KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Epidemiologická situace ve výskytu chřipky Pandemic H1N1

Úvod / Občanům / Epidemiologická situace ve výskytu chřipky Pandemic H1N1

V souvislosti s možným zavlečením chřipky Pandemic H1N1 na území kraje bylo dosud v kraji vyšetřeno pro respirační potíže 35 osob s pozitivní cestovní anamnézou, zejména k pobytu v USA. Jednalo se o 5 osob z Frýdecko-Místecka, 8 z Karvinska, 2 z Novojičínska, 4 z Opavska a 16 z Ostravy.

Z tohoto počtu bylo 8 osob krátkodobě hospitalizováno a 27 ponecháno v domácí izolaci. Jen u 2 nemocných z Ostravy, kteří se vrátili ze společného soukromého pobytu v USA (žena 22 a muž 26 let), byla nákaza potvrzena i následnou konfirmací v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu v Praze, kam jsou pozitivní vzorky posílány. U obou došlo k brzké úzdravě. Obdobně probíhalo onemocnění i u ostatních osob v ČR, u nichž byla tato nákaza potvrzena. Ve vzorku biologického materiálu 1 ženy po návratu z Hong Kongu byl laboratoří Zdravotního ústavu v Ostravě, která je jediným pracovištěm pověřeným vyšetřováním chřipky Pandemic H1N1 pro Moravu, zachycen virus chřipky A(H3N2), což je subtyp viru chřipky, který se v posledních letech podílí na sezónní chřipce.

Přestože se týdenní incidence akutních respiračních infekcí v kraji pohybovala na nízkých hodnotách kolem 800 případů na 100 000 obyvatel bylo, vzhledem k současné situaci, obnoveno denní monitorování počtu osob ošetřených na LSPP v kraji a podílu osob ošetřených pro respirační infekci, jak je běžné v období sezónní chřipky. Dosavadní sledování neprokázalo zhoršení epidemiologické situace a podíl osob ošetřených pro akutní respirační infekci je stále na příznivých nízkých hodnotách, obvyklých v tomto letním období. Podíl ošetřených pro akutní respirační infekce se pohyboval v posledních dnech od 13 – 18%.

Zveřejněno: 24.7.2009