KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody (34. týden)

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody (34. týden)

Ve 34. týdnu provedli pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě mimořádnou kontrolu kvality vody na nádržích, ve kterých bylo při minulých odběrech zjištěno zvýšené množství toxických sinic. Jednalo se zejména o koupací místa na vodní nádrži Slezská Harta v okrese Bruntál a štěrkovnu Hlučín – volné jezero.

Na všech výše jmenovaných nádržích sice došlo k poklesu množství sinic ve vodě, s ohledem na možné zdravotní riziko však zůstává hodnocení beze změn, tzn., že na všech místech přetrvává omezení pobytu ve vodě zejména pro těhotné ženy, děti , osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Hodnocení kvality vody na ostatních koupacích místech v okrese Bruntál je beze změn , tzn. koupání je bez zdravotních rizik.

V okrese Opava byla provedena kontrola kvality vody v nádrži v Budišově nad Budišovkou, která byla po většinu letošní koupací sezóny vypuštěna. Koupání zde je zatím bez zdravotních rizik.

Na všech koupacích místech na Novojičínsku (Údolí mladých, Čerťák, Vítovka, Kacabaja a,Větřkovice ) nebyl laboratorními rozbory zjištěn posun v kvalitě vody. Na všech nádržích je koupání bez zdravotních rizik.

V okrese Frýdek Místek bude provedeno vzorkování v příštím týdnu. S ohledem na dlouhodobý trend lze v nádržích Olešná a Žermanice očekávat kvalitu vody bez zdravotních rizik. Na ostatních vodních plochách – Brušperk, Baška platí doporučení omezení pobytu ve vodě pro vnímavé jedince a doporučení osprchování se po koupání.

Obdobná situace je i na nádrži Kališovo jezero v okrese Karviná, kde došlo v důsledku rozvoje toxických druhů sinic ke zhoršení kvality vody. Z tohoto důvodu doporučujeme omezení pobytu ve vodě vnímavým jedincům (děti, těhotné ženy, alergici) a následné osprchování se v pitné vodě. Zhoršené senzorické vlastnosti vody přetrvávají na jednotlivých koupacích místech Těrlické přehrady a nadále velmi dobrá je kvalita vody na Vrbickém jezeře.

V rámci provádění kontrol kvality vody a plnění povinností provozovatelů umělých letních koupališť pracovníky KHS MSK nebyly v uplynulém týdnu zjištěny žádné zásadní nedostatky.


Koupací místa

Zveřejněno: 24.8.2006