Nahrávám...

Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 20.2.2009

Úvod / Občanům / Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 20.2.2009

Počty hlášených onemocnění akutními respiračními infekcemi (ARI) v kraji se v tomto týdnu mírně snížily a to o 5% a nemocnost představuje 1 968 nemocných na 100 000 obyvatel. Ke zvýšení počtu nemocných došlo na Novojičínsku, snížení nemocnosti bylo zaznamenáno na Frýdecko – Místecku, v ostatních oblastech kraje nedošlo k výrazným změnám.

Denní podíl osob ošetřených v kraji pro ARI na LSPP se pohyboval na relativně příznivých hodnotách kolem 30% s mírným navýšením ve dnech pracovního klidu.

Obdobně jako v ČR je mezi zachycenými viry chřipka A dominantní subtyp H3N2.

V minulém týdnu došlo v ČR k poklesu počtu nemocných ARI včetně chřipky o necelých 7% a nemocnost představovala 1 714 nemocných na 100 000 obyvatel. Pokles je evidován ve všech věkových skupinách a dle národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu v Praze zřejmě jsme již na nebo těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie. V rámci ČR lze však stále ještě hovořit o celoplošném výskytu chřipky, což potvrzuje fakt, že více než jedna třetina okresů (napříč celou ČR) nadále eviduje nárůst počtu nemocných s ARI včetně chřipky. Stále je nejčastěji zachycován subtyp H3N2, virus chřipky B ojediněle.

V Evropě se situace vyvíjí podle očekávání, západní Evropa je již za epidemickým vrcholem a nemocnost se postupně normalizuje, střední a částečně i východní Evropa je ještě ve fázi plošné epidemie. Hlavím epidemickým kmenem zůstává stále subtyp A(H3N2), subtyp B(H1N1) a typ B cirkuluje omezeně.

Zveřejněno: 20.2.2009