Nahrávám...

Akutní respirační infekce (ARI) - stav k 6.2.2015

Úvod / Občanům / Akutní respirační infekce (ARI) - stav k 6.2.2015

V tomto týdnu dosáhla nemocnost ARI v kraji 1 969 případů na 100 000 obyvatel, což je navýšení o 6,9 % oproti minulému týdnu. Došlo také k navýšení (31%) chřipce podobných infekcí, k nejvyššímu nárůstu došlo na Frýdecko-Místecku. Nejvyšší nemocnost je v okresech Karviná a Nový Jičín. Ve věkové skupině předškolních a školních dětí přetrvává nejvyšší nemocnost, nejvyšší nárůst onemocnění byl zaznamenán ve věkové skupině 25-59 let.

V tomto týdnu jsme zaznamenali jeden závažný případ chřipky z Bruntálska způsobený virem chřipky A/H3N2, vyžadující léčbu na ARO. Celkem v chřipkového sezóně 2014/2015 evidujeme 4 závažné případy chřipky, z toho 3 případy v letošním roce byly hlášeny z okresu Bruntál.

Dominujícím původcem v MSK je virus chřipky subtyp A/H3N2, ve dvou případech byl zachycen virus chřipky subtypu A/H1N1 a jedenkrát virus chřipky B.

Během tohoto týdne se počet sledovaných osob ošetřených pro ARI na LSPP v kraji pohyboval do 26 %, s navýšením ve dnech pracovního volna na 34%.

V NRL pro chřipku SZÚ Praha byl zachycen subtyp A/H3N2, který je jasně dominujícím kmenem a dále bylo zachyceno i několik případů chřipky subtypu A/H1N1 a typu B. V řadě evropských států je situace obdobná.

V Evropě vzrůstá počet států, které hlásí plošnou epidemii.

S ohledem na vyvíjející se epidemiologickou situaci bylo dnešním dnem vydáno doporučení KHS MSK všem nemocnicím, domovům důchodců, ÚSP a lázním týkající se omezení a regulace návštěv.

Zveřejněno: 6.2.2015