Nahrávám...

Kontrola zmrzlinových pohárů v zařízeních společného stravování v Moravskoslezském kraji

Úvod / Občanům / Kontrola zmrzlinových pohárů v zařízeních společného stravování v Moravskoslezském kraji

V rámci státního zdravotního dozoru byla na území Moravskoslezského kraje provedena kontrola zmrzlinových pohárů s ovocem, šlehačkou a dalšími přísadami v zařízeních společného stravování. Kontrola byla zaměřena na tento druh výrobků s ohledem na oblíbenost těchto pokrmů zejména mezi dětmi. Kontrola proběhla zejména v restauracích a cukrárnách. Kontrolní akce proběhla v období od 1.10.2005 do 15.11.2005.

Celkem bylo provedeno šetření ve 13 zařízeních společného stravování. Při kontrolách byl proveden i odběr vzorků zmrzlinových pohárů pro laboratorní kontrolu zdravotní nezávadnosti těchto pokrmů. Odebraných vzorků bylo rovněž 13, z nichž pouze 1 vzorek zmrzlinového poháru s ovocem Andante nevyhověl požadavkům na zdravotní nezávadnost pro přítomnost nadlimitních množství koliformních mikroorganismů. Tyto mikroorganismy signalizují, že výrobě tohoto pokrmu nebyla ze strany provozovatele věnována náležitá pozornost, pravděpodobně bylo použito ovoce, které nebylo řádně omyto, nebo nebyly řádně omyty porcovací kleště na zmrzlinu.

V provozovnách bylo zjištěno nejvíce závad ve stavebně-technickém stavu provozoven - chybějící umyvadla či dřezy pro přípravu zmrzlin. Ve dvou případech byly zjištěny závady v provozní hygieně - nedostatečný úklid provozovny, rovněž dvakrát bylo zjištěno křížení provozu při výrobě pohárů a závady ve značení zmrzlin používaných k výrobě pohárů. Za nedodržení požadavků zákona a vyhlášky byly na místě uloženy v 6 případech blokové pokuty v celkové výši 9 000,- Kč.

Zveřejněno: 28.11.2005