Nahrávám...

Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji – stav k 8.2.2008

Úvod / Občanům / Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji – stav k 8.2.2008

Hlášená nemocnost ARI v tomto představovala v kraji 1 096 nemocných na 100 000 obyvatel. Ve srovnání s předchozím týdnem se jedná o 22% pokles. Nemocnost se snížila ve všech oblastech kraje a podíl osob ošetřených v kraji na LSPP se pohyboval v příznivém rozpětí od 20-30%.

Dle sdělení Národní referenční laboratoře pro chřipku poklesla v minulém týdnu nemocnost ARI v ČR o 9% na hodnotu 1 440 případů na 100 000 obyvatel. I přes tento poměrně nečekaný pokles probíhá v ČR mírná epidemie chřipky, jedná se o regionální výskyty a především pak o lokální výskyt onemocnění. Tato situace zřejmě souvisí se souběžnou cirkulací obou dvou chřipkových virů, viru chřipky A (H1N1) a ve výrazně menší míře viru chřipky B.

Rovněž v Evropě se situace významně nezměnila, ačkoliv nemocnost mírně stoupla. Plošnou epidemii hlásí většina států západní Evropy: Portugalsko, Španělsko, Francie, Itálie, Irsko, Belgie, Nizozemí, Švýcarsko, Rakousko, Rumunsko. Skandinávské státy hlásí sporadický výskyt, stejně jako většina Anglie. Regionální epidemie jsou vyjma ČR hlášeny ještě z Německa a Bulharska. Lokální epidemie eviduje Slovensko a větší část Pobaltí. Chřipka A (H1N1) je stále dominujícím kmenem.

Zveřejněno: 8.2.2008