KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Jak na chřipku?

Úvod / Občanům / Jak na chřipku?

S nástupem podzimu dochází jako každoročně k sezónnímu zvýšení výskytu akutních respiračních infekcí. Tato onemocnění způsobuje řada respiračních virů a často také Mykoplasma pneumonie. Jejich zvýšený výskyt zpravidla předchází vlně chřipky. Mnoho lidí zaměňuje nachlazení s chřipkou. Nachlazení ovšem není chřipka.

Chřipka je onemocnění, které se projevuje vysokou teplotou, zánětem dýchacího ústrojí, bolestmi kloubů a hlavy. V prvních dnech nebývá rýma ani kašel. Tyto příznaky se dostavují později a kašel bývá nejdříve suchý a postupně přechází ve vlhký kašel. Nemoc trvá obvykle sedm až deset dní a pak po rekonvalescenci většinou končí uzdravením.

U některých případů onemocnění chřipkou se však mohou přidat komplikace jako zánět středního ucha, zánět čelistních dutin, zápal plic. Tyto komplikace se mohou projevit jak u osob s jiným závažným základním onemocněním jako je onemocnění srdce, plic, ledvin a cukrovka, tak u dříve zdravých jedinců.

Inkubační doba chřipky je několik hodin až 2 dny, vyjímečně i tři dny.

Člověk se nakazí přímým stykem s nemocným vzdušnou cestou – kapénkami nebo předměty kontaminovanými sekrety nemocného. Nemocný člověk je nejnakažlivější v prvních třech dnech své nemoci.

Chřipka, resp. virus chřipky je záludný především tím, že u něj dochází proměnám, tedy ke dvěma genetickým změnám. Jednou změnou je drobný antigenní posun a druhou závažnější změnou je antigenní zvrat. Jelikož dochází k těmto genetickým změnám viru chřipky, je nutno každoročně připravovat novou vakcínu k očkování. K drobným antigenním posunům dochází poměrně často, kdežto hluboký zvrat genů se objevuje nepravidelně v rozmezí 10 až 40 let.

Virus chřipky se vyskytuje ve třech typech A, B, C. Typ B způsobuje onemocnění jen u lidí a v místních výskytech s postupným šířením. Virus chřipky typu A nenapadá jen lidi, ale také savce, především prasata a ptáky. Mezidruhový přenos byl v přírodě prokázán a u člověka byl potvrzen přenos z prasat. Ptačí i prasečí chřipka, která vyvolala v roce 2009 pandemii, patřila právě k typu A. Tento typ způsobuje explozivní epidemie.

A jak tedy na chřipku? K nespecifickým opatřením při předcházení respiračním infekcím a chřipce patří dodržování zásad zdravého životního stylu jako je životospráva, sport, otužování a v neposlední řadě dostatečný přísun potřebného množství vitamínů, zejména vitamínu C, nejlépe v jeho přirozené formě a to konzumací čerstvé zeleniny a ovoce.

Nejvhodnější způsob prevence chřipky je očkování. Současná vakcína obsahuje aktuální kmeny viru chřipky A i B a je určena zejména osobám se závažnějším onemocněním srdce, plic, ledvin a cukrovkou, u nichž by chřipka mohla výrazně zhoršit jejich zdravotní stav. Rovněž možnost očkování by měly zvážit i zdravé osoby pečující o své zdraví, pro které by onemocnění chřipkou vedlo k ekonomickým ztrátám z důvodu nepřítomnosti v práci.

Očkování pro osoby s uvedeným závažným onemocněním a pro osoby nad 65 let věku je hrazeno ze zdravotního pojištění.

A když už Vás chřipka skolí, je důležité tuto nemoc nepodcenit, řádně ji vyležet a pít teplý čaj s citrónem. Chráníte tím sebe i své okolí. V případě těžšího průběhu a vzniku komplikací je nutno vyhledat lékaře.

Zveřejněno: 5.11.2012