KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody – 33. týden

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody – 33. týden

Začátkem tohoto týdne odebrali pracovníci KHS MSK vzorky ke kontrole kvality vod ke koupání na sledovaných přírodních vodních plochách v okresech Opava, Bruntál a Karviná.

Zhoršená kvality vody byla laboratorně potvrzena v nádrži v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, kde došlo k rozvoji sinic v množství, které může u některých vnímavých jedinců (malé děti, těhotné ženy, alergici, osoby s oslabeným imunitním systémem) vyvolat zdravotní potíže. Z uvedeného důvodu se koupajícím po koupání doporučuje osprchovat se, nejlépe v pitné vodě.

Na ostatních koupacích místech přetrvává vyhovující kvalita vody. Ve vodní nádrži Slezská Harta, rybníku Tvrdkov, Stříbrném jezeře a v Těrlické přehradě je voda hodnocena jako vhodná ke koupání bez možných zdravotních rizik. V rybnících Edrovice a Bohušov je voda rovněž vhodná ke koupání, avšak vykazuje zhoršené senzorické vlastnosti (snížená průhlednost v důsledku přítomnosti zelených řas).

V minulém týdnu zajistili kontrolu kvality vody i provozovatelé nádrží bez úpravy vody v Ostravě-Porubě - vsi (bazén plavci) a areálu RS Krkoška v Kunčicích pod Ondřejníkem (malá a velká nádrž). Ve všech uvedených nádržích je kvalita vody vyhovující.

Začátkem tohoto týdne byla zajištěna kontrola kvality vody ze strany provozovatele ve sportovně rekreačním areálu štěrkovny Hlučín. Ke zlepšení kvality vody došlo v jezeře, avšak z důvodu předběžné opatrnosti, kdy po rozpadu buněk sinic se do vody mohou uvolňovat jejich toxiny, je ponecháno hodnocení přetrvávající zhoršené kvality vody. I zde se vnímavým jedincům doporučuje osprchování po koupání, a to nejlépe v pitné vodě. Vývoj kvality vody bude v následujícím týdnu ověřen dalším odběrem vzorků vody k laboratorním analýzám. Naopak ke zhoršení kvality vody došlo v areálu štěrkovny v nádrži B1 (bez úpravy vody). Z důvodu nevyhovující mikrobiologické kvality vody se zde koupání nedoporučuje.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě včetně nádrží ke koupání bez úpravy vody jsou k dispozici zde. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

Zveřejněno: 13.8.2015