KHSMSK

Nahrávám...

KHSMSK

KHSMSK

Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody - 27. týden

Úvod / Občanům / Koupání ve volné přírodě – informace o kvalitě vody - 27. týden

V tomto kalendářním týdnu byly provedeny kontrolní odběry vzorků vody na vodní nádrži Žermanice na Frýdeckomístecku.

Laboratorní analýzy i nadále prokázaly přítomnost toxických sinic na všech třech koupacích místech. I nadále se koupání v této nádrži v současné době nedoporučuje.

Sinice mohou být příčinou řady zdravotních problémů u koupajících se osob. Vedle alergických reakcí (vyrážky, zarudlé oči, rýma) může dojít vlivem produkovaných toxinů ke střevním a žaludečním potížím, bolestem hlavy. Míra zdravotních komplikací je závislá na citlivosti člověka, množství vody, které spolykal při koupání, době, kterou ve vodě strávil a samozřejmě na míře znečištění vody sinicemi. Zvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, které váží méně než dospělí, a proto stejná dávka sinic u nich vyvolá větší potíže.

Pro nadcházející víkend platí, že kvalita vody ve všech ostatních nádržích nepředstavuje zdravotní riziko pro koupající se osoby. Zhoršené senzorické vlastnosti vody (voda se jeví zpravidla zakalená, má změněnou barvu) přetrvávají na všech nádržích na Novojičínsku, Těrlické přehradě na Karvinsku a nádržích Brušperk, Olešná a Baška v okrese Frýdek-Místek.

Koupací místa v roce 2010

Zveřejněno: 8.7.2010