KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody – 34. týden

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody – 34. týden

V okresech Opava, Bruntál a Karviná byly v tomto kalendářním týdnu odebrány pracovníky KHS MSK poslední letošní vzorky vody ke koupání ve volné přírodě. Ve sledovaných nádržích (Slezská Harta, Tvrdkov, Edrovice, Bohušov, Budišov nad Budišovkou, Stříbrné jezero a Těrlická přehrada) je voda vhodná ke koupání bez omezení.

Vlivem zhoršující se situace v kvalitě vody v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku byly v tomto týdnu rovněž provedeny mimořádné kontrolní odběry zaměřené na výskyt sinic ve vodě. Laboratorní analýzy prokázaly výrazný nárůst množství sinic, nádrž je hodnocena jako nevhodná ke koupání.

Koncem minulého týdne došlo v přírodním koupališti v areálu štěrkovny Hlučín (volné jezero) k výraznému rozvoji sinic. Kontrolní rozbory zajištěné provozovatelem z pondělí tohoto týdne sice potvrdily zlepšení kvality vody, nicméně i nadále platí doporučení zejména pro vnímavé osoby (malé děti, těhotné ženy, alergici, osoby s oslabeným imunitním systémem), aby omezily pobyt ve vodě a po koupání se osprchovaly nejlépe pitnou vodou.

Kontrola kvality vody ze strany provozovatele byla koncem minulého týdne zajištěna i v přírodním koupališti v areálu letního koupaliště v Ostravě-Porubě (bazén plavci). Laboratorní analýzy zde prokázaly zhoršenou mikrobiologickou kvalitu vody a nádrž byla po omezené období označena jako nevhodná ke koupání. Opakovaná laboratorní kontrola z počátku tohoto týdne již nedostatky nepotvrdila a koupání zde je bez omezení.

Kontrolní odběry ze strany provozovatelů byly zajištěny také v nádržích u Wellness hotelu Bahenec v Písku u Jablunkova a u rekreačního areálu Krkoška v Kunčicích pod Ondřejníkem. Laboratorní rozbory potvrdily ve všech případech vyhovující kvalitu vody ke koupání.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě včetně nádrží ke koupání bez úpravy vody jsou k dispozici zde. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

Zveřejněno: 25.8.2016