Nahrávám...

Kontrola značení kosmetických prostředků

Úvod / Občanům / Kontrola značení kosmetických prostředků

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě se v prvním čtvrtletí 2011 zaměřila na provedení kontroly značení kosmetických prostředků v prodejnách drogerie, tržních stáncích, velkoskladech a v obchodních centrech. Cílem této kontroly bylo zhodnocení úrovně označení kosmetických prostředků informacemi, důležitými pro spotřebitele. Kontrolováno bylo uvedení povinného varování a podmínek použití výrobků v českém jazyce, identifikace výrobce nebo dovozce, uvedení zakázaných látek ve složení výrobků a dodržování data minimální trvanlivosti. Zejména údaje o složení kosmetických prostředků jsou důležité pro alergiky, z hlediska možných zdravotních komplikací po použití neoznačených výrobků.

V roce 2010 byly opakovaně zjišťovány zakázané látky v barvách na vlasy, proto byla letos kontrola cíleně zaměřena na tyto barvy. Zakázané látky uvedené na etiketách barev na vlasy byly v rámci Moravskoslezského kraje zjištěny pouze v okrese Karviná, jednalo se o 2 druhy barev, vyskytujících se v prodeji v celkovém počtu 10 kusů. Tyto nebezpečné barvy byly v průběhu kontroly staženy z prodeje. Kosmetické prostředky bez uvedení povinného varování zjištěny nebyly. Z hlediska typů kosmetických prostředků byly závady ve značení zjištěny v dekorativní kosmetice, neoznačené byly oční stíny, linky na oči, laky na nehty, rtěnky a lesky na rty. Ve značení krémů, mýdel, prostředků deodoračních, sprchových a koupelových závady zjištěny nebyly.

Na území našeho kraje bylo provedeno celkem 45 kontrol, při kterých bylo zkontrolováno značení 225 výrobků. Celkem bylo zjištěno 55 výrobků, které nebyly označeny v souladu s platnou legislativou nebo nebyly označeny vůbec, což činí z celkového počtu zkontrolovaných výrobků 24 %. Neoznačené výrobky byly neprodleně staženy z prodeje a za zjištěné nedostatky bylo uloženo 12 sankcí v celkové výši 27 500,- Kč.

Zveřejněno: 13.5.2011