KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Jak na vši

Úvod / Občanům / Jak na vši

V poslední době přibývá stížností na výskyt vší v dětské populaci. Mnohdy rodiče uvádějí, že provedou všechna doporučená opatření, ale po čase je dítě opět zavšivené, protože si přineslo nákazu ze školního kolektivu. Chceme proto přinést několik informací o tom co jsou to vši (cizí název pro zavšivení je pedikulóza) a jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit.

Veš dětská (nebo také vlasová či hlavová) žije v lidské kštici, nejčastěji však bývá nalézána u dětí. Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv.hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce a vzniká obraz ekzému a hnisání kůže.

Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Dospělé vši můžeme vyčesat hustým hřebenem (tzv.všiváček) nejlépe na bílý papír, prohlídkou hlavy můžeme pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka - hnidy, kterých je nejvíce za ušima a v zátylí. Podle výšky hnid na vlasu můžeme odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení vší hlavovou čerstvé.

Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny a pod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla). Postiženy jsou především osoby s nízkou hygienickou úrovní, napadeny však mohou být i osoby přísně dodržující osobní hygienu.

Zásady odvšivení

Musí být zaměřeno jak na dospělé jedince, tak na všechna vývojová stádia vší, zvláště hnidy.

Lékem volby je desinfekční šampon Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej, nebo i další preparáty, o kterých Vás mohou informovat zaměstnanci lékárny nebo prodavači drogerií. Všechny preparáty je nutné použít dle návodu, který je uveden na každém výrobku. Pro úspěšnost léčby je třeba léčbu za 6-12 dní zopakovat, aby se zlikvidovaly přežívající hnidy a z nich vylíhlé larvy. Pro likvidaci původce je třeba ošetřit desinsekčními přípravky hřebeny a kartáče (ty je možno také vyvařit), textilie vyprat a vyžehlit, jedná se zejména o pokrývky hlavy a ložní prádlo.

Všeobecným předpokladem v prevenci před zavšivením je osobní hygiena, především časté mytí hlavy, při výskytu vší okamžité ošetření hlavy, v kolektivu léčba všech jedinců, v neposlední řadě také dodržování hygieny v holičství a kadeřnictví.

Jak z výše uvedeného vyplývá je úspěšného odvšivení, hlavně v postižených kolektivech dětí, možno dosáhnout jen v případě, že bude ve spolupráci pedagogů a rodičů provedeno u všech postižených dětí najednou a budou dodržovány zásady osobní hygieny dětí zamezující další přenos.

Zveřejněno: 14.11.2005