Nahrávám...

Akutní respirační infekce (ARI) – stav k 23.2.2007

Úvod / Občanům / Akutní respirační infekce (ARI) – stav k 23.2.2007

V tomto týdnu představovala nemocnost ARI v kraji 2 211 případů na 100 000 obyvatel, což je ve srovnání s minulým týdnem pokles o 7,8%. S výjimkou města Ostravy , kde nemocnost setrvala na stejné výši jako v předchozím týdnu, došlo v ostatních oblastech kraje k jejímu poklesu. Jen v Ostravě a na Frýdecko-Místecku převyšuje nemocnost ARI celokrajský průměr.

Podíl osob ošetřených pro ARI na LSPP se pohyboval na relativně příznivých 30 – 40%. Věková distribuce onemocnění se nezměnila.

Dle závěrů Národní referenční laboratoře pro Chřipku SZÚ v Praze byl 6. kal. týden vrcholem epidemie ARI s následným poklesem nemocnosti v 7. a 8. kal. týdnu. Přestože je celková nemocnost v ČR stále nad epidemickou hranicí (2 164 př./100 000) byl její pokles zaznamenán ve všech krajích, s výjimkou Jihočeského, Karlovarského a Ústeckého kraje, v Praze nedošlo ani k překročení epidemického prahu. Jediným izolovaným subtypem viru chřipky je dosud virus A(H3N2).

Plošná epidemie ARI zasáhla v Evropě její jihozápadní část (Švýcarsko, Francii, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko) a ze severských států Norsko. Ve střední Evropě je dynamika nemocnosti různorodější – v ČR je i přes zaznamenaný pokles stále plošná epidemie, v Německu nemocnost stoupá již na úroveň regionálních ohnisek, stejně tak i na Slovensku. V Polsku je situace hodnocena dosud jako sporadický výskyt, ale i tam nemocnost již zřetelně stoupá.

Zveřejněno: 23.2.2007