Nahrávám...

Akutní respirační infekce (ARI) – stav k 20.1.2006

Úvod / Občanům / Akutní respirační infekce (ARI) – stav k 20.1.2006

Přestože se sice na celkové týdenní nemocnosti ARI v kraji výrazně neprojevila ani předchozí inverze, ani možná účast chřipkových virů mezi původci onemocnění, v inverzi nejvíce postižených lokalitách, tj. na Karvinsku a Ostravsku, došlo ke zvýšení počtu hlášených onemocnění ARI o 20 až 30 procent. Ve srovnání s prvním kalendářním týdnem se celková nemocnost zvýšila o 5,3 procenta. V kraji nebyl dosud virus chřipky izolován, v ČR ojediněle a dosavadní nálezy svědčí o cirkulaci obou typů viru chřipky a to A i B. Významný podíl na původu ARI mají mykoplasmatické infekce.

Nemocnost v tomto týdnu představovala 1 629 nemocných na 100 000 obyvatel, což znamená asi 19 500 nemocných v kraji za týden. Podíl osob ošetřených pro ARI na LSPP byl obdobný jako v minulém týdnu a pohyboval se kolem 20% z celkového počtu ošetřených, což je běžné v sezónním mimoepidemickém období.

Dle sdělení Národní referenční laboratoře pro chřipku byl zvýšený výskyt ARI v Evropě zaznamenán v Holandsku a severských státech, zejména Norsku, kde se jedná především o nárůst chřipky B. V ostatních státech Evropy je epidemiologická situace relativně klidná, avšak první signály růstu nemocnosti naznačují, že k epidemickému šíření chřipky může dojít již v dohledné době.

Zveřejněno: 23.1.2006