KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Aktuální informace o vývoji bacilární úplavice - stav k 12.10.2012

Úvod / Občanům / Aktuální informace o vývoji bacilární úplavice - stav k 12.10.2012

K dnešnímu dni 12.10.2012 bylo v Moravskoslezském kraji evidováno 64 případů akutního průjmového onemocnění bacilární úplavicí. V lokalitách Ostravy je to 57 případů a v okrese Karviná 7 případů. V tomto týdnu bylo hlášeno 7 novým případů onemocnění, tj. 4 z Ostravska a 3 z Karvinska. Nemocní jsou izolováni na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě.

Onemocnění se vyskytlo postupně v 17 rodinách a onemocnělo 44 dětí a 20 dospělých. Jedná se o sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem. Celkem bylo vydáno 184 rozhodnutí osobám, které přišly do kontaktu s nemocným.

Onemocnění se šíří fekálně orální cestou zavlečením do dalších rodin. Epidemiologickým šetřením byl prokázán kontakt v postižených rodinách.

Nadále probíhá vyhledávání osob, které byly v kontaktu s novými nemocnými a tyto osoby mají nařízena protiepidemická opatření a lékařský dohled, v rámci kterého bylo celkem aktivně vyhledáno 20 osob, z nichž je převážná část bez potíží.

Krajská hygienická stanice provádí preventivní kontroly ubytovacích zařízení se zaměřením na šíření bacilární úplavice.

Znovu upozorňujeme, že pro zabránění dalšího šíření je důležité dodržovat zásady osobní hygieny, především mytí rukou a desinfikovat sociální zařízení bytu.

Zveřejněno: 12.10.2012