Nahrávám...

Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 18.2.2011

Úvod / Občanům / Aktuální situace ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) v kraji - stav k 18.2.2011

V tomto týdnu jsme zaznamenali mírný pokles ve výskytu týdenní nemocnosti ARI. Současná nemocnost představuje 2 118 nemocných na 100 000 obyvatel kraje, což je o 2,6 % méně než v předchozím týdnu. V tomto týdnu byl evidován pokles ve výskytu chřipkových onemocnění (ILI) o 32,5 % oproti předchozímu týdnu.

Sledovaný počet osob ošetřených v kraji na LSPP oproti minulému týdnu již poklesl a pohyboval se v rozmezí od 28 do 33 % při navýšení ve dnech pracovního volna na 36-40%.

V tomto týdnu bylo hlášeno osm závažných případů onemocnění pandemickou chřipkou s rozvojem akutní respirační nedostatečnosti vyžadující hospitalizaci a 3 úmrtí v souvislosti s pandemickou chřipkou A(H1N1). Jedná se o 46letého muže a 42letou ženu z Ostravska a jednu 50letou ženu z Frýdecko-Místecka, jejichž zdravotní stav byl negativně ovlivněn i jinými závažnými onemocněními (onemocnění srdce s vysokým krevním tlakem, plicní nedostatečnost, obezita, kuřáctví). Dále zemřel 62letý muž z Frýdecka-Místecka v souvislosti s chřipkou A(H3N2), který byl těžký kuřák. Nikdo nebyl očkován. NRL pro chřipku potvrdila, že současná chřipková vakcína chrání i proti výše uvedeným kmenům chřipky.

Dle sdělení NRL pro chřipku je stále dominujícím kmenem A/H1N1pdm. Případy chřipky A/H3N2 jsou okrajové, mírně narůstají záchyty chřipky typu B.

Zveřejněno: 18.2.2011