KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Spalničky, vyhasnutí ohniska v Moravskoslezském kraji

Úvod / Občanům / Spalničky, vyhasnutí ohniska v Moravskoslezském kraji

V období od 12.2.2017 - 12.6.2017 onemocnělo spalničkami na území Moravskoslezského kraje 130 osob, včetně 20 zdravotníků. 123 případů onemocnění bylo laboratorně potvrzeno, z toho 94 (76,4%) konfirmováno v NRL, 3 případy byly pravděpodobné a 4 možné.

První případy spalniček byly zaznamenány na území města Ostravy, kde také bylo nejvíce nemocných (106), následně došlo k výskytu i v ostatních okresech kraje s výjimkou okresu Bruntál. Výskyt onemocnění prakticky kopíroval nízkou proočkovanost na území města Ostravy, okresu Opava a Karviná. Vzhledem k tomu, že od posledního onemocnění již uplynula dvojnásobná inkubační doba, považujeme ohnisko v Moravskoslezském kraji za vyhaslé.

K eliminaci spalniček, které patří k vysoce nakažlivým nemocem je potřeba dosáhnout nepodkročitelné hranice 98% proočkovanosti 2 dávkami vakcíny. Proočkovanost však v rámci celé ČR klesá (odmítání očkování, oddalování termínu očkování atd.), proto lze očekávat epidemie spalniček a také šíření příušnic v kolektivech mladších dětí.

S ohledem na stále probíhající epidemie v okolních státech je proto nezbytné dodržování očkovacího kalendáře, zejména u vnímavých dětí, protože stále existuje riziko zavlečení této nákazy.

Zveřejněno: 4.8.2017