Nahrávám...

Akutní respirační infekce (ARI) - stav k 7. 4. 2006

Úvod / Občanům / Akutní respirační infekce (ARI) - stav k 7. 4. 2006

V tomto týdnu došlo v kraji k výraznějšímu poklesu celkové nemocnosti ARI a to o 10,8%. Současná nemocnost představuje 1 723 onemocnění na 100 000 obyvatel kraje za týden, což odpovídá přibližně 20 600 nemocným v tomto období. I když se nemocnost v kraji snížila patří MS kraj k těm krajům, které svou nemocností převyšují celorepublikový průměr.

Nemocnost a také trvající nízký podíl osob ošetřených na LSPP pro ARI (max. 40%) svědčí o poměrně příznivé epidemiologické situaci, přestože byla v populaci prokázána cirkulace virů chřipky, zejména chřipky B. Je zřejmé, že se mezi původci ARI uplatňují i jiní původci ARI, časté jsou mykoplasmatické infekce.

Národní referenční laboratoří SZÚ v Praze bylo dosud v ČR izolována 100 kmenů chřipky B a jen 10 kmenů chřipky A.

V Evropě hlásí v minulém týdnu vzestup nemocnosti vedle ČR i Slovensko, Maďarsko, Dánsko a Slovinsko. V ostatních státech je situace buď stabilní, případně je nemocnost na ústupu. Vzestup nemocnosti v některých sousedních státech a častější záchyt virů chřipky A naznačuje, že ani u nás ještě nemusí chřipková sezóna směřovat k definitivnímu konci.

Zveřejněno: 7.4.2006