi termin.Kolik lidí aktuálně onemocnělo spalničkami v MSK?
Kdy se začíná hovořit o epidemii?
Jak se spalničky projevují?
Jak se nákaza přenáší?
Jak je toto onemocnění nebezpečné?
Očkuje se proti spalničkám a kdy?
Je toto očkování povinné?
Které skupiny jsou nejvíce ohrožené?
Mohou onemocnět i dospělí?
Nařídili jste očkování zdravotníků?
Historie? Bylo tady už něco podobného?
Jaká je příčina?
V aktualitách na vaší www stránce se píše, že “K 31.3.2017 eviduje Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje 13 laboratorně potvrzených onemocnění spalničkami u sedmi dětí a šesti dospělých osob.”
Protože máme tři malé děti, tak by nás moc zajímalo, jaký byl očkovací status těchto nakažených osob. Byl někdo z dětí očkovaný a přesto onemocněl? A dospělí? Naše děti očkované jsou (nejmladší zatím pouze jednou dávkou, starší dvěma), tak by nás moc zajímalo, jestli se nás spalničky tudíž netýkají a nebo jestli je možné, aby se nakazilo i dítě očkované (popř. dospělý, který byl očkovaný v mládí).
Vlastní odolnost proti spalničkám lze zjistit vyšetřením krve na protilátky proti spalničkám třídy IgG, o odběr krve požádejte Vašeho ošetřujícího lékaře. Vyšetření pravděpodobně nebude hrazeno pojišťovnou, neboť je na vlastní žádost.
Nákaza se přenáší vzdušnou cestou, virus se vylučuje již den před prvními příznaky (nejčastěji teplota a příznaky „nachlazení“) a ještě 4 dny po objevení vyrážky. Onemocnět mohou i osoby, které byly v minulosti očkované.
Po očkování se protilátky vytvoří cca za 2 týdny.
Někteří dospělí nemocní byli v minulosti očkovaní, po mnoha letech od očkování může u někoho dojít k tzv. „vyvanutí imunity“, tedy k poklesu protilátek pod ochrannou hladinu.
V Havířově zatím (k 12.4.2017) není evidován žádný případ spalniček. Vaše dítko bude s velkou pravděpodobností chráněno proti spalničkám již po první dávce.
Ve FNO se očkovali zaměstnanci pouze vybraných pracovišť, stejně tak i ve Vítkovické nemocnici a na Fifejdách, neočkují se plošně všichni pracovníci na všech odděleních.
Vaše dcera už může být očkována, neboť dosáhla věku 15 měsíců, domluvte se prosím s ošetřujícím lékařem Vaší dcery, ten musí rozhodnout o tom, jestli dítko může být očkované. Vyhláška deklaruje, že se v ČR očkují děti od 15. měsíce věku.
Ve fakultní nemocnici na RTG oddělení se onemocnění spalničkami nevyskytlo, pokud Vaše žena má domluvený termín vyšetření na mamografii, není důvod jej měnit.
Neodvažuji se doporučovat či nedoporučovat odjezd z Ostravy, záleží na Vašem uvážení. Spalničky se vyskytují v současné době v několika sousedních zemích a mohou být zavlečeny i do jiných regionů, tedy riziko, že se s nákazou setkáte, nelze nikdy dopředu vyloučit. Situaci však nepovažuji za dramatickou.
K dnešnímu dni – pondělí 10.4.2017 - je hlášeno celkem 38 onemocnění, z toho u 27 nemocných již byla nákaza potvrzena serologicky, u 11 nemocných , kteří mají typický klinický obraz spalniček, se ještě čeká na výsledky serologického vyšetření.
Epidemie je větší počet stejných onemocnění (diagnóz), která mají místní a časovou souvislost. Při menších počtech nemocných se mluví o zvýšeném výskytu. U lokální epidemie je zvýrazněna místní souvislost, u pandemie došlo k rozšíření nákazy do více zemí a celosvětová pandemie postihuje několik kontinentů.
Je to virové onemocnění, původcem onemocnění je morbillivirus. Inkubační doba je zpravidla 10 – 14 dnů. Onemocnění začíná teplotou a katarálními příznaky (rýma, kašel, slzící oči), v ústech na sliznici tváře se objevují Koplikovovy skvrny (bílé tečky s červeným okrajem). Čtvrtý den se objevuje vyrážka – nejprve na krku a obličeji, šíří se na trup a končetiny. Od 4. – 5. dne po objevení se vyrážky přestává být pacient infekční.
Virus se přenáší kapénkovou infekcí (vzdušnou cestou nebo kontaminovanými předměty). Vstupní branou je sliznice nosohltanu nebo spojivky. Nakažlivost je extrémně vysoká.
Pokud po výsevu vyrážky nadále přetrvává teplota, je třeba pamatovat na možné komplikace. Nejčastěji je to zánět plic, záněty ucha, velmi obávanou komplikací je encefalitída (zánět mozku) nebo perforující zánět slepého střeva. V období před rokem 1969 (než bylo zavedeno očkování), bylo v České republice ročně hlášeno kolem 50 000 onemocnění a řádově několik desítek osob na toto onemocnění zemřelo.
Očkování se zahajuje u dětí od 15. měsíce věku podáním první dávky, druhá dávka se podává za 6 – 10 měsíců po první dávce.
Ano, povinnost podrobit se „pravidelnému očkování“, mezi které patří i očkování proti spalničkám, je zakotvena v zákoně 258/2000 Sb. – je to zákon o ochraně veřejného zdraví. Intervaly a provádění očkování řeší příslušné prováděcí vyhlášky.
Nejohroženější skupinou jsou malé neočkované děti, které nemohly být očkované z důvodu zdravotní kontraindikace nebo jsou mladší 15-ti měsíců.
Mohou onemocnět neočkovaní dospělí, kteří spalničky neprožili, nebo byli očkovaní a nemají dostatečnou ochrannou hladinou protilátek proti spalničkám.
Ředitelka KHSMS vydala se souhlasem hlavní hygieničky Nařízení č. 1 o očkování personálu vybraných zdravotnických pracovišť našeho kraje. Podle aktuální potřeby tam mohou být přiřazena i další zdravotnická pracoviště.
Do roku 1969 se epidemie spalniček objevovaly pravidelně, po zahájení očkování se počty nemocných výrazně snížily a od roku 1975, kdy bylo zavedeno očkování 2 dávkami spalničky vymizely. V surveillance spalniček se počítalo s tím, že za předpokladu udržení vysokého procenta proočkovanosti dojde k eradikaci (vymýcení) této choroby. Situace se v Evropě změnila kolem roku 2010, kdy vznikla epidemie spalniček v Rakousku a Německu v komunitách migrantů. V ČR byla situace dlouhodobě klidná, s nulovým výskytem nebo sporadickou importovanou nákazou až do roku 2014, kdy vznikla epidemie spalniček v ústeckém kraji. V této epidemii, která trvala od ledna do srpna 2014, onemocnělo celkem 305 osob.
Velmi výrazně klesá procento proočkovanosti u dětí, přibývá tzv. „odmítačů očkování“, kteří odmítají splnit povinnost uloženou zákonem z různých důvodů, většinou velmi pochybných a nepodložených.
I u očkovaných může dojít k poklesu ochranné hladiny protilátek, proto je připravena novela vyhlášky o očkování, podle které se bude podávat druhá dávka později - dětem ve věku 6 – 8 let.
Zatím všechny děti, které v současné době v Moravskoslezském kraji onemocněly spalničkami, byly neočkované. U dospělých se údaj o očkování někdy nedá doložit, předpokládá se však, že imunní (nevnímavé) jsou osoby:
1. Které se narodily před rokem 1969 a prodělaly onemocnění spalničkami.
2. Osoby narozené po roce 1975, které byly očkovány aspoň 2 dávkami očkovací látky.
V České republice bylo povinné očkování proti spalničkám zahájeno v roce 1969, podávala se nejprve jedna dávka, což nestačilo u všech osob k vytvoření imunity, proto se od roku 1975 zavedlo povinné očkování 2 dávkami očkovací látky. K zamezení šíření spalniček je třeba velmi vysoké procento proočkovanosti populace, pokud dojde k poklesu, hrozí riziko šíření při možném zavlečení nákazy z okolních zemí.
Na Váš konkrétní dotaz je možno odpovědět, že riziko onemocnění u malých dětí, které jsou očkované 2 dávkami očkovací látky, je velmi malé, avšak nedá se s naprostou jistotou vyloučit, při očkování pouze jednou dávkou se toto riziko zvyšuje. U dospělých očkovaných platí výše uvedený předpoklad, nákazu však nelze vyloučit. Přesnější je vyšetření protilátek třídy IgG proti spalničkám, jejich dostatečná hladina chrání před onemocněním.