KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Chikungunya na ostrovech Mauritius, Seychelly, Mayotte a La Reunion

Úvod / Občanům / Chikungunya na ostrovech Mauritius, Seychelly, Mayotte a La Reunion

Světová zdravotnická organizace dne 1. března 2006 informovala o propuknutí epidemie tropické horečky chikungunya na ostrovech Mauritius, Seychelly, Mayotte a La Reunion, která je přenášena z nemocného člověka na dalšího člověka sáním krve komárem rodu Aedes Albopictus. Od počátku epidemie v březnu 2005 do dnešních dnů se předpokládá na zmíněném území 157 000 symptomatických případů onemocnění chikungunyou.

Tato infekce je většinou charakterizována akutní horečkou, bolestmi svalů a kloubů, často i s protrahovaným průběhem. Prognóza tohoto onemocnění je příznivá. Inkubační doba tohoto onemocnění se pohybuje od 5 do 7 dnů.

V současné době je hlášeno 100 nových případů chikungunyi z Francie, kde byla zaznamenaná u cestovatelů vracejících se z výše uvedených ostrovů. Proto je potřeba na toto onemocnění myslet i u nás, u lidí vracejících se v těchto měsících ze své dovolené na těchto ostrovech.

Cestovatelům do těchto míst lze doporučit důsledné používání repelentů (viz. způsob nákazy). Ministerstvo zdravotnictví ČR vzniklou situaci intenzivně sleduje a v případě nutnosti bude dále informovat.

Zveřejněno: 7.3.2006