Nahrávám...

Akutní respirační infekce

Úvod / Občanům / Akutní respirační infekce

Obdobně jako v jiných letech dochází v tomto ročním období k sezónnímu zvýšení výskytu akutních respiračních infekcí (ARI). V tomto týdnu se nemocnost v Moravskoslezském kraji pohybovala na hodnotě 1 106 případů na 100 000 obyvatel, což znamená 13% nárůst oproti předcházejícímu týdnu, k největšímu nárůstu došlo v okrese Opava.

Tato onemocnění způsobuje řada respiračních virů a často také Mycoplasma pneumoniae. Jejich zvýšený výskyt zpravidla předchází vlně chřipky. V současné době jsou virózami dýchacích cest nejvíce postiženy děti předškolního věku (3 880/100 000 obyv.), což je pro tyto nákazy typické.

Nejvhodnější způsob prevence chřipky je očkování. Současná vakcína obsahuje aktuální kmeny viru chřipky a je určena zejména osobám se závažnějším onemocněním srdce, plic, ledvin a cukrovkou, u nichž by chřipka mohla výrazně zhoršit jejich zdravotní stav. Pro tyto osoby a starší populaci je vhodné také očkování proti pneumokokům, což jsou bakterie vyvolávající u těchto osob mnohdy závažné záněty plic. Rovněž možnost očkování by měly zvážit i zdravé osoby, pro které by onemocnění chřipkou vedlo k ekonomickým ztrátám z důvodu nepřítomnosti v práci. K vytvoření ochranné hladiny protilátek po očkování dochází zpravidla do 14 dnů.

K nespecifickým opatřením při předcházení respiračním infekcím a chřipce patří dodržování zásad zdravého životního stylu jako je životospráva, dodržování hygienických návyků, sport, otužování a v neposlední řadě dostatečný přísun potřebného množství vitamínů, zejména vitamínu C, nejlépe v jeho přirozené formě a to konzumací čerstvé zeleniny a ovoce.

Zveřejněno: 4.10.2013