Nahrávám...

Solíme příliš

Úvod / Občanům / Solíme příliš

Sůl (chlorid sodný) je sice látka životně důležitá, ovšem populace České republiky jejím nedostatkem rozhodně netrpí. Naopak, denně zkonzumujeme kolem 16 gramů soli, což zhruba trojnásobně převyšuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), tedy 5 g pro dospělého denně (cca 1 zarovnaná kávová lžička). Češi jsou bronzovými medailisty v konzumu soli v Evropě, více solí jen Maďaři a Chorvaté. U dětí je norma pro příjem soli ještě přísnější. Nadbytek soli v jídle ohrožuje naše zdraví a zatěžuje především ledviny a oběhový systém, působí nepříznivě i na žaludek, zhoršuje průběh osteoporózy (řídnutí kostí) a také zvyšuje riziko obezity.

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě se tomuto tématu v rámci prevence civilizačních onemocnění věnuje dlouhodobě a nejen teoreticky, např. v letech 2014 – 2015 jsme prověřili nutriční hodnotu stravy na porodnických odděleních a v zařízeních pro seniory nad 65 let. Součástí šetření bylo laboratorní stanovení obsahu soli v celodenní stravě seniorů a maminek po porodu. U seniorů jsme zjistili plnění příjmu soli téměř dvojnásobné, u maminek bezmála trojnásobné.

U předškolních a školních dětí je denní doporučená dávka 3 – 4 g soli za den. Také tyto hodnoty jsou 3-4 násobně překračovány. Problém je v tom, že dítě si na slanou chuť rychle zvyká a s věkem se jeho požadavky stupňují. Není výjimkou, že již děti mladšího školního věku velmi výrazně upřednostňují slané potraviny.

V roce 2016 jsme testovali pokrmy z 30 školních jídelen (14 školních jídelen při základních školách a 16 školních jídelen při mateřských školách). Celkem bylo odebráno 30 vzorků polévek a 30 vzorků hlavního chodu. Odběry potvrdily, že obědy ať už pro předškolní děti nebo žáky 1. stupně základní školy jsou výrazně slané, ve většině případů obsahují celodenní doporučenou dávku soli a mnohdy i více. Mimo jiné vyšlo najevo, že významným zdrojem soli jsou instantní směsi, které k přípravě pokrmů použily cca 2/3 sledovaných provozoven.

V tomto roce jsme se zabývali obsahem soli v pečivu podávaném k přesnídávkám a svačinám v 5 mateřských školách v Moravskoslezském kraji. Denní doporučená spotřeba soli pro děti věku 3-7 let jsou 3 g a např. v mateřské škole, kde byla k přesnídávce podána tuková žemle a ke svačině slunečnicový chléb (tj. 2x cca 50g porce) byly jen samotné tyto výrobky zdrojem 1,68 g soli. K tomu je ještě nutné přičíst sůl z dalších složek svačiny a zejména z oběda. Pečivo tedy „umí“ do denního přívodu soli řádně přispět. Doporučení WHO pro pekařské výrobky je 1,2 g NaCl/100 g, tuto hodnotu splnila nebo jen mírně překročila přibližně polovina odebraných výrobků, výrazně nad tento limit byla zmíněná tuková žemle s téměř 2 g soli/100 g výrobku a chléb Švédský s 2,15g soli/100g výrobku.

Aktuálně v rámci celého Moravskoslezského kraje ověřujeme obsah soli v obědech velkých závodních jídelen, výsledky ještě nejsou k dispozici. V dalších letech pak obdobné šetření proběhne i v zařízeních restauračního typu.

Výsledky naznačují, že spotřeba soli je přinejmenším v Moravskoslezském kraji skutečně značná a že spotřebitel se na výrazně slanou stravu nedobrovolně učí již v raném věku předškolní a školní docházky, kdy jsou děti často „obětí“ chuťových zvyklostí kuchařů, kteří jim pokrmy připravují.

Jak s výsledky naložíme? Budeme apelovat na provozovatele stravovacích služeb včetně školních jídelen, aby snižovali obsah soli v pokrmech, instantní směsi nahradili zeleninou, bylinkami a vařili z čerstvých surovin a podobně oslovíme i pekaře, kteří by s ohledem na zdraví svých zákazníků měli dobrovolně respektovat hodnotu 1,2 g soli na 100 g výrobku.

Více k tématu solení a možnostem jak sůl omezit naleznete na webu Méně solit.

Zveřejněno: 9.7.2018