KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Virový zánět mozku přenášený klíšťaty

Úvod / Občanům / Virový zánět mozku přenášený klíšťaty

Virový zánět mozku přenášený klíšťaty je řazen k onemocněním s přírodní ohniskovostí a výskyt infikovaných klíšťat se v posledních letech posunul i do vyšších poloh než bylo dosud obvyklých 700 metrů nadmořské výšky.

Oblast Beskyd patří k relativně bezpečné oblasti, kde dosud nebylo zaznamenáno závažné ohnisko klíšťové encefalitidy. K rizikovým oblastem s možností přisátí infikovaných klíšťat patří v kraji zejména lokality na Opavsku a Bruntálsku. V roce 2008 byly v kraji hlášeny 53 případy onemocnění, z nichž 49 byla onemocnění dospělých osob. Mezi postiženými bylo 10 osob z Bruntálska, 19 z Opavska a 13 z Ostravy, u nich však došlo většinou k nákaze v ohniscích v kraji nebo v jiných lokalitách ČR, k významným oblastem s vyšším výskytem infikovaných klíšťat patří např. jižní Čechy. K 15. srpnu 2009 bylo hlášeno v Moravskoslezském kraji 19 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, jedná se o 2 onemocnění z Bruntálska, 1 z Karvinska, 2 z Novojičínska, 11 z Opavska a 2 z Ostravy.

K preventivním opatřením, která snižují riziko klíšťové encefalitidy, patří užívání vhodného oděvu světlé barvy s dlouhými rukávy a nohavicemi při vycházkách do přírody, užívání repelentních přípravků a obnova postřiku dle doporučení výrobce a také bezprostřední kontrola těla po návratu a neprodlené odstranění klíšťat. Možnost nákazy se výrazně snižuje s dobou, která uplynula od přisátí klíštěte do jeho odstranění. Při odstranění klíštěte, nejlépe s použitím pinzety, je nutno předejít potřísnění rukou či sliznic krví klíštěte. Místo přisátí je nutno dezinfikovat, vhodný je jodový preparát.

Jedním z nejúčinnějších opatření v prevenci tohoto onemocnění je očkování, které spočívá v aplikaci 3 dávek základního očkování a následných přeočkováních po 3 – 4 letech.

Zveřejněno: 24.8.2009