KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody – 34. týden

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody – 34. týden

V 34. kalendářním týdnu provedli pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě kontroly kvality vody ke koupání ve sledovaných nádržích v okresech Frýdek - Místek a Nový Jičín. Vzorky byly odebrány na koupacích místech Brušperk, Baška, Olešná a Žermanická přehrada (Frýdeckomístecko) a Kacabaja, Větřkovice, Čerťák a Údolí mladých (Novojičínsko). Dle monitorovacího kalendáře se na těchto místech jednalo o poslední vzorkování v této koupací sezóně.

Laboratorní analýzy odebraných vzorků vody z nádrží Baška a Brušperk nadále potvrzují výskyt toxických sinic v nadlimitních hodnotách; koupání na těchto koupacích místech se nedoporučuje. U Brušperku navíc přetrvává riziko přítomnosti cerkárií, které mohou způsobit koupajícím se zdravotní problémy (vyrážky doprovázené intenzívním svěděním – tzv. cerkáriová dermatitida).

Kvalita vody na ostatních vodních plochách na Frýdeckomístecku a Novojičínsku je vyhovující.

Mimořádně byl v tomto týdnu proveden odběr vzorků z rybníku Bohušov na Bruntálsku. Hydrobiologický rozbor prokázal masivní rozvoj toxických sinic v hodnotách, které již představují významné zdravotní riziko pro koupající se. Z tohoto důvodu vydal orgán ochrany veřejného zdraví dnešního dne zákaz koupání v této nádrži.

Poslední vzorkování volného jezera a nádrže ke koupání (tzv. Bazén B1) proběhlo ve Sportovně rekreačním areálu v Hlučíně. Laboratorní analýzy potvrdily, že koupání v těchto nádržích je bez zdravotních rizik. I nadále orgán ochrany veřejného zdraví upozorňuje na vyplavování rostlinných zbytků u břehů jezera v důsledku likvidace podvodní vegetace.

V průběhu minulého týdne byly zajištěny kontroly kvality vody v provozovaných nádržích ke koupání u chaty Dukla v Čeladné a v areálu Wellness hotelu Bahenec v Písku u Jablunkova na Frýdeckomístecku. I zde voda vyhovuje legislativním požadavkům.

Provoz v areálech letních umělých koupališť doposud probíhá bez zásadních problémů. Drobné nedostatky jsou s provozovateli průběžně řešeny a ihned odstraňovány. Kvalita vody v jednotlivých bazénech vyhovuje legislativním požadavkům.

Zveřejněno: 24.8.2017