KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody - 32. týden

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody - 32. týden

Ve 32. kalendářním týdnu pokračovali pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje ve sledování kvality vody na všech koupacích místech Moravskoslezského kraje.

Na základě provedených laboratorních analýz lze konstatovat, že došlo k výraznému zhoršení kvality vody na všech třech koupacích místech vodní nádrže Těrlicko v okrese Karviná v důsledku masivního rozvoje toxických sinic. Obdobná situace je i na vodní nádrži Větřkovice na Novojičínsku. Koupání v těchto nádržích se nedoporučuje.

Kvalita vody se zhoršila i na koupacích místech Baška a Olešná v okrese Frýdek – Místek. Rovněž zde byly ve vodě zjištěny toxické sinice, stanovená množství však nepředstavují zdravotní riziko pro běžnou populaci, nelze však vyloučit vznik zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců (děti, alergici, těhotné ženy). Proto doporučujeme těmto skupinám osob zkrácení doby pobytu ve vodě v těchto nádržích včetně neprodleného osprchování se nejlépe v pitné vodě. Stejná doporučení platí i pro koupání v nádrži Slezská Harta na Bruntálsku, kde se situace od minulého týdne výrazně nezměnila.

Naopak k zlepšení situace došlo na opavských nádržích v Budišově nad Budišovkou a Stříbrném jezeře a na Novojičínsku v nádržích Kacabaja a Čerťák.

Pracovníci KHS MSK rovněž pokračovali v kontrolách provozovaných sezónních umělých i přírodních koupališť. V současné době je v Moravskoslezském kraji provozováno 39 areálů veřejných koupališť s 86 bazény a 3 koupaliště ve volné přírodě. Navíc je v provozu 19 venkovních bazénů v areálech rekreačních zařízení. K dnešnímu dni již byla zkontrolována všechna tato zařízení. Nedostatky byly zjišťovány pouze ojediněle, byly neprodleně řešeny a odstraněny.

Pro občany, kteří se chystají do zahraničí, bude jistě zajímavá informace, že je možno zjistit kvalitu vody ke koupání na jimi vybraném koupališti, rybníku nebo pláži napříč celou Evropskou unií. Evropská unie spustila 31.července 2008 portál www.eyeonearth.eu , který má pomoci zjistit kvalitu vody pro koupání. V současné době jsou zde uvedeny většinou údaje za rok 2007.

Aktuální data na tomto servru uvádí prozatím pouze Slovensko, Řecko, Itálie, Malta, Slovinsko a Portugalsko.

Aktuální informace pro Českou republiku lze najít na stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic nebo Portálu veřejné správy.

Koupací místa v roce 2008

Zveřejněno: 7.8.2008