Nahrávám...

Letní období a průjmová onemocnění

Úvod / Občanům / Letní období a průjmová onemocnění

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě upozorňuje občany na zvýšené riziko vzniku a šíření průjmových onemocnění v letních měsících.

Nejčastěji se jedná o salmonelózy a kampylobakteriózy, vyvolané patogenními mikroorganismy, které se do lidského organismu dostávají prostřednictvím potravin nebo vodou. Mezi nejrizikovější potraviny patří zejména syrové maso, drůbež, ryby a vejce. Nesprávným zacházením s těmito surovinami se patogeny mohou přenést na další potraviny a pokrmy, které jsou určeny k přímé konzumaci, například na saláty, cukrářské výrobky, zmrzliny a vyvolat onemocnění projevující se bolestí břicha, průjmem, zvracením a horečkou. První příznaky onemocnění se ve většině případů objeví do 6 – 24 hodin, případně do 48 hodin od konzumace kontaminované potraviny.

Při přípravě jídla je proto nezbytné zachovávat tyto základní zásady:

  • zajistit důkladné propečení masa, drůbeže, zapékaných pokrmů (zalévaných syrovými vejci), a to minimálně 75°C ve všech částech pokrmu po dobu 5 minut
  • nepoužívat syrová vejce do krémů, zálivek a majonéz
  • vejce konzumovat spíše vařená (cca 10-12 minut)
  • zabránit kontaktu syrového masa a vajec s hotovými potravinami a pokrmy, a to i v chladničce
  • pro přípravu salátů, chlebíčků, krájení zákusků nepoužívat pracovní plochu a náčiní, předtím použité na krájení syrového masa nebo míchání vajec
  • rychle se kazící pokrmy (saláty, cukrářské výrobky, chlebíčky) uchovávat v chladničce při teplotě minimálně 5°C
  • důkladně si umývat ruce (po použití toalety, po kontaktu se syrovým masem a vejci)

Důležité je rovněž věnovat pozornost nákupu potravin, sledovat dodržení data spotřeby, nekupovat rizikové potraviny uložené mimo chladící zařízení. Zcela samozřejmé by mělo být udržování důkladné čistoty a zajištění ochrany potravin před hmyzem a hlodavci.

Zveřejněno: 10.8.2017