Nahrávám...

Akutní respirační infekce (ARI) – stav k 9.3.2007

Úvod / Občanům / Akutní respirační infekce (ARI) – stav k 9.3.2007

Nemocnost ARI v kraji v posledních týdnech trvale klesala a hodnotou 1 808 případů na 100 000 obyvatel se dostala pod pomyslný epidemický práh. Tento sestupný trend nemocnosti se také postupně projevil na poklesu podílu osob ošetřených pro ARI na LSPP a v tomto týdnu se ve všední dny pohyboval v rozpětí od 23% do 33%, což je obvyklé v době běžného sezónního zvýšeného výskytu ARI.

Národní referenční laboratoř pro chřipku SZÚ Praha (NRL) hodnotí současnou situaci v ČR jako pokles nemocnosti pod epidemickou hodnotu s aktivitou chřipky již jen na lokální úrovni. Rovněž jednoznačně ubývá záchytů identifikovaných chřipkových kmenů.

K situaci v Evropě NRL uvádí, že většina států je již za vrcholem epidemie a zaznamenávají postupný pokles nemocnosti. Z našich sousedů hlásí pokračující vzestup nemocnosti Německo a také Polsko, Slovensko – stejně jako my – eviduje úbytek nemocných. Rostoucí nemocnost hlásí i některé pobaltské státy – Lotyšsko, Litva a Estonsko. Nadále převažuje subtyp viru chřipky A (H3N2).

Zveřejněno: 9.3.2007