Nahrávám...

Prodej hub a lesních plodů na tržištích

Úvod / Občanům / Prodej hub a lesních plodů na tržištích

V současné době je prodej čerstvých volně rostoucích hub na tržištích povolen pouze osobám, které vlastní platné osvědčení o znalosti hub. Toto osvědčení nemusí mít prodejce veřejně při prodeji vystaveno, ale na požádání kupujícího jej určitě každý poctivý prodejce hub ochotně ukáže.

Prodávat lze houby získané sběrem ve jejich přirozeném prostředí, které nejsou starší než 3 dny ode dne sběru. Prodejce by měl v místě prodeje houby označit datem sběru, názvem houby v českém jazyce a datem použitelnosti. čerstvé volně rostoucí houby mají zákonem stanovenu skladovací teplotu v rozmezí 0-10°C, při skladování by houby měly být uloženy nejvýše v jedné vrstvě.

Prodávané houby musí být pevné konzistence, dobře na sucho očištěné, bez cizích příměsí a nečistot. Houby nesmí být přestárlé, plesnivé, zapařené či nadměrně vlhké. Prodejce může rozdělit houby pouze jedním podélným řezem, nesmí však tím oddělit třeň (nožku) od klobouku. Pouze u klouzků může prodejce oloupat klobouk. Na řezu houby mohou být přítomny pouze maximálně 3 otvory, nejvýše na dvou místech mohou být drobné úlomky nebo požer.V celkovém množství hub může být maximálně 5 % poškozených.

Na tržištích lze volně prodávat např. tyto druhy hub: Deštice chřapáčová, Smrž obecný a špičatý, Liška obecná a bledá, Hřib hnědý, sametový, koloděj, kovář, smrkový, dubový, plstnatý, Klouzek bílý, kravský, sličný, obecný, Kozáky, křemenáče, Bedlu červenající a vysokou a Čirůvky.

K prodeji lesních plodů na tržištích není potřeba žádné zvláštní osvědčení, lesní plody musí být označeny názvem, třídou jakosti. Musí být uloženy odděleně na čistých dobře větratelných dřevených podložkách. Z lesních plodů mohou být prodávány dle ČSN bezinky, brusinky, dřínky, klikva, ostružiny, borůvky, šípky a maliny určené k dodání v čerstvém stavu spotřebiteli.

Zveřejněno: 15.5.2006