KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody - 31. týden

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody - 31. týden

V tomto týdnu pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje provedli další kontrolní odběry vzorků vody na některých vybraných koupacích místech Moravskoslezského kraje. Jedná se o místa, kde byl při předchozím vzorkování zjištěn zvýšený výskyt toxických sinic.

Na novojičínských nádržích Kacabaja a Větřkovice došlo ke zlepšení situace. Stanovená množství sinic již nepředstavují zdravotní riziko pro běžnou populaci, avšak i nadále doporučujeme co nejdříve po koupání osprchování se pokud možno pitnou vodou. Obdobné zásady platí pro koupání ve vodní nádrži Čerťák.

Na všech třech koupacích místech vodní nádrže Slezská Harta v okrese Bruntál rovněž došlo k mírnému zlepšení. Situace na bruntálském rybníku Edrovice a Stříbrném jezeře v okrese Opava zůstává stejná jako v minulém týdnu. Na všech třech nádržích platí pro vnímavé jedince již výše uvedená doporučení. Ke zlepšení kvality vody došlo na vodní nádrži v Budišově nad Budišovkou, kde již koupání nepředstavuje pro koupající se zdravotní riziko z přítomnosti toxických sinic.

Kvalita vody na všech ostatních koupacích místech bude opět kontrolována počátkem příštího týdne.

V uplynulém kalendářním týdnu byla na štěrkovně v Hlučíně zjištěna přítomnost sladkovodní medůzy (Craspedacusta sowerbyi). Jedná se o výjimečný výskyt vodního živočicha dorůstajícího do velikosti až 3 cm. Jak je patrné z dostupné literatury, nepředstavuje kontakt se sladkovodní medůzkou pro koupající se riziko.

Pro občany, kteří se chystají do zahraničí, bude jistě zajímavá informace, že je možno zjistit kvalitu vody ke koupání na jimi vybraném koupališti, rybníku nebo pláži napříč celou Evropskou unií. Evropská unie spustila 31.července 2008 portál www.eyeonearth.eu , který má pomoci zjistit kvalitu vody pro koupání. V současné době jsou zde uvedeny většinou údaje za rok 2007.

Aktuální data na tomto servru uvádí prozatím pouze Slovensko, Řecko, Itálie, Malta, Slovinsko a Portugalsko.

Aktuální informace pro Českou republiku lze najít na stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic nebo Portálu veřejné správy.

Koupací místa v roce 2008

Zveřejněno: 31.7.2008