Blíží se sezóna dovolených a s ní vyvstává otázka, jak se vyhnout zdravotním rizikům, která nám v souvislosti s cestováním hrozí. Cesty do zemí tropického a subtropického pásma a zemí s nižším hygienickým standardem, mohou představovat potencionální riziko vzniku zdravotních potíží. Vyšší riziko přenosu infekčních onemocnění hrozí v souvislosti s individuální turistikou, kdy jsou pro stravování a ubytování využívány pouliční a místní hostince a koupání probíhá v místních přírodních vodách. Mezi epidemiologicky rizikové oblasti patří například subsaharská Afrika, Amazonie, Indický subkontinent, Jihovýchodní Asie, oblasti Barmy, Laosu, Thajska, Borneo, Nová Guinea.
Pro minimalizaci rizika přenosu infekčních onemocnění je doporučeno dodržovat následující opatření:
Před vstupem na území některých států je vyžadováno potvrzení o provedeném očkování proti žluté zimnici a meningokokové meningitidě, které musí být zaznamenáno do Mezinárodního očkovacího průkazu.
Nejméně tři měsíce před plánovanou cestou do zahraničí, zejména pak do tropických a subtropických zemí, konzultuje svůj záměr se svým lékařem, který doporučí provést očkování s ohledem na Váš věk, zdravotní stav, délku pobytu, epidemiologickou situaci dané země nebo oblasti, kterou hodláte navštívit a další okolnosti. Lékař individuálně posoudí rizika, která Vám hrozí a doporučí opatření k minimalizaci rizika přenosu infekčních onemocnění. Konzultace Vám poskytnou také střediska cestovní medicíny.
Při respektování výše uvedených doporučení je reálný předpoklad, že Vaše cestovatelské zážitky nebudou narušeny nepříjemnými zdravotními komplikacemi.
Zveřejněno: 11.7.2012