KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Vši

Úvod / Občanům / Vši

Přestože se dá říci, že úroveň hygieny v populaci je vysoká, problém pedikulózy (tzn. zavšivení), se jeví přes veškerou snahu nás všech stále aktuálním. Veš vlasová ( Pediculus capitis) je v našich zeměpisných šířkách nejčastějším druhem tohoto obtížného hmyzu, tak často napadajícího především dětské kolektivy. Samička je schopna za svůj třítýdenní život naklást až 140 vajíček (tzv. hníd), která pevně připevňuje k vlasu v těsném sousedství pokožky hlavy. Z hníd se líhnou larvy, které se stejně jako dospělí jedinci živí krví. Bodnutí silně svědí a škrábáním může být do rány přenesena bakteriální infekce s následným vznikem zánětu. Veš nelétá ani neskáče, jak si mnoho lidí mylně myslí, umí ale plavat. Nákaza je tedy, kromě těsného kontaktu s hlavou spolužáka, možná i vypůjčením čepice, šály, hřebenu, ozdob do vlasů nebo na bazénu.

V minulosti byla pedikulóza léčena přípravky na bázi insekticidů (chemických jedů proti hmyzu), na které si však vši vytvořily rezistenci – přípravek přestal být účinný. Nyní léčba spoléhá především na metody mechanické – hmyzu je přípravkem zakoupeným v lékárně poškozen trávicí systém, veš nemá možnost sát a jedince včetně hníd je následně nutno odstranit vyčesáním pomocí velmi hustého hřebínku. Léčebnou kůru je potřeba opakovat, dokud živí jedinci zcela nevymizí. V každém případě je ale nutno striktně dodržovat návod k použití.

V případě výskytu vší ve školském zařízení je povinností rodičů, nikoliv školy a jejich pracovníků, zbavit děti vší. Rodiče školou povinných dětí by měli dětem prohlížet vlasy (především v oblasti zátylku a za ušima), při nálezu skutečnost ohlásit škole a žáka omluvit z výuky po dobu nutnou k odvšivení.

Vhledem k možnosti přenosu vší v kolektivu je potřeba opatření proti šíření této nemoci provádět „organizovaně“, tzn. všichni rodiče najednou prohlédnou a popřípadě ošetří děti, jejich hřebeny, gumičky do vlasů, šátky, čepice, ložní prádlo apod. Stejně tak je potřeba si uvědomit, že děti nenavštěvují jen školní zařízení, ale také různé kroužky. Kontrolu je potřeba provést i v rodinném kruhu – veš se nevyhýbá ani dospělým.

Mít vši není ostuda, je však potřeba s nimi účinně bojovat

Zveřejněno: 18.3.2010