Nahrávám...

Koronavirus

Úvod / Občanům / Koronavirus

 • PRAKTICKÝ LÉKAŘ
  zdravim chci se zeptat jestli nevite kdy budou otevřene ordinace praktickych lekařu dekuji. Dobrý den, svého praktického lékaře kontaktujte telefonicky či emailem, otvírací dobu má každý praktický lékař individuálně upravenou jinak.


 • NÁVRAT Z MONTÁŽE
  Dobrý den, můžu poprosit o radu? Syn se vrátí po měsíci z montáže v Německu. Budeme ve společném bytě. Zřejmě bude ve 14 denní karanténě. Co z toho vyplývá pro mě? Děkuji za zprávu. Dobrý den, důležité je dodržovat zvýšená hygienická pravidla, používat desinfekční prostředky, ochranné pomůcky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům. V případě nástupu zdravotních potíží (teplota 37,5, suchý kašel, dušnost) neprodleně telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.


 • NAROZENINOVÉ OSLAVY
  Dobrý den. Jak je to prosim nyní se soukromými narozeninovymi oslavami v restauraci? Účast cca 35 lidi. Děkuji. Podle plánu uvolňování opatření v souvislosti s Covid 19 by se vnitřní prostory provozoven stravovacích služeb měly otevřít od 25. 5. 2020. Po tomto datu by tedy bylo možno zorganizovat soukromou narozeninovou oslavu v restauraci.


 • ŠATNY
  Dobrý den,bude někdo korigovat seskupení v šatnách při otevření škol u prvního stupně? Většinou tam děti jsou natlačené jedno na druhém. Děkuji. Dobrý den, základní provozní podmínky základních škol v souvislosti s přítomností žáků ve škole se řídí podle pokynů, které vydalo Ministerstvo školství pro školy a školská zařízení. Naleznete je na jejich webových stránkách.


 • KLUBY PRO DĚTI
  Dobrý den, měla bych dotaz. Jsme evangelická církev z Českého Těšína a provozujeme pro děti i kluby a různá setkání od předškoláků po mladé lidi do dvaceti let. Chtěla bych se zeptat, zda již můžeme pro tyto děti dělat setkání mimo bohoslužby, jak je to od 11.5. dovoleno pro střediska volného času a i podle doporučení pro tato střediska postupovat i u nás. Děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Dobrý den, ano, můžete postupovat jako střediska volného času pro děti.


 • NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ
  Prosím o odpověď, syn chce přijet po 20. 5. ze zahraničí. kde studuje. Nahlásí se HS a do 72 hod. stačí doložit negativní test na covid 19, aby nemusel do 14 denní karantény? Děkuji Dobrý den, pravidla pro vstup na území ČR a karanténní opatření, která nyní platí, naleznete na webových stránkách ministerstva vnitra


 • UZAVŘENÍ ŠATEN, …
  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně možnosti uzavření sprch a umýváren v naší společnosti. Médii proběhlo, že společnost ŠKODA AUTO a.s. v rámci opatření proti pandemii COVID-19 ve svých závodech uzavřela šatny, umývárny, sprchy a zaměstnanci se do pracovního oděvu převlékají doma. Můžeme takto postupovat a zaměstnancům nařídit, že v rámci opatření proti pandemii COVID-19 uzavíráme umývárny a sprchy a nařizujeme převlékání a očistu těla doma? Dobrý den, opatření ve vztahu ke konkrétnímu podniku jsou věcí toho konkrétního podniku a jeho krizových opatření, která mají vnitřně nastavené. Opatření nesmí být v rozporu s právní úpravou v dané oblasti, podnik nemůže svými vlastními opatřeními porušovat platné právní předpisy v oblasti své působnosti, zákony platí i v době krizové situace


 • ŠÍŘENÍ KORONAVIRU
  Dobrý den. Měla bych dotaz. Synu od kolegyně se prokázal koronavirus. Kolegyně, která s ním byla od pátku do pondělí, než se nákaza zjistila, je třetí den v karanténě. V pondělí však byla s námi v práci. Dnes jde na testy a zítra budou výsledky. Pokud budou výsledky negativní, je u ní koronavirus vyloučen, nebo je tam možnost, že by za týden měla pozitivní testy? A v případě, že by teď byla negativní, znamená to, že i kdyby se jí později nákaza prokázala, že v to pondělí nebyla nakažlivá? Děkuji za odpověď. Dobrý den, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře, pokud potřebujete konzultaci, volejte linku 1212.


 • KONTAKT S NAKAŽENÝM
  Dobrý den nevím na koho se obratit pokud to sem nepatří omlouvam se...mam dotaz mamka dnes byla na testech skrz koronavirus byla v kontaktu s pani kterou v pondeli odvezli a je na ARU...byla u ni mamka a s jednou pani ta dnes mela jed z mamkou ale vykaslala se na to a ze chodí po ulici ,sla do obchodu a nerespektuje nic...vim ze takovych lidi nezodpovednych je mnoho coz mi je lito ale mam takoveho cloveka nekam nahlasit?mamka ji rikala at nikam nechodi ze musi byt doma a at jede s ni na ty testy ze nepojede a nebude si nechavat neco zakazovat...prosim pokud je to mozne nak poradit dekuji Dobrý den, tuto problematiku KHS neřeší, obraťte se na Policii ČR nebo na Městskou policii.


 • KONTAKTOVÁNÍ PO TESTU
  Dobrý den,můžete mi říci do kdy dáváte vědět lidem,kteří byli na testu? Děkuji. Dobrý den, pokud vyjde test pozitivní, KHS kontaktuje člověka co nejdříve, negativní výsledky sděluje ten, kdo vyšetření indikoval (např. praktický lékař).


 • CESTA NA SLOVENSKO
  dobry den, chtěla byvha e zeptat na vycestování ze země. Mám rodinu na Slovensku a dne 6.6 mám jít za svědka, vůbec tedy nevím jaké jsou podmínky vycestování a návrat zpět do ČR.(karanténa? nebo i test? Pojedu sama, co pak po navratu zbytek mě rodiniy? Dobrý den, situace v ČR se stále vyvíjí, situaci si ověřte před odjezdem na Ministerstvu vnitra České republiky (případně i Slovenské republiky). Telefon naleznete na jejich webových stránkách, e-mailová linka pro dotazy související s cestováním za nouzového stavu: cestovani.covid19@mvcr.cz.


 • PROČ?
  Dobrý den.Mám dotaz.Když důchodci mají vymezenou dobu vsude mozne,proč se motaji po obchodech a vsude možné po celý den?Proc já,astmatik ,diabetik nemám vymezenou dobu?Nemluvim,jen za sebe,je nás hodně.Proc nemají nemocni trochu prednost v tom Vašem testování? Odpověď: Dobrý den, daná usnesení vlády je nutno respektovat a řídit se jimi.


 • VÝUKA NA JAZYKOVÝCH KURZECH
  Dobrý den, prosím o informaci, jestli se od 11.5.2020 uvolňuje rovněž výuka na jazykových kurzech, kde je 5 osob. Kurz nemá právo jazykové zkoušky. Díky Dobrý den. Vláda schválila pravidla rozvolňování mimořádných opatření od 11. května, harmonogram uvolňování v oblasti školství – odkaz zde:http://www.msmt.cz/harmonogram-uvolnovani-opatreni-v-oblasti-skolstvi


 • KRUHOVÝ TRÉNINK
  Dobrý den, od 11. 5. 2020 je povoleno cvičení bez roušek. Mohu zahájit skupinový trénink - kruhový trénink, kde se lidé střídají na stanovištích a mění si mezi sebou každou minutu pomůcky. Díky za info. Dobrý den. Vláda schválila pravidla rozvolňování mimořádných opatření od 11. května, o dodržování pravidel pro organizovaný trénink sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti – odkaz zde: www.vlada.cz/assets/media-centrum/tiskove-zpravy/9.pdf.


 • FOTKA
  dobry den prosim dva mesice jsem nevidela z oddeleni maminkuku muzou me vyfott s poslat fotku dekuji Dobrý den, z dotazu není jasné, o co jde, nutno specifikovat.


 • KUCHAŘKA VE ŠKOLCE
  Dobrý den,mam dotaz,pracuji jako kuchařka v mateřské školce a doslechla jsem se,ze jste nařídili,ze když budu vařit jidlo dětem mam mít neustále roušku po celou dobu vaření.Zda se mi to jako nesmysl,když děti nemusejí mít roušku a navic ja jako kuchařka se s dětmi nesetkam pouze když talíř s jídlem polozim na vydejni vozík a po celou dobu výdeje jsem pouze v kontaktu s učitelkou.(při vydeji chápu,ze rouška je žádoucí)navic pokud jsem pochopila ze zpráv,ze koronavirus se přenáší pouze z člověka na člověka kapenkovym přenosem když jste více jak 15min v jeho bezprostřední blízkosti a nemáte chráněn obličej a ze virus v 70 stupních tepla již umírá,coz při vaření je splněno.proto Vás velice prosím o vysvětlení.dekuji Dobrý den, na základě Mimořádného opatření MZDR 15757/2020-14/MIN/KAN se všem osobám se s účinností ode dne 12. května 2020 od 0:00 hod. do dne 25. května 2020 do 0:00 hod. zakazuje pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to s výjimkou mimo jiné (uvedenou v bodě 1 písm. b) MO): "dětí v mateřské škole při pobytu v mateřské škole nebo v dětské skupině při pobytu v prostorách, kde se provozuje dětská skupina, a pedagogických pracovníků v mateřské škole". Nepedagogičtí pracovníci ve výjimce zahrnuti nejsou.


 • ALZHEIMER CENTRUM
  Dobrý den, jaké pomůcky užívají vojáci nasazení v Alzheimer centru, že se už 3 nakazili? Nebo to je lež? Dobrý den. Informace tohoto typu KHS nesděluje. ¨


 • VENKOVNÍ HŘIŠTĚ
  Dobrý den, jsou za současné situace povolena venkovní workoutová hřiště? Případě za jakých hygienických opatřeních a jakým způsobem je dodržovat? Děkuji. Dobrý den, vše naleznete na stránkách vlada.cz, v části omezení volného pohybu


 • OHROŽENÁ SKUPINA
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda patřím do ohrožené skupiny ohledně koronaviru. Jsem učitelka 1.stupne, 54 let, pred 3 roky jsem měla maligní nádor na ledvine, proto mi byla odebrana, jsem nyní v remisi, mám ještě astma. Nyní jsem ještě od prosince na nemocenské z důvodu subdurálního hematonu,která mi už má skončit. Ředitelka školy chce vědět zda mě může v květnu zaměstnat a nebo raději mám zůstat na nemocenské z důvodu ohrožení koronaviru.Dekuji za případnou odpověď. Dobrý den, obraťte se prosím na svého praktického lékaře.


 • V NEMOCNICI
  Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem hospitalizována se synem v nemocnici. Dneska jsem chtěla opustit oddělení, kde syn leží. Nebylo mi to umožněno. Je pravda, ze existuje nařízení, kdy rodič dítěte nesmí opustit oddělení, třeba jen si jít koupit kávu, ale návštěvy rodičů, kteří jen dojíždí povoleny jsou? Děkuji za odpověď. Dobrý den, tato nařízení jsou v kompetenci jednotlivých nemocnic.


 • TESTOVÁNÍ
  Dobrý den, bude dobrovolné testování na KORONAVIRU i v Ostravě? Děkuji za odpověď Dobrý den, ano, testování bude probíhat i v Ostravě, informace naleznete zde


 • MÍSTO POBYTU V KARANTÉNĚ
  Dobrý den, mohu v průběhu 14-ti denní karantény (po návratu ze zahraničí) změnit místo pobytu? Děkuji. Dobrý den, je třeba se domluvit s tím, kdo Vám vystavil karanténu (praktický lékař, hygienická stanice).


 • TESTOVÁNÍ DOBROVOLNÍCI
  Dobrý den. Minulý týden jsem četla,ze ode dneška se hledá 5000 dobrovolníků na testování koronaviru. Prosím mohli byste mi poradit, kde se můžu přihlásit. Děkuji za odpověď Dobrý den, testování bude probíhat, informace naleznete zde


 • BUFET
  Dobry den, mam malinky bufet na nadrazi, zatim mam zavreno. Nevim, zda existuje nejaky predpis tykajici se plexiskla mezi obsluhou a zakaznikem. Za odpoved predem dekuji. PS: stale nechapu, az se otevrou restauracni zahradky, kam se bude chodit na WC? Dobrý den, plexisklo mít nemusíte, ale obsluha musí mít roušky a rukavice, k dispozici musí být dezinfekce. Zákazníci musí mít roušky a musí dodržovat rozestupy 2 metry. V provozovně musí být informace pro zákazníky o stanovených opatřeních.


 • ROUŠKY POD NOSEM
  Dobrý den, stále více lidí nosí roušku pod nosem, pouze mají zakrytá ústa. Co s tím? Hlavně v dopravě Dobrý den, rouška musí překrývat ústa i nos. Na správné nošení roušky můžete dotyčnou osobu upozornit.


 • NABÍDKA SLUŽEB
  Jaké služby nabízíte? Dobrý den, hygienická služba je orgán ochrany veřejného zdraví, o činnosti KHS MSK se můžete dočíst na našich webových stránkách


 • OCHRANNÉ POMŮCKY
  Dobrý den, jak je možné že se může otevřít řetězec o obchodu který nemá ochranné pomůcky protože nepočítal s tím že otevřete o týden dříve? Nemají pleksyskla nemají ani ochranné pomůcky, rukavice, roušky, dezinfekce. Dobrý den, toto není v pořádku, provozovny musí dodržovat podmínky stanovené v aktuálně platném usnesení vlády ČR. Můžete podat podnět na KHS, nejlépe v písemné podobě, formulář naleznete na webových stránkách www.khsova.cz ve složce občanům.


 • PRODEJ TEXTILU
  Dobrý den. Prosim poradíte mi? Jsem prodavačka v textilu a nevíme zda zákaznici musí mít rukavice nebo stačí když si ruce nastříká dezinfekci ? A zda my jako prodavačky jsme povinné je na to ,aby použily dezinfekci či rukavice je upozorňovat? Děkuji Vám za odpověď. Dobrý den, v obchodě textilu musí být k dispozici dezinfekce a rukavice a také informace pro zákazníky o stanovených opatřeních. Pokud zákazníci nepoužijí ani desinfekci ani rukavice, je zapotřebí je na toto upozornit.


 • PROTOKOL Z TESTOVÁNÍ
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je někde možnost získat protokol z testování přípravku Anti Covid proti virům. Děkuji Dobrý den, o tomto nemáme informace.


 • TESTY NA KORONAVIRUS
  Jsem z Opavy a chci se zeptat když vyjedu za hranice a budu se vracet kam mám jít na testy na covid a kolik to stojí dekuji Dobrý den, seznam odběrových center naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center, pro samoplátce stojí 3 tisíce korun.


 • TESTY NA KORONAVIRUS
  Dobrý den. V srpnu jedu na dovolenou do ČR. Prosím Vás můžete mi poradit, kde si můžu nechat udělat testy na coronavirus, abych nemusela být v katanteně 14dní. Děkují za info. Přejí hezký den. Dobrý den, seznam odběrových center naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center, pro samoplátce stojí 3 tisíce korun.


 • SKUPINOVÉ CVIČENÍ
  Dobry den, chtel bych se vas zeptat, kdyz se od pondeli 27.4. povoluji fitness centra, mohu tedy zacit se skupinovym cvicenim (max 20 osob) v telocvicne? Vim, ze je to bez zazemi, tedy zadne, satny, sprchy, zachod, ale musi byt behem cviceni rousky? Dekuji za odpovedi. Dobrý den, vláda s účinností ode dne 27. dubna 2020 umožňuje provozování posiloven, tělocvičen a fitness center, pro které se nařizuje, aby byla dodržována určitá pravidla. Informace o pravidlech naleznete na stránkách vlády: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/uv200423-0453-converted.pdf nebo na stránkách ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz.


 • NOVĚ NAKAŽENÍ
  Dobrý den, zdravím vás. Mám takový dotazek, který mi už přibližně týden určitě, vrtá hlavou. Ví se prosím, kde nebo jak se nakazili nově testovaní, kteří mají pozitivní výsledky? Je jich cca průměrně 120 denne... jsou to ti, co porušovali pravidla a nenosili rousky, nebo to jsou rodinní příslušníci, kteří byli u svých rodinných příslušníků na návštěvě doma-bez rousek? Nebo se nakazili v obchodě po dotyku na zboží, na které sáhl někdo z nakazenych? Preci teď v době, kdy skoro nikdo nikam nechodí, se to musí vědět, kde se ti jedinci nakazili. Prosím o odpověď. Moc dekuji a přeji hlavně zdraví. Hezky den. Dobrý den, zdroj nákazy je různý, ať už nedodržování hygieny, porušování mimořádných opatření.


 • CHYTRÁ KARANTÉNA
  Dobrý den, bydlíme v rodinném domě s babičkou, ona má svoji bytovou jednotku dole, my nahoře. Minulý týden jí volali, že chytrá karanténa odhalila, že byla v kontatku s někým nakaženým, když sla na vysetření do nemocnice. Ted má samozřejmě nařízenou karanténu. Testována mela být vcera, kazdopádně výsledky testů jeste nevíme. Babicka rikala ze byli v dome i s nama a bylo ji receno, ze nas se karantena netyka. Chci se jeste zeptat, na domě opravujeme strechu, byli tady pritomni i delnici, babicka je zavrena doma a delnici jsou venku. Ted maji pauzu a nechodi sem, cekaji na krytinu. Strechu budeme potrebovat zadelat az dorazi kritina. Jak postupovat nez budeme znat vysledky vzhledem k delnikum, kteri jsou na zahrade a to i pokud by byla babicka pozitivni? Dekuji Dobrý den, babička by neměla přijít do styku s dělníky, pokud s nimi do styku přijde a bude pozitivní, budou muset být v karanténě oni i vy. Pokud bude babička negativní, nikdo nebude v karanténě.


 • KORONA VIRUS A SEPTIK
  Dobrý den. Jaké je riziko vyloučení korona viru do stolice a následné infikování okolí při čerpání septiků, žump...Ptám se proto, že města, zvláště v okrajových oblastech, i desítky let odkládají budování kanalizací. Nemám ani představu, jak bezpečně by mohli vyčerpat tento odpad i při nakažení žlotenkou.Vzhledem k tomu, že hygienická staníce doporučila více chlorovat vodu, by asi nebylo od věci myslet i na bezpečný odvoz, odtok odpadu a doporučit městům upřednostnit výstavbu kanalizací.Hezký den. Dobrý den, v současné době nemáme k dispozici informace či jiná poznání (vědecké studie) o přežívání coronaviru v trativodech septiků či čistíren odpadních vod.


 • ŠTÍT
  Jak je to s používáním roušek pod obličejovým štítem? Někteří naši zaměstnanci, kteří mají bližší a častější kontakt s občany, byli vybaveni obličejovými štíty. Zároveň jsme sdělili, že roušky jsou i pod štítem povinné. Zaměstnanci však argumentují tím, že roušky povinné nejsou. Tímto argumentují i někteří podnikatelé. Které stanovisko je správné? Ve smyslu mimořádného opatření MZ ČR se za ochranné prostředky k ochraně dýchacích cest (nos, ústa) považují roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének. Při vydechování, kýchání a kašli se uvolňují z dýchacích cest nejen kapénky po semibalistických trajektoriích s krátkým dosahem, ale především vícesložkový turbulentní plyn (oblak), který strhává okolní vzduch a nese uvnitř shluky kapének. Přes štít přímo sice skutečně nic neprojde, ale volným prostorem kolem něj ano. Právě v tomto je rozdíl oproti roušce, a proto pouhé nošení ochranného štítu bez ústenky (roušky) nelze v současné situaci považovat za dostatečnou ochranu dýchacích cest vzhledem k charakteristice šíření infekčních kapének.


 • PENDLEŘI
  Dobry den, chcela by som sa spytat na aktualnu povinnost karanteny pre pendlerov, ktori dochadzaju do Ceskej republiky za pracou. Na Vasej internetovej stranke sa uvadza, ze pokial doba pobytu v CR nepresiahne 14 dni nie je povinnost sa evidovat na Krajskej hygienickej stanici a absolvovat povinnou 14 dnovu karantenu. Avsak na stranke ministerstva vnutra sa uvadza, ze pokial nejde o zdravotnickeho pracovnika (alebo podobne) musi kazdy pendler najskor absolvovat 14 dnovu karantenu a potom az potom zacat pracovat, s tym, ze o tejto karantene potrebuje potvrdenie, ktorym sa preukaze na hraniciach pri navrate do domovskeho statu. Dakujem za ozrejmenie aktualnej situacie. Dobrý den, přesné vysvětlení: Přeshraniční pracovníci (tzv. pendleři) pracující na území České republiky, Německa, Polska, Rakouska nebo Slovenska - komplexní informace platné od 14. dubna 2020 – odkaz zde: https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx


 • RELAXAČNÍ CENTRUM
  Dobrý den. Jsem správce relaxačního centra. Máme tady bazén, saunu , tělocvičnu a squash. Chtěla bych se zeptat, zda a kdy můžeme přibližně počítat s otevřením centra. Nikde totiž nejde dohledat tyto informace. Byli jsme uzavřeni jako bazén, sauna a vnitřní sportoviště téměř jako první. Ale doposud se k otevření provozoven tohoto typu nikdo nijak nevyjádřil.V podstatě vůbec nevíme co a kdy můžeme očekávat. Potřebovali bychom alespoň nějakou informaci. Dobrý den, sledujte webové stránky ministerstva zdravotnictví (www.mzcr.cz), ministerstva průmyslu a obchodu nebo webové stránky vlády. Vláda projednala pět etap postupného uvolňování podnikatelských a dalších činností. https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-harmonogram-uvolneni-podnikatelskych-a-dalsich-cinnosti--253973/, https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/


 • TESTOVÁNÍ
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na testování na COVID-19. Po rodinném setkání 7.3. jsme onemocněli. Švagr, švagrová (těhotná), jejich syn 3r, já, manžel i naše dvě malé děti. Příznaky různé, všichni ale kašel, někdo teploty, někdo bolesti hlavy, syn dušnost. Řekněme horší viróza, trvalo to od 10dní až po 3 týdny (nejstarší z nás, švagr). A tak nás zajímá, jestli je možné testovat i na přítomnost protilátek, resp.jestli je možné otestovat, zda jsme COViD prodělali. Děkuji Vám za odpověď. Dobrý den, ohledně testování se obraťte prosím na svého praktického lékaře.


 • TESTOVÁNÍ
  Dobrý den. V pondělí má proběhnout plošné testování. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možnost někde přihlásit, jako zájemce. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Dobrý den, podle posledních informací se bude provádět studie na vytipovaných místech, např. v Praze, Brně, Uničově. Některá odběrová místa poskytují možnost testování samoplátcům za 3 tis. Kč/vzorek.


 • KARANTÉNA
  Dobrý den.Přítel se vraci z Německa.Máme společnou domácnost.Bude v karanténě a já tedy s ním.Mohu jít pokud něco dojde aspoň nakoupit ,kdyz budu dodržovat veškerou hygienu a opatřeni?A hned po karanténě odjíždí zpět do DE.Musí absolvovat opět karanténu i tam 14dní?Přitel tam pracuje a jede dimů po 3mesících.Příznaky žádné nemá.Moje lékařka mi zdělila,že hned po jeho odjezdu mě objedná na test,abych mohla nastoupit rehabilitaci mě určenou.Děkuji za odpověď. Dobrý den, přítel ihned po návratu ze zahraničí bude mít nařízenou 14 denní karanténu. Pokud nebude mít příznaky onemocnění a nebude pozitivně testován, Vy karanténu nařízenou nemáte, ale musíte ve společné domácnosti preventivně dodržovat určité zásady. Důležité je dodržovat zvýšená hygienická pravidla, používat desinfekční prostředky, ochranné pomůcky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům. Pokud bude mít přítel nějaké klinické příznaky onemocnění (teplota nad 37,5 °C, únava, suchý kašel, dušnost), musí se spojit telefonicky se svým praktickým lékařem. Více informací o zásadách dodržování karantény se dočtete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/co-delat-kdyz-jsem-v-karantene/. Pokud budete mít nařízenou karanténu také Vy, je třeba si zajistit, ať Vám někdo chodí nakupovat. Jestli bude muset přítel dodržovat karanténu po příjezdu zpátky do zahraničí, záleží na nařízeních dané země.


 • RESPIRÁTORY
  Dobrý den, mám dotaz, zda je nařízeno nosit respirátor překrytý rouškou? Děkuji vám za odpověď. Dobrý den, toto není nařízeno.


 • LANOVKA
  Dobrý den, dnes se spustila lanovka na Pustevny, je to z hlediska hygieny v současné době možné, když se nejedná o venkovní sportoviště? Děkuji za odpověď. Dobrý den, provoz lanovky je vázán na přísné dodržování mimořádného opatření MZ ČR: sedačky lanovky jsou pravidelně dezinfikovány, při čekání na lanovku se dodržují bezpečnostní rozestupy 2 metry, při nástupu a jízdě na lanovce se používají roušky.


 • VYVAŘOVÁNÍ ROUŠEK
  Dobrý den, prosím nikde nemohu najít informaci, zda když vyvařuji roušky v hrnci, není nebezpečná pára, která z hrnce jde. Vodu pak vyliji do odpadu umyvadla ? Nevadí to ? Je treba pak dezinfikovat i umyvadlo ? A jak se má hrnec pak vyčistit ? Moc děkuji za odpověď. Dobrý den, páry ani vody z roušek se obávat nemusíte, vysoká teplota vir ničí. Umyvadlo a hrnec stačí umýt běžným způsobem.


 • NEDODRŽOVÁNÍ KARANTÉNY
  Dobrý večer, omlouvám se, ale jak postupovat, když vím, že člověk, který má nařízenou karanténu od tohoto týdne ji porušil. Nakažený pravděpodobně není, ale vratíl se z německa. Dobrý den, dodržování podmínek karantény kontroluje Policie ČR, popř. Městská policie.


 • OCHRANNÉ POMŮCKY PRO ZAMĚSTNANCE
  Dobrý večer,ráda bych se informovala o zajištění ochranných pomůcek pro zaměstnance soukromeho zdravotnickeho zarizeni pro seniory. Zamestnavatel ma malo dostupnych a kvalitnich pomucek pro lidi z prvni linie. Je možné zažádat o poskytnutí kvalitnejsich zdravotnich pomucek? Je možné z techto důvodů odmitnout zamestnavateli prichod na smenu bez nasledne penalizace za pracovni nekazen? Děkuji Dobrý den, KHS nezajišťuje ochranné pracovní pomůcky pro zdravotnická zařízení, firmy či jiné subjekty. Odmítnutí nastoupení do práce z jakéhokoliv důvodu je záležitost pracovně právní, která nespadá do kompetence KHS.


 • POŘÁDEK NA PRACOVIŠTI
  Dobrý den, chci se zeptat, jestli v době opatření a nouzového stavu, mají zaměstnavatelé nějakou povinnost chránit zaměstnance vytvořením podmínek k nešíření. Jestli je v pořádku, když na pracovišti neprobíhá úklid, natož nějaká dezinfekce, když není k dispozici ani mýdlo na wc. Má zaměstnavatel nějakou povinnost k tomuto nebo je to zcela na jeho libovůli? Děkuji za odpověď. Dobrý den, provádění úklidu a vybavení mycími prostředky patří mezi základní povinnosti zaměstnavatele. Za současné epidemiologické situace jsou nutná přísnější opatření spočívající v zajištění zvýšené dezinfekce povrchů sanitárních zařízení a společných prostor a zajištění možnosti dezinfekce rukou. Jedná se především o prostory s velkou fluktuací osob (zaměstnanců, návštěv), jako jsou např. návštěvní místnosti, recepce, zasedací místnosti, šatny, umývárny, záchody, jídelny.


 • PIVO – VÝDEJNÍ OKNO
  Dobrý večer. Je možno prodávat pivo sebou do kelímku z restaurace přes výdejní okno? Mnoho restaurací tohle praktikuje na území města Ostravy a ani MĚSTSKÁ POLICIE NENÍ JEDNOTNÁ SVÝM NÁZOREM. Děkuji za odpověď Dobrý den. Pivo se bere jako nebalené občerstvení a z toho pohledu se jeho výdej nijak neliší od pokrmů, které se tímto způsobem vydávat mohou. Konzumenti se ovšem nemohou shlukovat a rovněž je nutné dodržovat povinnost nosit roušky. Takže pivo koupit a odnést domů.


 • SPOLEČNÉ BYDLENÍ SE SENIOREM
  Dobrý den. Mám dotaz v souvislosti s plánovaným promořením. Vysokoškolák bydlí společně s babičkou 82 let. Jak bude babička chráněna před nákazou, pokud se uvolní opatření a otevřou se VŠ. Plánuje se, že počet nemocných opět stoupne. Jak je toto řešeno? Píše se, že při promoření se musí chránit staří a nemocní lidé. Ale jakým způsobem toto bude probíhat? Dobrý den, pokud i nadále zůstanou bydlet ve společné domácnosti, důležité je dodržovat zvýšená hygienická pravidla, používat desinfekční prostředky, ochranné pomůcky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům. Více informací o zásadách dodržování karantény se dočtete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/co-delat-kdyz-jsem-v-karantene/


 • NÁVRAT Z KARANTÉNY
  Dobrý den, mám dotaz, jsem 14 dní na nemocenské, měl jsem v pondělí negativní test na koronavirus, ale dokror mi sdělil, že je krajské nařízení, že musím ještě za 14 dní na druhý test a do té doby zůstat doma. Je tomu opravdu tak? Děkuji za odpověď. Dobrý den, neznáme všechny podrobnosti – z jakého důvodu jste byl na nemocenské, zda jste byl v kontaktu s pozitivně testovanou osobou na koronavirus, atd. Pro podrobné informace si zavolejte na linku 112.


 • NÁVRAT Z IRSKA
  Zdravim, nevim kde se zeptat, tak zkusim tady, mozna budete vedet. Kdyz se mi vrátí ze zahraničí (Irsko) rodinny příslušník do trvaleho mista pobytu tady v ČR tak plati automaticky pro ni 14denni karanténa? A co kdyz nakažena není a v miste pobytu(rodinný barak) jsou dalsi příslušníci, musi byt automaticky s ni v karanténe taky 14 dni? Diky za odpověď. Dobrý den, člověk přijíždějící z Irska bude mít po příjezdu do ČR nařízenou 14 denní karanténu, rodinní příslušníci žijící ve společné domácnosti s danou osobou nebudou mít nařízenou karanténu, ale musí se ve společné domácnosti preventivně dodržovat určité zásady. Důležité je dodržovat zvýšená hygienická pravidla, používat desinfekční prostředky, ochranné pomůcky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům. Pokud se u někoho vyskytnou nějaké klinické příznaky onemocnění (teplota nad 37,5 °C, únava, kašel apod.), musí se spojit telefonicky s místně příslušnou krajskou hygienickou stanicí. Více informací o zásadách dodržování karantény se dočtete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/co-delat-kdyz-jsem-v-karantene/


 • ČR - RAKOUSKO
  Dobrý den, měla bych dotaz. Chystám se dorazit do ČR z Rakouska na mesíc a pak zpátky. Přes hranice mě pustí, to jsem si zjištovala, mam trvale bydliště v ČR a bydliště v Rakousku. Jen mě zajimám musím do 14 denní karanteny. Nemám ale v Čr lekáře a co jsem zjistovala tak mám kontaktovat Vás. Vy mi dáte i nějaké potvrzení, že jsem byla 14 dni v karanténě? Nebo jak to vlastně funguje. Já vám moc děkuji za odpověd. Dobrý den, po příjezdu musíte strávit 14 dní v karanténě, pak Vám budou udělány testy na koronavirus a v případě, že budou testy negativní, bude karanténa ukončena. Pokud nemáte svého praktického lékaře, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, ta Vás odkáže na příslušného praktického lékaře.


 • VÝMĚNA POTRUBÍ
  Dobrý den, v domě se 147 byty se v současné době provádí výměna potrubí - teplá studená voda, plyn včetně instalace v bytových jednotkách. Zaměstnanci firmy, která provádí opravu, budou vstupovat a pracovat i v samotných bytech. V domě bydlí poměrně vysoký počet seniorů nad od 60 do 80 let i výše - je vhodné tento záměr realizovat? Děkuji za odpověď. Dobrý den, v současné době není vhodné provádět tento typ rekonstrukce vzhledem k možnému šíření nákazy koronavirem, zejména pokud se v domě vyskytují senioři.


 • TESTY NA KORONAVIRUS
  Dobrý den,jak postupovat když máme ve fabrice pár cizinců,kteří se nechtějí nechat otestovat,ale nějak nemocní jsou(netvrdím že jde o covid19). Děkuji za radu Dobrý den, mezi hlavní příznaku nákazy koronavirem patří teploty nad 37,5, suchý kašel a dušnost. Pokud zaměstnanci jeví známky chřipky či jiného nachlazení, měli by zůstat preventivně doma a nešířit nákazu dál.


 • UKONČENÍ KARANTÉNY
  Dobrý den, chtěl bych se informovat o ukončení karantény. Přítelkyně je ve 14 denní karanténě, z důvodu návratu z Rakouska, karanténa jí má dnes končit. Celou dobu karantény neměla žádné příznaky nemoci. Včera byla na odběrech a dnes žádá svého obvodního lékaře o ukončení karantény, aby mohla nastoupit v sobotu do práce, kde s ní počítají. Obvodní lékař jí odmítá ukončit karanténu do doby, než budou výsledky testů, což dnes již nejspíše nebude. Je tedy skutečně nutné vyčkat na výsledky testů i v případě člověka, který byl 14 dní v karanténě bez příznaku onemocnění? U jiné osoby vím, že jí byla jiným obvodním lékařem ukončena karantnéna po 14 dnech i bez toho, aniž by se čekalo na výsledky odběrů. Děkuji za odpověď. Dobrý den, pokud je člověk po příjezdu z rizikové oblasti v karanténě a je bez příznaků, provede se u něj test na koronavirus za 14 dní a v případě negativního nálezu (musí se počkat na výsledek testu), může jít do práce.


 • KARANTÉNA
  Dobrý den, můj muž se vrací koncem týdne z Finska, samozřejmě půjde do karantény, podle nového nařízení vlády.Ptám se hlavně na mou osobu, jak mám postupovat, jelikož pracuji v domově pro seniory. Mám zůstat v karanténě taky?Děkuji Dobrý den, manžel bude mít nařízenou 14 denní karanténu, Vy však karanténu nařízenou nemusíte mít, ale musíte ve společné domácnosti preventivně dodržovat určité zásady. Důležité je dodržovat zvýšená hygienická pravidla, používat desinfekční prostředky, ochranné pomůcky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům. Pokud bude mít manžel nějaké klinické příznaky onemocnění (teplota nad 37,5 °C, únava, kašel apod.), musí se spojit telefonicky s místně příslušnou krajskou hygienickou stanicí. Více informací o zásadách dodržování karantény se dočtete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/co-delat-kdyz-jsem-v-karantene/


 • VÝVOZ SEPTIKŮ
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li hrozí nebezpečí člověku pracujícím ve firmě, která se zabývá vývozem septiků a žump z domácností a firem? Otec totiž v této firmě pracuje a není si jistý jestli i přes dodržování nošení ochranných pomůcek a základní hygieny jestli může být ohrožen. Dobrý den, v současné době nemáme k dispozici informace či jiná poznání (vědecké studie) o přežívání coronaviru v trativodech septiků či čistíren odpadních vod.


 • RODINNÉ PROBLÉMY
  Dobrý den, mám problém a nevím, kam se obrátit. Můj syn (11 let) žije fe Frenštátě v paneláku se svou matkou(mou bývalou manželkou) a jejím současným manželem a dalšími dvěma syny. Soudně mám přiznán každý lichý víkend, žijeme s nynější manželkou v rodinném domě blízko Ostravy. Bohužel mi tento víkend bývalá nechce syna dát, prý se bojí nákazy. Oba se ženou dodržujeme přísné hygienické opatření, zatím jsme se vědomě s nikým nakaženým nesetkali. Na jejich straně také musí chodit do obchodu apod. Má na to ona nějaký nárok, abych syna v této situaci o víkendech neviděl? Dobrý den, KHS není oprávněna podávat výklad rozhodnutí soudů. Soudní rozhodnutí o výchově dětí by mělo platit i v době nouzového stavu a rodiče mají povinnost se podle nich chovat. Odepřít styk druhému rodiči lze v případě skutečně oprávněné a důvodné obavy z nákazy, např. pokud byste se Vy nebo někdo z Vaší nové rodiny dostal do karantény nebo pokud by syn nebo někdo z rodiny Vaší bývalé manželky byl v karanténě.


 • HŘEBÍČEK
  Dobrý den. Jsem v ohrožené oblasti Holandska. Chtěla bych se prosím zeptat, zda-li pomáhá krom vitamínů c, který poctivě užívám v dávce 600mg, protože jsrm kuřák i hřebíček, který cumlám 2x denně. Je psáno, že je proti virům i bakteriím., ale nejsem si tím jistá. Děkují moc za odpověď. Přejí hezký den. Dobrý den, hřebíček má mnoho pozitivních účinků na zdraví, mimo jiné posiluje imunitu. Nemělo by se však spoléhat pouze na tuto formu prevence. Pokud chcete posílit imunitní systém, vždy začněte u úpravy svého životního stylu. Změňte stravování, snažte omezit stres, udělejte si čas na cvičení a dopřejte si dostatek spánku. Následně můžete doplnit potřebné vitamíny a minerály. Více informací na: https://koronavirus.mzcr.cz/otazky-a-odpovedi/


 • POČTY
  Dobrý den, uvažuje se o tom, že by v rámci Ostravy byly uvedeny počty potvrzených případů dle městských částí? Děkuji Dobrý den. S ohledem na pokyny MZ ČR není možné sdělovat bližší podrobnosti o aktuálním výskytu koronaviru, než jaké uvádíme na stránkách naší krajské hygienické stanice www.khsova.cz. KHS je kompetentní sdělit počet osob nemocných Covid-19 pouze do úrovně okresu.


 • PŘÍZNAKY KORONAVIRU
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Minuly týden mě začalo bolet v krku,kašel, únava,ale teploty jsem neměla.Vzala jsem si paralen pila hodně čaje a přes víkend jsem začala mít takový divný tlak na hrudi .Jako bych tam měla položený kámen.Volala jsem svému praktickému lékaři a ten mi dal nemocenskou a že mám volat na hygienu,ale bohužel se němužu dovolat.Vim,že je to teď hodně vytížené ty linky.Tak jsem se chtěla zeptat touto formou. Nikde v zahraničí jsem nebyla.Ale pracuji v obchodě.Děkuji. Dobrý den, mezi hlavní příznaky koronaviru patří teplota nad 37,5, suchý kašel a dušnost. Pokud budete mít tyto příznaky, telefonicky kontaktujte svého lékaře nebo volejte linku 1212. O koronaviru se můžete poradit i na infolinkách zdravotních pojišťoven.


 • ROUŠKY V PRÁCI
  Dobrý den,chci se jenom informovat musí se v práci nosit roušky a nebo existují vyjímky...U nás v práci je hodně lidí co je nenosí... Dobrý den, ano, v práci je povinnost nosit roušky. Vláda nařídila s účinností od 19. března 2020 všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest (nos, ústa) jako respirátor, rouška, ústenka, šál, šátek nebo jinými prostředky, které brání šíření kapének.


 • PRAVDIVÁ INFORMACE?
  Dobry den, mam dotaz, zda je tato informace, o bolestech břicha, zvracení atd.pri KOVIDu19 pravdivá. Děkuji. Dobrý den, mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří teplota nad 37,5, suchý kašel a dušnost.


 • PROVEDENÉ TESTY
  Dobrý den, to je vážně pravda, že od dnešní deváté hodiny nebyl žádný pozitivní nález COVID-19? Proč neuvadite počet provedených testů? Děkuji za odpověď Na našich webových stránkách www.khsova.cz naleznete dole pod mapkou odkaz: Přehled situace v ČR - odkaz na stránky MZ ČR – zde jsou informace mimo jiné i o celkovém počtu provedených testů, celkovém počtu osob s prokázanou nákazou COVID-19 k danému datu atd.


 • MASÁŽE
  Dobrý den zítra mam rezervaci na masáž do jednoho nejmenovaného studia v Ostravě .Chtěl jsem se zeptat zda-li je nějaké nebezpečí když masérka i já se budeme chránit rouškou.Moc děkuji za radu . Dobrý den, s účinností od 13.3.2020 od 6:00 se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb, jedná se mimo jiné i o wellness služby, tedy i masáže.


 • LOMBARDIE
  Dovrý den, chtěla bych se zeptat na přítele. Přijel 29.2.z Lombardie, byl 14dní v karanténě, 13den ho začalo bolet v krku, potíže ho stále trápí, přidal se suchý kašel, celková slabost, únava. Praktický lékař to vyhodnotil jako nachlazení a na testy ho neposlal především z důvodu absence zvýšené TT. Ale on má stále potíže a hlavně na tom nebí psychicky dobře, protože přihel z nejrizikovější oblasti. Nebylo by možné udělat aspoň ty rychlotesty na protilátky?? Dost by nás to všechny doma uklidnilo. Děkuji za odpověď, popřípadě, kde máme volat. Dobrý den, kromě praktického lékaře můžete volat na linku 1212 nebo na linky, které jsou zřízené u každé zdravotní pojišťovny.


 • KARANTÉNA – SPOLEČNÁ DOMÁCNOST
  Dobrý den. Prosím mam dotaz. V baráku se od jedné rodiny vrátila dcera minule pondělí že Španělska a všichni mají povinnou karanténu co s ní žijí v jedné domácnosti. Je možné že jak její máma tak její otec společně jezdí na nákupy do hypermarketu a normálně nakupují a jezdí autem co dva dny různe jak kdyby v karanténě nebyli? On říkal sousedovi že karanténu nemá tak je to nějaké divné. Dobrý den, pokud se dcera sousedů vrátila ze Španělska, má nařízenou 14 denní karanténu, rodiče však karanténu nařízenou nemusí mít, ale musí se dodržovat určité zásady. Důležité je dodržovat zvýšená hygienická pravidla, používat ochranné pomůcky, dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních a zamezit fyzickým dotekům.


 • SRÍ LANKA
  Můžete mi prosím dát informaci..zda je nutné být v karanténě pro návratu ze Srí Lanky jako zdravotnik? Dobrý den, Srí Lanka nepatří mezi rizikové země, nevztahuje se na ně povinná karanténa, karanténu pouze doporučujeme, už vzhledem k vaší profesi. Sledujte příznaky jako teplota nad 37,5, suchý kašel, dušnost a v případě jejich nástupu, telefonicky kontaktujte svého lékaře.


 • DEZINFEKCE OZÓNEM
  Dobrý den, naše organizace zastupuje řadu očních optik na celém území ČR. Vzhledem k současné situaci mne zajímá, zda je proti viru COVID-19 účinná dezinfekce pomocí ozónu. Rádi bychom byly připraveni na období uvolnění současných opatření a zejména v našich provozech je hygiena velmi důležitá. Děkuji Ozón je spolehlivě virucidní, pokud je vyvíjen ozonizátorem, tak „přístroj“ vyrábějí množství v gramech, což jsou velmi vysoká množství ozónu (s následným vytvořením koncentrace nad 200 mikrogr.). Prakticky jsou překračovány koncentrace 200 mikrogramů/ m3. Po aplikacích NUTNO INTENZÍVNĚ VĚTRAT. PROBLÉM je v jeho toxicitě, doporučeno je aplikaci provádět odborně způsobilými osobami tak, aby nedocházelo k intoxikacím aplikujících.


 • ROUŠKY
  Dobrý den, Prosím Vás pěkně chtěl jsem se zeptat na následující. Respirátory pokud vím jsou rozděleny na třídy či kategorie v propustnosti od nejnižší až po tu maximální ve vztahu k rouškám domácí výroby kde je propustnost 100% takže to je jak z logiky věci jako když nemám nic tak by mě zajímalo jaký to má vlastně smysl v ochraně když se ve výsledku vlastně tou domácí rouškou vůbec nechráním. Děkuji za vysvětlení Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční. Pro ochranu před virovými onemocněními fungují efektivněji respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ideální variantou jsou ty s vydechovacím ventilkem. Respirátory třídy 3 nepotřebují nutně všichni zdravotníci, ale pouze ti, kteří jsou vystaveni aerosolům. Tyto respirátory jsou vymezeny pouze pro akutní péče, ventilované péče, oddělení anesteziologie a resuscitace a pro stomatology. Respirátory třídy 2 slouží ostatním zdravotníkům, respirátory třídy 1 veřejnosti a roušky také veřejnosti. (Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz/otazky-odpovedi/ ) Pokud bude někdo nakažený, jeho rouška ochrání Vás, pokud budete nakažený Vy, Vaše rouška ochrání okolí. (Člověk o tom, že je nakažený nemusí ještě ani vědět). Není to 100% ochrana, ale měli bychom se chránit navzájem, nebýt k sobě lhostejní.


 • KONTAKT S POZITIVNĚ TESTOVANOU OSOBOU
  Dobrý den, ráda bych se zeptala na doporučené opatření pro naše zaměstnance. Náš zaměstnanec přišel do kontaktu s osobou, která přišla do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Konkrétně pozitivně testovaný přišel minulý čtvrtek do kontaktu s řidičem, a to tak, že pozitivně testovaný naplňoval láhev kapalným dusíkem a poté předal dodací list. Od toho dne řidič přišel do kontaktu se zákazníky, jedním z nich je i náš zaměstnanec. V tu chvíli ještě nevěděl, že ten pozitivní je pozitivní. Řidič už je v preventivní karanténě. Teď řešíme, co s naším zaměstnancem. Náš zaměstnanec přebíral nádobu, cca 10 s kontakt z 1,5m, zaměstnanec roušku měl, řidič ne. Poté nádoby převzaly další dvě zaměstnankyně bez osobního kontaktu s řidičem. Doporučíte prosím nějaké opatření nebo možnost nákazy je nepravděpodobná. Moc děkuji za vyjádření. Dobrý den. V tom případě je možnost nákazy malá. Zaměstnanec ať se sleduje, pokud by nastoupila teplota nad 37,5, suchý kašel, dušnost, ať telefonicky kontaktuje svého ošetřujícího lékaře.


 • KONTAKT S INFIKOVANOU OSOBOU
  dobrý den , mohu dotaz ke koronaviru ? byl jsem asi v kontaktu s infikovanou osobou... Dobrý den, volejte linku 1212.


 • VENČENÍ PSA V KARANTÉNĚ
  Dobrý den, je možné ziskat písemné vyjádření k venceni psa v karantene? Ziji sama, rodina 200km, a mám 12 leteho psa, kterého musim vencit. Vzhledem k tomu že bydlim na malé vesnici vyžadují spoluobčane písemné povolení hygieny... Predem dekuji za odpověď. V karantene jsem z důvodu návratu ze zahraničí - Švýcarsko. Dobrý den, pokud nemáte nikoho, kdo by Vám psa vyvenčil, můžete ho venčit sama. Při pobytu venku však musíte nosit roušku a dodržovat dva metry odstup od lidí.


 • POHŘEBNÍ SLUŽBY
  Dobrý den. Pracuji v pohřební službě a zaslechl jsem, že je nařízeno pohřebním službám mít k dispozici respirátory s FFP3. Možná, že je to fáma, ale určitě by bylo dobré, aby je pohřebky měly k výjezdům pro zesnulé třeba v karanténě...kde ale takový respirátor seženeme? Děkuji. Dobrý den. Problém s respirátory FFP3 je celorepublikový, vláda jej řeší. Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Virus se nevznáší volně vzduchem, je vázán na substrát (v tomto případě sekrety dýchacích cest). Virus způsobující COVID-19 je schopen ve formě aerosolu přežívat cca 3 hod. Zemřelý nemůže být zdrojem kapénkové nákazy, které se přenáší vzdušnou cestou. Může být pouze zdrojem nákazy přenesené dotykem. Pro zamezení kapénkové infekce jsou vhodné respirátory filtrační třídy FFP3/FFP2 (tj. obdobně jako pro zdravotnický personál mimo akutní péči) – to platí pro styk s živými infikovanými osobami, kde hrozí kapénkový přenos (tedy pro případy, že pracovníci pohřební služby by tělo zemřelého vynášely z prostor, kde se vyskytují další nemocní). Respirátory třídy 3 nepotřebují nutně všichni, ale pouze ti, kteří jsou vystaveni ve zvýšené míře aerosolům. Tyto respirátory jsou vymezeny především pro zařízení akutní péče, ventilované péče, oddělení anesteziologie a resuscitace a pro stomatology. Respirátory třídy 2 slouží ostatním zdravotníkům, respirátory třídy 1 a roušky veřejnosti. V případě manipulace s tělem zemřelého mimo prostor, kde došlo k úmrtí, platí zejména používání rukavic, častá desinfekce rukou a zabránění přenosu na sliznice. Celoplošné preventivní používání roušek platí na základě opatření vlády.


 • SAVO
  Dobrý den, chci desinfikovat kliky a prostory, je na to vhodné savo, nic jinho jsem nesehnala. Dškuji za informaci Dobrý den, ano, savo je vhodná desinfekce.


 • ODPADOVÉ VODY
  Dobrý den, potřeboval bych poradit. V našem městě máme pozitivně testovanou osobu. Osoba bydlí v části, která není napojena na kanalizaci a je zde předpoklad trativodu. Existuje nějaké doporučení k odpadovým vodám. Přechlorování, nebo něco podobného. Děkuji za odpověď s pozdravem. Dobrý den, v současné době nemáme k dispozici informace či jiná poznání (vědecké studie) o přežívání coronaviru v trativodech septiků či čistíren odpadních vod… Teoreticky by jakékoliv přepady ze septiků či ČOV neměly mít možnost ohrozit řádně budované studny (dle platných norem) sloužící jako výhradní zdroj pitné vody pro rodinné domky.


 • KOMÁŘI
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, blíží se jaro, pak léto. Všichni už jsme povinni nosit na veřejnosti roušky. To je správné rozhodnutí, ale počítá se i s výskytem komárů, kteří jak všichni víme dokáží různé nemoci přenášet? A také žijí na všech kontinentech. Pomohou poté, kdyby se nepodařilo tuto nemoc zastavit, roušky a jiná nezbytná opatření k nešíření coronaviru? Dobrý den, vzhledem k tomu, že se jedná o nový typ viru, nejsou známy informace, zda komáři dokáží přenášet tento nový typ koronaviru; nicméně vzhledem k tomu, že komáři nepřenášejí virová onemocnění typu chřipky, SARS, HIV,.. se tento přenos jeví vysoce nepravděpodobný.


 • RODINNÉ ZÁLEŽITOSTI
  Dobrý den. S ohledem na řešené virové okolnosti v ČR a současně zabezpečení plnění všech našich povinností, závazků, potřeb, uctivě důvodně prosím informaci k tomuto konkr. případu. Rozvedení rodiče nezl. dětí nežijí spolu. Styk s oběma rodiči mají nezl. děti upraven soudně, tj. termíny, kdy jsou v péči jednoho nebo druhého rodiče, jež oba mají rodičovskou odpovědnost. Nezl. děti mají být pravidelně dle soudního nařízení v péči druhého rodiče v sudé víkendy. Nařízení vlády aktuálně omezuje chod obchodů, pohyb občanů, uzavření hranic, ..... s výjimkou péče o děti, cestami za rodinou, cestami domů, pobytu v přírodě, zajištění lékařské péče, ..... Nejsme na uzavřeném území, jako např. obce na olomoucku apod. Nejsme nemocní, nejsme v karanténě, nemáme zdravotní potíže, žádné příznaky, jsme vybaveni ochrannými prostředky. Děti si moc přejí být i s druhým rodičem. Navíc 1 má i narozeniny. Za této situace, prosím, můžeme řešit řádné plnění rodičovské odpovědnosti a soudního nařízení? Tedy dojet si pro nezl. děti, vyzvednout na dobu,ve které mají být v péči druhého rodiče (kdy první uvolněný rodič tak může zatím řešit své záležitosti, povinnosti bez dětí, jak je zvyklý), řádně plnit rodičovskou odpovědnost, soudní nařízení, řádně zabezpečit péči o nezl. děti? Předem děkujeme za pochopení a odpověď obratem. Dobrý den, s důvěrou se prosím obraťte telefonicky na Odbor sociálních věcí Krajského úřadu. Při pobytu venku je t.č. povinné použití roušek či respirátorů.


 • OCHRANNÉ POMŮCKY
  Dobrý den,mám na Vás takový dotaz. týká se ohledně momentální situace kolem Koronaviru. Pracuji v jedné autopůjčovně, zaměstnavatel nám neposkytl žádné ochranné pomůcky(jako roušky) a ani hygienické prostředky(desinfekce atd.), místo toho nám sdělil jak byl vyhlášen stav nouze, že si je máme nakoupit sami, bohužel při této situaci co ted nastala je to všude nedostatkové zboží. A zároveň, bez těch poskytnutých prostředků musíme dle objednávek nadále půjčovat auta. Dá se proti zaměstnavateli nějakým způsobem bránit? jedná se mi i o zdraví zákazníku, ketrým ty auta půjčujeme. předem dekuji za odpověd Dobrý den, tento problém je celorepublikový, vláda ho řeší. Roušky si můžete ušít, často si myjte ruce a dodržujte základní hygienická pravidla. Nošení roušek je t.č. povinné.


 • OHROŽENÁ SKUPINA
  Dobrý den chtěl bych se zeptat. Mám bechterevovu chorobu a jsem na biologické léčbě lékem HUMIRA. nemohu se dovolat svému lékaři. patřím k více ohrožené skupině?? Děkuji za informace Dobrý den, tyto informace nemáme, kontaktujte svého odborného lékaře.


 • KARANTÉNA
  Dobrý den. Syn chodí na Gymnázium ve Frýdku, dnes na všechny studenty byla vyhlášena karanténa. Ovšem rodičů se to prý netýká. Pokud byl v kontaktu s pozitivně testovanými na koronavirus a já v kontaktu s ním to nejsem také potencionální nosič nákazy? Dobrý den, karanténa pro ostatní členy domácnosti není povinná, provádějte důkladnou desinfekci, dodržujte místní a časové oddělení syna od ostatních členů domácnosti, apod. V případě zdravotních obtíží u syna (teplota nad 37,5, suchý kašel, dušnost) kontaktujte telefonicky svého lékaře. V případě nejasností volejte linku 1212.


 • ROUŠKY
  Prosím pěkně, měla bych ještě jeden dotaz, nikde jsem nenašla odpověď: když máme doma pár kousků roušek s nanovlákny (pro každého člena rodiny 1ks), lze je používat i opakovaně za předpokladu, že je vždy po použití nějakým způsobem vysterilizujeme? (např. horkou parou) Měla by pak taková sterilizovaná nanorouška lepší (nebo vůbec nějaký) efekt než rouška improvizovaná látková? Mockrát děkuji za odpověď, děkujeme, že lidem odpovídáte a vysvětlujete nejasnosti. Rouška je jednorázový ochranný osobní prostředek a je třeba se řídit návodem výrobce. Je velmi obtížné říci, resp. nelze říci, jaké vlastnosti bude mít takto „recyklovaná“ rouška. Toto by muselo být předmětem různých testů v laboratořích.


 • NESCHOPENKA
  Dobrý den, mám od dnešního dne neschopenku, protože se necítím dobře. Mám bolest hlavy, v krku, kašel,bez teploty a nebyla jsem v kontaktu s nikým,kdo by byl v zahraničí. Předpokládám, že se jedná o obyčejné nachlazení. Zkoušela jsem volat linku 1212, ale bez úspěchu, linku 112 nechci zatěžovat, protože nemám žádné vážné příznaky. Prosím, jak dále postupovat? Děkuji a přeji hezký den. Dobrý den, pravděpodobně se jedná o nachlazení, Zůstaňte doma, odpočívejte, dostatečně pijte, popř.užívejte předepsané léky, dodržujte základní hygienická pravidla vůči třetím osobám.


 • ASTMATICI
  Dobrý den, marně se snažím nalézt relevantní informace o koronaviru pro astmatiky. Každý zdroj uvádí něco jiného. Chci se zeptat, zda je pro mladého člověka (30 let), který trpí astmatem (bronchiální astma, kašel, alergie) a podstupuje léčbu, větší riziko závažnějšího průběhu nemoci a zda je třeba u něj zavézt razantnější opatření. Existuje nějaký spolehlivý zdroj informací, jak astmatici reagují na nemoc? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den. Podrobné informace nemáme. Logicky ale vzhledem k onemocnění astmatem může být průběh Covid 19 komplikovanější.


 • NEMOCNÝ KAMARÁD
  Dobrý den mám dotaz, kamarád z Olomouce je doma s horečkama na neschopence (od včerejška), byl jsem s ním před týdnem v kontaktu, mě nic není, ale stále chodím do práce mezi 100ky lidí mám nějak speciálně postupovat, nebo to nemusím nějak řešit. V práci roušky dostáváme. Dobrý den, zatím nemusíte řešit. Pokud by se vyskytly příznaky jako teplota nad 37,5, suchý kašel, dušnost,telefonicky kontaktujte svého lékaře, případně KHS.


 • KARANTÉNA
  Dobrý den, jak je to momentálně v době karantény, pokud se máme v sobotu 21.3. stěhovat? Mám zamluvenou dodávku, potřebuji přestěhovat pár věcí, otázka 2-3 hodin max. Jsme na to 4 lidé, dokážu jim zajistit roušky. Je to možné provést nebo je to nějak protizákonné a hrozí nám v takovém případě postih? Děkuji Dobrý den, porušení karantény je trestný čin. Pokud jste nakažený, rouška vaše pomocníky se stěhováním před koronavirem neochrání. Proti virům jsou účinné pouze respirátory třídy FFP3.


 • SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY
  Dobrý den v noci jsem se vrátil ze sluzebni cesty ve spojených arabských emirátech. Jak mám teď postupovat?Je nutná karantena i pro mě? Dekuji za odpověď. Dobrý den, Spojené arabské emiráty nepatří mezi rizikové země, nemusíte tedy zůstávat v karanténě. Pokud však vykonáváte rizikovou profesi jako zdravotník, pracovník v sociálních službách, doporučuji zůstat v karanténě.


 • UBYTOVACÍ SLUŽBY
  Dobrý den, najdu někde doporučení pro ubytovací služby v této situaci? Nemohu žádné informace najít. Děkuji Dobrý den, od 16. března 2020 od 6.00 hodin vyhlášením omezení volného pohybu osob se zakazuje také prodej ubytovacích služeb.


 • LÁTKOVÁ ROUŠKA
  Dobrý den zajímalo by mne, zda vůbec bude k něčemu alespoň látková rouška... Usita dle. Různých návodu na internetu... Bohužel po dnešních zprávách mám strach že nebudou roušky pro zdravotníky natož pro nás... Dobrý den, roušky jsou prospěšné zejména k tomu, aby se nákaza nešířila dál kapénkovou cestou.


 • PŘÍZNAKY KORONAVIRU
  Dobrý den, omlouvám se, že ruším, neboť je mi jasné, že máte hodně práce, ale chtěl bych se prosím zeptat: Již druhý den mám zimnici, slabost, celkovou únavu, lehkou rýmu. Nemám kašel ani teplotu. Tudíž bych se jen rád zeptal (ač možná zbytečně), zda se může jednat o příznaky koronaviru či ne a mohu zítra normálně na chvíli do práce, aniž bych ohrozil mých dalších 5 kolegů...? Mnohokrát děkuji za odpověď. Dobrý den, pravděpodobně se jedná o příznaky o příznaky nachlazení, i s nachlazením byste měl zůstat doma a nešířit ho mezi lidi. Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří teploty nad 37,5, suchý kašel, dušnost. Telefonicky kontaktujte svého lékaře.


 • NABÍDKA
  Dcera studentka gymnázia 16 let by nabídla jakoukoli pomoc při zvládání aktuální situace, kterou je možné realizovat z domu, navrhovala například obvolávání potenciálních nakažených apod., je možné nějaké zapojení? Dobrý den, děkujeme za nabídku, kterou nemůžeme využít, primárně máme studenty z lékařské fakulty.


 • PRÁCE V DOLE
  Dobrý večer,chtěl bych se zeptat jestli se někdo z hygieny zajímal o situaci v dolech OKD jakožto o zaměstnání,kde je velký počet lidí průměrně spíše vyššího věku s vysokým počtem % naplnění expoziční doby.Tito lidé by se v případě nakažení COVID-19 pravděpodobně velice těžko zotavovali už jen z důvodu poškození plic způsobeným uhelným prachem během mnoha let práce v dolech.Abych přiblížil situaci,tak jsem dnes měl první směnu od doby kdy vláda nařídila nosit ochranu úst a nosu a nemile mne překvapilo,že vzhledem k počtu zaměstnanců jsou hygienické podmínky žalostné.Když pominu fakt,že šachta nikdy nebyla hygienicky 100% čistá,což ani nejde,tak je tato situace opravdu alarmující.Vstup do podniku je povolen pouze s ochranou úst a nosu,ale nikde ani známky po nějaké dezinfekci,kterou by mohli zaměstnanci použít nebo byla použita ať se jedná o kanceláře nebo kliky apod.Další věc jsou hromadné sprchy,kdy dochází k situaci,že je opravdu mnoho lidí (především na ranní směně) na jednom místě nechráněno rouškou,protože v koupelnách to jednoduše prostě nejde,ale sprchnu je nutno použít a jedná se poměrně o delší dobu použití sprchy.Je vydáno nařízení nosit celopodnikově ochranu úst a nosu.Na dole však zaměstnanec musí použít respirátor,který nafasuje v lampovně a nesmí ho po celou dobu pobytu v dole sundat.Je jasné,že i šachta se potýká s nedostatkem ochranným prostředků,ale nafasovat jeden respirátor na celou směnu do prašného prostředí a v extrémních podmínkách dolu je naprosto vyloučeno.Ten respirátor je v lepším případě po 2.hod naprosto promočený a nefunkční,což akorát tak stěžuje dýchání a vzhledem k tomu,že další nemá,tak je vystaven jak uhelnému prachu,tak možnosti,že bude nakažen nebo že nakazí ostatní,což v uzavřeném prosotru a systému větrání dolu je myslím si že vyšší než na povrchu v budeově nebo venku.Dle mého názoru i kolegů si myslíme,že zaměstnavatel nedokáže v této chvíli zabezpečit bezpečnost zaměstnanců. Lze se k takovému stavu nějak vyjádřit? Problematika související se šířením COVID-19 je na Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě (dále jen „KHS MSK“) velmi intenzivně řešena. Již od počátku výskytu koronaviru v Evropě probíhaly ze strany KHS MSK vůči jednotlivým zaměstnavatelům preventivní akce. Tato problematika byla také diskutována s odpovědnými zástupci ve společnosti OKD, a.s. V návaznosti na to zaměstnavatel přijal ve své společnosti řadu preventivních opatření týkající se omezení šíření COVID-19. Zaměstnavatel je v tomto ohledu aktivní a problematika je konzultována s KHS MSK. Je nutno zdůraznit, že k omezení šíření koronaviru je především důležitá osobní odpovědnost jednotlivce, ať už samotných občanů nebo v roli zaměstnanců. Lidé – zaměstnanci, kteří pociťují jakékoliv příznaky nemoci, by rozhodně nyní neměli docházet do zaměstnání, už vůbec ne fárat. Mohou představovat zdravotní riziko jak pro sebe, tak pro své kolegy. V tuto chvíli je třeba klást velký důraz na osobní odpovědnost jednotlivce, dodržovat opatření vyhlášená vládou ČR a MZ ČR. Vláda ČR ani MZ ČR prozatím nevydalo nařízení, které by zaměstnancům zakazovalo chodit do práce. Naopak vyzývá zaměstnance, aby do práce chodili a byla zachována výroba.


 • KOLEGA
  Dobry den mam jeste dotaz, Tatka pracuje na Dole, do šachty fará v kleci ktera je malá min 30 cca lidí namačkaných na sobě, jeho kolega přišel do práce a všem řikal že měl teploty 38.5 dalsi den uz mel volno a tento tyden do prace si přišel jako by se nic nedělo jak se ho tatka zeptal jestli to nahlasil ze mel teploty tak mu odpovedel ze naco, nebyl ani u lékaře. Tátka má 55 let a má strach o své zdraví bydlíme spolu jako 7 člena rodina a máme malé díte. Dobrý den. Problematika související se šířením COVID-19 je na Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě (dále jen „KHS MSK“) velmi intenzivně řešena. Již od počátku výskytu koronaviru v Evropě probíhaly ze strany KHS MSK vůči jednotlivým zaměstnavatelům preventivní akce. Tato problematika byla také diskutována s odpovědnými zástupci ve společnosti OKD, a.s. V návaznosti na to zaměstnavatel přijal ve své společnosti řadu preventivních opatření týkající se omezení šíření COVID-19. Zaměstnavatel je v tomto ohledu aktivní a problematika je konzultována s KHS MSK. Je nutno zdůraznit, že k omezení šíření koronaviru je především důležitá osobní odpovědnost jednotlivce, ať už samotných občanů nebo v roli zaměstnanců. Lidé – zaměstnanci, kteří pociťují jakékoliv příznaky nemoci, by rozhodně nyní neměli docházet do zaměstnání, už vůbec ne fárat. Mohou představovat zdravotní riziko jak pro sebe, tak pro své kolegy. V tuto chvíli je třeba klást velký důraz na osobní odpovědnost jednotlivce, dodržovat opatření vyhlášená vládou ČR a MZ ČR. Vláda ČR ani MZ ČR prozatím nevydalo nařízení, které by zaměstnancům zakazovalo chodit do práce. Naopak vyzývá zaměstnance, aby do práce chodili a byla zachována výroba.


 • KORONAVIRUS A ZAMESTNANI
  Dobry den, pritel pracuje u spravy a udrzby silnic, do konce brezna pracuji stale na smeny, kdyby v noci zacalo snezit nebo mrznout a museli by udrzovat silnice posypem. Je vhodne v teto dobe, kdy je povinnost nosit rousky, aby pracovali na nocni smene? V pripade ze nevyjizdi s vozy, jdou v noci spat, spi po dvou lidech na pokoji a samozrejme ze na spani rousky nemaji. Nebylo by vhodnejsi kdyby meli pohotovost doma, byli by na telefonu a v pripade potreby by jeli do prace? Nebo jakym zpusobem zajistit aby nebyli v ohrozeni nakazou? Dekuji za odpověď Dobrý den, tato problematika nespadá do kompetence hygienických stanic, úpravu pracovních podmínek určuje zaměstnavatel.


 • ŘECKO
  Dobrý večer..prosím Řecko se nachází v současné době hakoohrožena zemích, nakažených korona virem.. nutno dodržovat karanténu při návratu..že dne 18.3.2020..dekuji za odpověď.. Dobrý den, za rizikové země se považují všechny země Evropská unie, tedy i Řecko, po návratu je nutno dodržovat 14 denní karanténu.


 • NOŠENÍ ROUŠEK
  Dobrý den, pracuji ve velké firmě a právě jsem zjistil že je vedle ve firmě potvrzený výskyt koronaviru, lidé jsou v karanténě, dostali jsme sice od zaměstnavatele roušky které se mají měnit co 2 hodiny a máme je celou směnu a někteří je nenosí vůbec, za 4 hodiny mám odcházet na noční směnu máte prosím nějakou radu co dělat? Dobrý den, vláda nařizuje s účinností od 19. března 2020 všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, které brání šíření kapének. Kontrola dodržování nošení roušek či jiných ochranných prostředků dýchacích cest v této mimořádné situaci nespadá do kompetence hygienických stanic. Noste roušky, měňte je, myjte si ruce a dodržujte základní hygienická pravidla. Lidé – zaměstnanci, kteří pociťují jakékoliv příznaky nemoci, by rozhodně nyní neměli docházet do zaměstnání. V tuto chvíli je třeba klást velký důraz na osobní odpovědnost jednotlivce, dodržovat opatření vyhlášená vládou ČR a MZ ČR.


 • LITOVEL
  Dobrý večer mám dotaz: V práci nám po provoze chodí kolega který byl o víkendu v Litovli za přítelkyni.Nyni je v Litovli karanténa dotyčný o tom ví,ale po provoze chodí bez ochrany ( rouška) a normálně komunikuje s ostatními kolegy aniž by dodržoval odstup 2m. Majitel firmy to zatím odmítl řešit bylo jen řečeno že by se asi měl tedy chránit. Jak se máme chránit my ostatní když určitým lidem ve firmě je to jedno. Hodně kolegiň má doma malé děti o které se boji. Děkuji za odpověď Dobrý den, vláda nařizuje s účinností od 19. března 2020 všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, které brání šíření kapének. Kontrola dodržování nošení roušek či jiných ochranných prostředků dýchacích cest v této mimořádné situaci nespadá do kompetence hygienických stanic. V tuto chvíli je třeba klást velký důraz na osobní odpovědnost jednotlivce, dodržovat opatření vyhlášená vládou ČR a MZ ČR.


 • PROCHÁZKA PŘÍRODOU
  Dobrý den, prosím, ráda bych se zeptala, zda se člověk s dětmi autem může vydat na procházku do přírody- vím, že toto zatím zakázané vládou není, nicméně by mě zajímalo, zda toto pro rodinu představuje nějaké riziko, anebo tam kde nejsou lidé, nákaza ze vzduchu vůbec nehrozí? Moc děkuji za odpověď! Dobrý den, virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin. Proto se ochranná opatření přijímají především z důvodu vzájemného kontaktu osob. Do lesa na procházku můžete, pokud by jste se měli s někým setkat, tak se mu vyhněte.


 • ŠKOLKA
  Dobrý den mohu vás poprosit o radu? Případně na koho se mám obrátit? Mám syna předškoláka který nyni ještě navštěvuje MŠ. V minulém týdnu měli podezření u jedné paní učitelky na Koronavir. Testy to naštěstí vyvrátili. Vzhledem k tomu že mám doma další tři děti z toho dcera mi trpí na Astma zvažuji že bych si syna ponechala doma jelikož jsem na Mateřské ale nemám zdání zda toto mohu. Když syn má teď povinnou docházku ve školce ale zase zároveň se bojím o děti aby jsme to virove onemocnění nedostali. A nerada bych měla pak nějaké problémy s úřady ohledně docházky. Mohu poprosit o radu jak v této situaci postupovat případně na koho se obrátit kdo by mi dal nějaké informace? Děkuji za odpověď a hezký den Dobrý den, doporučuji Vám syna ponechat doma, osobní účast žáků v základních školách je také přerušena. Doporučuji domluvit se s paní ředitelkou MŠ, paní učitelky Vám mohou dát pro syna pracovní listy, které může syn vypracovat doma.


 • ALPA
  Dobrý den, dá se prosím Alpa použít jako spolehlivá dezinfekce rukou či povrchů předmětů proti koronaviru. Děkuji Dobrý den, spolehlivě Vás proti koronaviru neochrání, doporučujeme použít deklarovaný alkoholový desinfekční prostředek na ruce.


 • OMÁN
  Dobrý den, soused se v noci vrátil z dovolené s celou rodinou a vesele si ráno jel do obchodu na nákup. Byly v Ománu. Na ně se karanténa nevztahuje? Děkuji za odpověď Dobrý den, v Ománu je nyní 13 nakažených osob, nepatří mezi rizikové země, karanténa po návratu domů není povinná.


 • VÝSLEDKY ODBĚRŮ
  Dobrý den, jak dlouho se momentálně čeká na výsledky provedených odběrů? Dobrý den, výsledky provedených odběrů by měly být hotové do druhého dne.


 • INFORMACE
  Dobrý den, množí se informace, že již máme nakažené i u nás na Krnovsku a na Opavsku .. nemohu ale najít žádné oficiální informace. Je to skutečně tak? Stále je uveden pouze Nový Jičín, Ostrava a FM, nové případy popsány ještě nebyly.. z jakého důvodu se tyto informace nedostanou mezi lidi? Dobrý den, nemáme informace o nakažených z Opavska. Přehledné informace o koronaviru naleznete na stránkách MZ ČR https://koronavirus.mzcr.cz/ a mapku výskytu dle jednotlivých okresů v MSK na www.khsova.cz


 • NÁVRAT Z RAKOUSKA
  Dobry den, chtela bych se zeptat, zda povinna 14denni karantena plati i pro navrativsi se z Rakouska? Reditelka skolky v male obci tento tyden byla v Rakousku a mam obavy,ze v pondeli pujde normalne mezi deti a bude potencionalni prenasec Dobrý den, ano, Rakousko patří mezi rizikové země, ze kterých je po příjezdu vládou nařízena povinná karanténa.


 • SLABÉ PŘÍZNAKY
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné abych byl nakažen Novým Korona virem a neprojevili se u mě vážnější příznaky? Dobrý den, pokud budete mít mírnou formu nákazy, je to možné.


 • OČKOVÁNÍ
  Dobry den, prosim Vas, je rozumne v dobe pandemie ockovat miminko hexou? nebo radite radeji pockat az se situace vyvrbi? dekuji moc za Vasi odpověď Dobrý den, poraďte se prosím se svým dětským lékařem.


 • MASÁŽE
  Dobrý den, chtěla bych se informovat jestli zakaz provozu je i pro masaze, kde je jeden zamestananec a za den tam prijde 5 lidi. V pátek jsem volala a zakaz provozu se na nase masaze nevztahovalo. Ted nevim jestli po dnesnim narizeni porad stanovisko trva nebo uz ne. evim tedy jestli v pondeli otevrit nebo mit zavreno. Děkuji za odpověď Dobrý den, vzhledem k omezení volného pohybu osob byste měla mít zavřeno.


 • STRAVOVÁNÍ V RESTAURACI
  Dobry den, chtel bych se prosim informovat o zákazu stravování v restauraci-mám restauraci na vesnici a mám nasmlouvané smlouvou doložené strávníky firem, dočetl jsem se, ze stravné zaměstnanců firem je možné. Prosím o vysvětlení zda strávníkům můžeme vydávat jídla, či nikoliv. Zákaz se nevztahuje na provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování a stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, dále se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.


 • RESPIRÁTORY
  Dobrý den, mám dva dotazy. Můžete doporučit správné zacházení s respirátory tak, aby vydrželi funkční co nejdéle? Jak se díváte na kropení použitého respirátoru vysokoprocentním alkoholem rozprašovačem, aby se dezinfikoval? Může to pomoct? A může to respirátor alebo roušku znehodnotit? Co případná dezinfekce za pomocí modrého světla, když máme doma horské slunce Solux Chirana? Druhý dotaz je se týká respirační masky po expirační době. Máme doba jedno balení masek, stále zabalené, skladované v chladu a temnu, expirace byla v roce 2012. Je to síce třída FFP2, ale je to asi lepší než nic. Je tato maska ještě použitelná? Děkuji za zodpovězení Používání respirátorů se řídí návodem výrobce. Proti koronaviru je účinná třída FFP2 a FFP3. Respirátor je jednorázová ochranná pomůcka, u které nelze prodloužit životnost Vámi uváděnými způsoby, jelikož by mohlo dojít k poškození strukturální integrity, tedy materiálu, který by mohl ztratit své vlastnosti v záchytu částic o určité velikosti. Respirátory po expirační době lze použít, zdravotně závadné nebudou, ovšem účinnost je diskutabilní.


 • DCERA Z ANGLIE
  Dobrý den, máme v práci kolegyni, které přijela ve středu na prodloužený víkend dcera z Anglie. Kolegyně pracuje na recepci, dostane se do kontaktu se soustou lidí. Měla by v této situaci raději zůstat doma (14dnů)?Děkuji za doporučení. Dobrý den, pokud byla dcera v Anglii, která je vyhlášena za rizikovou, musí být od příjezdu 14 dní v karanténě. Pokud je zdravá, matka může chodit do práce. Pokud by u dcery byla zvýšená teplota, kašel apod., ať se obrátí na linku 112.


 • RIZIKOVÁ SKUPINA?
  Dobrý den. Je mi 29, mám diagnostikovanu bronchomotorickou hyperreaktivitu, předepsán lék ventolin, který ale nemám potřebu úžívat. Dále alergii na pyl. Jsem nějaká riziková skupina pro koronavirus? Děkuji Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Kontaktujte, prosím, telefonicky svého odborného lékaře.


 • ROZVOZ JÍDLA
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli zákaz provozování stravovacích zařízení od 20h-6h se vztahuje i na pizzérie, které jen rozváží jídlo. Děkuji za odpověď. Dobrý den, pokud se jedná pouze o rozvoz jídla, zákaz se vás netýká. Doporučujeme bezhotovostní platbu.


 • NÁVRAT DO ČR
  Dobrý den...nacházíme se pracovně v Německu, v Bavorsku...stýkáme se s úzkým okruhem lidí...rodina však panikaří a chtějí po nás návrat zpět do ČR, což by pro nás znamenalo opuštění zaměstnání...lze nějak posoudit, zda je bezpečné zůstat v Bavorsku, řídit se zdejšími pokyny a dodržovat hygienu rukou, či snad je rozumnější vrátit se zpět do ČR? Děkuji Dobrý den, záleží to na Vás.


 • HOREČKA, KAŠEL
  Dobrý den, prosím vás. Volal jsem 2 dny zpět na 112 ohledně mé horečky, kašle, jelikož mám bechtěrevovu nemoc se sníženou imunitou. Bylo mi řečeno, že to nemusím řešit a mám normálně zajít k doktorovi. k doktorovi jsem se ještě nedostal, nicméně mám stále teplotu 38, kašlu. Dušnost není tak hrozná, ale mám jakoby "tlak" na hrudi chvílemi a jakoby nutkání se nadechnout. Zítra má ke mě přijet přítelkyně, tak to nechci podcenit. myslíte, že mám zavolat znovu, nebo se domluvit opravdu s obvodním doktorem ? Doporučuji volat linku 1212.


 • NEDODRŽOVÁNÍ KARANTÉNY
  Dobrý den, obracím se na Vás s informací, která mě doslova nadzdvihla ze židle. V našem městě lidé vedou konverzaci, že po městě a i po supermarketu chodí lidé, kteří navštívili Itálii a mají nařízenou karanténu. Potvrdilo to v komentářích několik lidí. Nedají se tito lidé nějakým způsobem kontrolovat nebo nějal trestat? Vždyť je to bezohlednost Dobrý den, je v plánu kontrola dodržování nařízené karantény a při zjištění nedodržení bude následovat sankce.


 • HOME OFFICE
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat jak je to z nabídkou home offis pro zaměstnance firem, tam kde pracuje můj syn, to nabídli pouze těm co mají děti. Syn bydlí se mnou a z mým otcem, kterému je 84, neměli by chránit více seniory? děkuji za odpověď Dobrý den, podmínky home office určuje zaměstnavatel podle svého rozhodnutí, není nárokový.


 • ČLENSKÉ SCHŮZE
  Dobrý den, vzhledem k opatřením, která jsou nyní s koronavirem, je možné v této době pořádat členskou schůzi Bytového družstva, když bude účast členů více než 30 osob? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu se zakazují akce s účastí přesahující ve stejný čas více než 30 osob. Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají na základě zákona.


 • NÁKUPNÍ VOZÍKY
  Dobrý den, chci se zeptat, jestli existuje nějaké řešení v podobě ochranných návleků na madla nákupních vozíků? Projdou rukama desítek lidí za den a člověk si nemůže po každém puštění madla ruce dezinfikovat a momentálně při nedostatku gelů si nemůže každý ani madlo vydezinfikovat celé před použitím. na malý nákup si nosíme vlastní košík, ale u vozíku už se člověk kontaktu nevyhne. A pokud je madlo infikované, přenese si zákazník infekci i na nakupované zboží rukama... Dobrý den, důležité je dodržování známých základních hygienických pravidel, zejména důsledně dbát na hygienu rukou.


 • KRUHOVÉ TRÉNINKY
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat platí zákaz akci např pro kruhové tréninky v prostoru telocvicny ZŠ. Sejde se tam cca kolem 20 osob. A v případě ve by se to konalo venku na hřišti je omezen počet 30 osob? Děkuji Dobrý den, v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu se nejen zakazují akce s účastí přesahující více než 30 osob, ale omezuje se také přítomnost veřejnosti ve vybraných zařízeních. Od 13. 3. 2020 od 6:00 se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb. Jedná se o posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.


 • THAJSKO
  Dobrý den, chci se zeptat. Zrovna jsme v Thajsku a 22.3. se vracíme do ČR. Platí 14ti denní karanténa i pro tuto zemi? Vím že se situace stále mění. Děkuji za odpověď Dobrý den, nyní Thajsko nepatří mezi rizikové oblasti, ale situace se opravdu mění každý den. Rizikové jsou i velká mezinárodní letiště. Pokud budete mít příznaky nákazy koronavirem, ihned volejte linku 112.


 • NEDOSTATEK MATERIÁLU
  Dobrý den, mohu poprosit o reakci na téma nedostatku roušek, dezinfekce, ochranného materiálu a dalších zdravotnicko-ochranných potřeb, které jsou nyní potřeba v souvislosti s koronavirem? Nepočítáme-li velká zařízení typu FNO, tak vesměs všechny domovy pro seniory, LDN, stacionáře apod. hlásí akutní nedostatek tohoto materiálu a netuší, kdy a zda nějaký bude. Obracejí se na kraj, coby zřizovatele, i hygienu, ale bez konkrétních informací. Dokáže KHS OVA tuto problematiku ovlivnit, jsou odhady, zda dojde k naskladnění těchto materiálů? Předem děkuji za zaslání. Dobrý den, KHS situaci ovlivnit nedokáže. Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu bude distribuce zdravotnického materiálu probíhat v režii jednotlivých ministerstev. Dle vyjádření ministra zdravotnictví v mediích bude probíhat distribuce od příštího týdne.


 • KARVINSKO
  Dobrý den. Je pravdou, že i na Karvinsku už je potvrzen jeden případ koronaviru? Děkuji za odpověď. Dobrý den, nemáme tuto informaci.


 • KORONAVIRUS V MSK
  Včera večer se ke mne dostala informace, že máme první pozitivní test na Koronavir v MSK a dokonce se údajně jedná o okres NJ. Mohl bych Vás poprosit o relevantní informaci, zda se opravdu jedná o okres NJ a ve kterém městě či obci se virus vyskytl? Děkuji za spolupráci a přeji hezký den. Dobrý den, ano, můžeme potvrdit, že se jedná o muže z okresu Nový Jičín. Více informací poskytnout nemůžeme vzhledem k nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).


 • OBAVY Z KORONAVIRU
  ještě jednou dobrý den, koronavirus se projevuje: teploty, dušnost a podobně. U nás v Liberci je zavřený bazén... Protože zas jsem mohla jet MHD a někdo to mohl na mě kýchnout. Jak tedy poznám, že mám koronavirus?Abych šla do karantény a léčila se. Teploty, dušnost a podobně nemám... Zas mohu být přenašečka.... Mám třeba jít ke svému obvodnímu lékaři... aby mi udělal testy... že žádný koronavirus třeba nemám? Dobrý den, správně píšete, že koronavirus se projevuje zejména teplotou nad 37,5, suchým kašlem, dušností. V případě nástupu těchto potíží volejte infolinku ve vašem kraji.


 • TESTOVÁNÍ
  dotaz, jestli existují v okolí komerční laboratoře (patrně se chce nechat otestovat na covid19) Dobrý den, vzorky na koronavirus testuje již osmnáct laboratoří. Seznam laboratoří naleznete na stránkách MZ ČR v sekci tiskové zprávy a aktuality. V případě nástupu zdravotních potíží – teplota nad 37,5, suchý kašel, dušnost, volejte 112.


 • PENÍZE
  Dobrý den. Všude se mluví o tom, jak se nákaza přenáší i dotykem. Jedná se i o peníze. Jsou vydána, nějaká doporučení, jak se chovat a co dělat, při styku s penězi. V obchodech, na poštách a pod. Ne všichni, mají platební karty. Hlavně senioři, kteří jsou velmi ohroženi. Zvláště zde na Ostravsku, kde je mnoho hornických důchodců s potížemi dýchacích cest. Lze peníze něčím dezinfikovat. Prosím o zveřejnění na vašich stránkách. Dobrý den. Doporučuje se omezit styk s penězi na minimum a preferovat použití platebních karet. Důležité je dodržování základních hygienických pravidel, zejména důsledně dbát na hygienu rukou.


 • PANELOVÝ DŮM
  Dobrý den. Pokud bude někomu nařízena domácí karanténa či bude někdo pozitivní na COVID-19 umístěn do domácího léčení a tento dotyčný žije v panelovém domě, budou ostatní obyvatelé tohoto domu o této skutečnosti informováni? Víme, že takovýto člověk může v jistých případech vycházet z bytu, kdo bude provádět dezinfekci prostor v panelovém domě a čím při použití jakých OOPP, když se nedá nic koupit? Děkuji za odpověď. Dobrý den, pokud je nemocný člověk s COVID-19 v domácí izolaci, nesmí vycházet z bytu. Nařízení karantény řešíme s danými lidmi a ne s třetími osobami. Problematika nedostatku desinfekčních prostředků a OOPP nedokáže KHS ovlivnit.


 • KARANTÉNA
  Dobrý den, dnes jsem kontaktovala letiště Václava Havla, ohledně dotazů zda můj přítel, který je Ital, ale 7.3 letěl do Španělska za práci a také tam i bydlí, může přiletět do Česka. A pokud ano bude muset do karantény? Letiště mi odpovědělo viz níže, prý se mám obrátit na Vás, tak se Vás ptám. Předem děkuji za rychlou zpětnou vazbu
  Dobrý den paní Dle nařízení vlády musí být osobám s trvalým pobytem v ČR, kteří se po 7. březnu 2020 vrací z Itálie jejich ošetřujícím lékařem rozhodnuto o 14denní karanténě. Vzhledem k tomu, že Váš přítel pobýval ještě 7. března na území Itálie, mělo by platit stejné opatření, nicméně pro přesné informace doporučuji kontaktovat instituce k tomu určené, např. hygienickou stanici Vašeho kraje nebo ministerstvo zdravotnictví
  Dobrý den, po příletu z Itálie se prosím obraťte na linku 112.


 • NACHLAZENÍ X KORONAVIRUS
  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak se pozná slabá forma koronaviru je podmínka, že občan musí mít zvýšenou teplotu děkuji za odpověď je problém že je období nachlazení jak má člověk rozeznat zda jde o nachlazení nebo příznaky koronaviru děkuji za odpověď aktuálně pocituji příznaky nachlazení nikde jsem v zahraničí nebyl Dobrý den, toto nelze rozeznat, zjišťuje se, zda jste pobýval v rizikové oblasti nebo měl úzký kontakt s nakaženou osobou nebo osobou, která pobývala v této rizikové oblasti. Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří teploty nad 37,5, suchý kašel, dušnost.


 • KNIHOVNA
  Dobrý den, vzhledem k nastalé situaci Vás žádáme ještě o jednu radu. Na základě doporučení metodického centra národní knihovny máme konzultovat případné uzavření knihovny s hygienickou stanicí, kde spadáme a pak dále se zřizovatelem. Jsme veřejná knihovna spravující kromě knihovny i galerii a informační centrum. Jste schopni nám poradit, zda máme nechat knihovnu otevřenou nebo bude lepší ji uzavřít? Byli bychom moc rádi za včasnou odpověď, ať můžeme danou situaci konzultovat dále se zřizovatelem. Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den. Dobrý den. Sledujte mimořádné opatření vyhlášené vládou.


 • OBAVY Z KORONAVIRU
  Dobry den, chtela bych se poradit. Mam stredne tezke astma a manzel ma umelou chlopen, bere leky na redeni krve. Doma mame dite stare rok a pul, se kterym zustavam jak to jde radeji doma nebo na zahrade. Ale manzel pracuje ve firme s dalsimi stovkami lidi. Pokud by se nakazil a nakazil i me koronavirem museli bysme byt kvuli nasemu stavu hospitalizovani na jip a ani nepremyslim o prubehu nemoci v nasem pripade. Chapu, ze zdravi mladi lide tuto situaci az tak neresi, ale v nasem pripade mam nejspis opravnenou obavu o naseho syna a jeho peci a nas stav. Nechci podlehat panice, ale prosim vas o radu, jak se chovat v nasi situaci. Navic bydlime v rodinem dome s babickou, ktera by vzhledem ke svemu zdravotnimu stavu nakazu take snasela spatne. Samozrejme je pro nas z ekonomickeho hlediska lepsi, aby manzel chodil do prace, ale troufam si rict, ze zacina jit o nase zdravi, ktere je rozhodne prednejsi. Na socialnich sitich vychazi napovrch lide, kteri taji svuj pobyt v Italii, vraci se hranicnimi prechody pres Polsko apod. Co muzeme delat? Dekuji Dobrý den, důležité je dodržování známých základních hygienických pravidel, zejména důsledně dbát na hygienu rukou. Více zde.


 • INDONÉSIE
  Dobrý den, prosím o informaci. Od 18.2. - 12.3.2020 se s manželkou pohybujeme v Indonésii (Java, Bali, Lombok). Denně přicházíme do styku s mnoha cizinci různých národností, nicméně žádné příznaky na sobě nepociťujeme. Manželka má od zaměstnavatele nařízenou domácí karanténu. Já pracuji jako školitel v pojišťovnictví a denně přicházím do kontaktu s mnoha lidmi na školení. Můj dotaz zní, jestli musím také zůstat v domácí karanténě nebo nikoliv? Samozřejmě nechci případně nikoho ohrozit na zdraví, proto se raději ptám. Díky za odpověď. Dobrý den, záleží na Vás, karanténa je zatím státem nařízena pouze po příjezdu z Itálie. Pokud by se u vás do 14 dnů po příjezdu objevily příznaky – kašel, teploty nad 37,5, je nutné neprodleně telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volat linku 112.


 • ZUBNÍ LÉKAŘI
  Dobrý den, prosím, ráda bych Vás touto cestou požádala o oficiální vyjádření k nutnosti karantény. Jsme zubní lékaři. Vrátili jsme se z dovolené v Rakousku, středisko Serfaus-Fiss-Ladis, pobyt 29.2. - 7.3. 2020. Dnes jsme z rodinných důvodů neordinovali, zítra nás čeká návrat do práce, bohužel, kolega nás nepřímo vydírá a vyhrožuje udáním. Děkuji. Dobrý den, v ČR není zavedena karanténní povinnost po pobytu v Rakousku, jako je tomu u Itálie, přesto doporučuji pracovat po dobu 14 dnů od návratu s ústenkou. Pokud by se však u vás do 14 dnů po příjezdu objevily příznaky – kašel, teploty nad 37,5, je nutné neprodleně telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volat linku 112.


 • SENIORKA Z NĚMECKA
  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem v souvislosti s návratem občanů ze zahraničí zpět do ČR, v souvislosti s Koronavirem a preventivním opatřením. Máme seniorku která se v neděli 15.3. vrací z Německa od rodiny a nevíme, zda má paní nějakou povinnost, zajít k lékaři a tuto věc oznámit. Seniorka před vánocemi jela ke své rodině do Německa, přesnou část Německa nevím, musela bych zjistit u rodiny, a nyní se bude v neděli vracet. Paní bydlí v bývalém domě s pečovatelskou službou, kdy od roku 2007 má tento dům charakter bytů obecního určení a to z toho důvodu, že zákon o sociálních službách sociální službu s názvem Dům s pečovatelskou službou zrušil ale do bytů jsou obcí nadále přijímání senioři nad 65 let, kteří potřebují pečovatelskou službu, proto prakticky je to dům kde je 21 bytů se seniory a nevíme tedy když se paní vrací do bytů obecních, a víme,že tu jsou senioři a pečovatelka poskytuje donášku obědů a jsme s paní v kontaktu, zda má paní nějakou preventivní povinnost. Dobrý den, v ČR není zavedena karanténní povinnost po pobytu v Německu, jako je tomu u Itálie. V Německu je již přes 1 500 nakažených. V ČR je zákaz návštěv v domovech pro seniory. Pečovatelky mohou zajistit donášku obědů apod. Pokud by se objevily příznaky – kašel, teploty nad 37,5, je nutné neprodleně telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volat linku 112.


 • PORTUGALSKO
  Dobrý den, ve dnech 13/3-16/3 máme naplánovánu cestu do portugalského Porta z letiště Vídeň. Budeme se tedy pohybovat na trase Vídeň-Porto-Vídeň. Prosím o informaci o rizikovosti této cesty a případných nutných opatřeních po návratu. Děkuji za čas i odpověď Dobrý den, Vámi uváděná destinace není v současnosti hodnocena jako riziková. Pokud nebudete mít zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě nástupu zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však neprodleně telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volejte linku 112.


 • NĚMECKO
  Dobrý den. Prosím mám dotaz, Dva naší kolegové byli na služební cestě v Německu od 4.-6.3.2020. Mohou chodit do práce, nebo se řídit nějakým zvláštním režimem? Dobrý den. V Německu je již přes 1 500 nakažených. Pokud máte ve firmě možnost home office, bylo by lepší pro jistotu ponechat zaměstnancům tuto možnost. Pokud nemají příznaky, mohou chodit do práce, ale pokud se u nich objeví příznaky – kašel, teploty nad 37,5 do 14 dnů po návratu, ať neprodleně telefonicky kontaktují svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volají linku 112.


 • TESTY NA KORONAVIRUS
  Dobrý den, mohla bych si k Vám přijít nechat odebrat vzorky na testy na koronavirus? Teploty nemám ale je mi nějak divně. Jenom nemám k dispozici kartičku pojištěnce zapomněla jsem ji u známe v Praze. Každopádně už kvůli tomu delší dobu nespim. Vysoké teploty nemám a na 112 volat moc nechci. Nemám na to platit výjezd. Děkuji Dobrý den, hygienické stanice netestují na koronavirus. Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří teploty nad 37,5, kašel, dušnost.


 • THAJSKO
  Dobry den, Jsme v Thajsko a dneska budeme letet do Varsavy. Prileteli jsme trasou: Varsava- Doha- Bangkok- Phuket (na Phuketu byli jsme 6 dne), z Phuketu prileteli jsme do Bangkoku na 3 dne. Dneska vracime zpet stejnou trasou pres Doha do Varsavy. Prosim muzete mi poslat informace k postupu pri navratu, resp. Zda v tomto pripade budeme zarazeni do karanteny? Bydlim v Polsko, jenom pracuju v Cesko a nevim co mam delat. Dekuji za odpoved. Dobrý den, Vámi uváděná destinace není v současnosti hodnocena jako riziková. Pokud nebudete mít zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě nástupu zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však neprodleně telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volejte linku 112.


 • FRANCIE
  Dobrý den, dcera má ze školou na konci března odjet na týdenní poznávací zájezd do Francie. Prosím o vyjádření, zda je v této situaci rozumné děti do Francie poslat (především budou navštěvovat památky) nebo raději zvážit storno zájezdu nebo přesunutí termínu. Děkuji Dobrý den, ve Francii je přes 1 700 lidí nakažených koronavirem, situace se stále mění, počty narůstají. Doporučuji situaci stále sledovat. Informační linka je 112.


 • VIETNAM
  Dobrý den, v závěru týdne se nám vrací 2 děti z Vietnamu, vztahuje se na ně nějaké opatření ohledně koronaviru? Rodiče ostatních dětí se to nějak dozvěděli a neustále se dotazují. Předem děkuji za odpověď. Dobrý den. Pokud jsou zdravé, tak ne.


 • DEZINFEKCE A OOP
  Kde mají nakoupit nebo odkud si mohou zajistit zdravotnická zařízení (jako např. praktičtí lékaři, zubaři,…) dezinfekce a OOPP (roušky, respirátory) potřebné pro výkon své práce a pro plnění příkazů MZ ČR v souvislosti s rizikem COVID-19 ? Doplňuji, že u dodavatelů těchto prostředků ani ve velkoobchodech tyto prostředky nejsou k dostání. Děkuji za odpověď. Dotaz směřujte prosím na krajský úřad případně na Ministerstvo zdravotnictví.


 • HROMADNÉ AKCE
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, v návaznosti na vydaná doporučení krajské bezpečnostní rady pro školy a školská zařízení, že doporučují zrušit akce nad 500 lidí, zda je riziková i akce typu výstav, z kraje mi bylo řečeno, že se k tomu musi vyjádřit prave hygiena. Zatím se mi nepodařilo se dopracovat k někomu kdo by mi z hygieny dal jasné stanovisko k aktuální situaci, tak to zkouším skrze FB. Tedy jako Středisko volného času Ostrava-Zábřeh, p.o. máme naplánovanou v termínu 28. a 29.3. 2020 Výstavu železničních modelů. Podle minulých ročníků lze soudit, že výstavu navštíví během každého výstavního dne 700 – 1000 návštěvníků v rozmezí od 9:00 do 17:00 hodin. Návštěvníci tedy přichází a odchází průběžně, v prostorách výstavy není najednou více jak ccs 200 návštěvníků maximálně. Mezi vystavovateli nefigurují zástupci ze zahraničí. Vztahuje se tedy doporučení i na tuto akci z hlediska vydaných nařízení bezpečností rady kraje? Je nutné akci rušit vzhledem ke koronaviru? Samozřejmě v rámci této chvíle, uvědomuji si, že se situace za několik dnů i týdnů může změnit. Moc děkuji za vyjádření, velmi mi tím pomůžete. Dobrý den, po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu bylo rozhodnuto o přijetí mimořádného opatření v souvislosti s onemocněním koronavirem. Zakázány byly všechny hromadné akce, kde je najednou více než 100 osob.


 • TENERIFE
  Dobrý den. Potřebovala bych radu a informaci o dané situaci šíření koronaviru v lokalitě Tenerife na Kanárských ostrovech. Mám rezervaci kocem měsíce března - přímý let z Prahy, ubytování u příbuzných, ne v hotelu, z cestovní kanceláře mi nepotvrdili žádný nový případ, proto Vás prosím o radu, jak to vnímáte z pohledu hygieny Vy, zda by se mohlo stát, že za cca 3 týdny bude situace již lepší, než teď, zda není riziko pro nás cizince být v cizí zemi po příletu v karanténě apod. Chápu, že dotazů máte k dané situaci hodně, proto prosím o Vaše stanovisko, at vím jak se mám rozhodnout. Děkuji předem za Vaše vyjádření Dobrý den, situace ohledně koronaviru se mění každý den. Doporučuji, zjistit si situaci těsně před odletem na lince 112.


 • VIETNAM, DUBAJ
  Dobry den, 9.3.2020 se vracime s dcerou z Vietnamu z Hanoje do Krakowa s prestupem v Dubaji. Ve Vietnamu po celou dobu pobytu nebyl zaznamenan zadny novy pripad nakazeni Corona virem az 6.3.2020 byl v Hanoji porvrzen jeden pripad studentky, ktera se vratila z Italie a byla vyhlasena karantena v jedne ulici. My jsme do Hanoje prijely 7.3. a odletame 9.3. (travime zde cca 28 hodin) v blizkosti postizene ulice jsme se nepohybovaly a priznaky nemoci nemame. Jak mame postupovat po prijezdu domu? ...zdali je nutno v nasem pripade jit na testy nebo do domaci karanteny na 14 dni. Jak moc je omezen kontakt s okolim v pripade domaci karanteny? Mame kontaktovat praktickeho lekare? Moc dekuji za odpoved. Dobrý den, Vámi uváděné destinace nejsou v současnosti hodnoceny jako rizikové. Pokud nemáte zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však neprodleně telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volejte linku 112.


 • ITÁLIE
  Dobrý den, koronavirus se týká lidí, co byli v Itálii touto dobou, je to tak? Popřípadě jejich blízcí (rodina, přátelé). Děkuji Dobrý den, koronavirus je již rozšířen do více zemí. Patrně máte na mysli 14 denní karanténu, která je nyní nařízena všem, kteří se vrací z Itálie do ČR.


 • SRÍ LANKA
  Dobrý den, prosím o informaci, náš zaměstnanec se vrací 15.3.2020 ze Srí Lanky, je nutná karanténa? Děkuji za odpověď. Dobrý den, karanténa není nutná, dle přístupných údajů se zde nachází pouze jeden člověk nakažený koronavirem. Pokud do 14 dní po návratu u zaměstnance nastanou potíže jako suchý kašel, teplota nad 37,5 °C, je třeba telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volat linku 112.


 • MODEL KORONAVIRU
  Dobrý den, co by se stalo, kdyby byl k dispozici matematický model koronaviru? -Něco máme. ,-Nějaké využití? Díky za stručné info předem. S pozdravem Dobrý den. Matematický model můžete řešit na centrální úrovni.


 • ŘIDIČU KAMIONU
  Dobrý den přečetla jsem si otázky i odpovědi,ale samostatnou skupinou stále zůstávají řidiči kamionu jezdící sem a tam ze státu do státu.??? Řidiče dálkové dopravy řeší výnos Ministerstva zdravotnictví, pokud mají zdravotní potíže, vystavují jim praktičtí lékaři po dohodě s KHS neschopenku.


 • ITÁLIE, VÍKEND
  Dobrý den, zítra se manžel se synem vracejí z dovolené v Itálii. Bylo mi sděleno, že ihned po příjezdu mají kontaktovat hygienickou stanici v Novém Jičíně. Když den příjezdu připadá na víkend, jak mají postupovat a koho mají kontaktovat. Dobrý den, po příjezdu volejte linku 112.


 • RAKOUSKO, NÁSTUP DO PRÁCE
  dobry den, predem se omlouvam za diakritiku. a zaroven za to , ze pri mnozstvi prace vas obtezuji. potrebuji ale vasi pomoc. jsem na lyzarske dovolene v rakousku misto Katschberg, 120 km jizne od Salzburgu, v nadmorske vysce 1640 m. muj zamestnavatel me chce po navratu, coz je 7.3.20, nechat doma v karantene. myslim si, ze se nenachazim v rizikove oblasti, ovsem zamestnavatel trva na svem. muzete mi prosim poskytnou vyjadreni nebo potvrzeni, ze mohu v pondeli 9.3.2020 normalne nastoupit do prace? predem dekuji a jeste jednou se omlouvam za komplikace. hezky den. Dobrý den, Rakousko není v současnosti hodnoceno jako vysoce riziková destinace jako např. Itálie. Pokud má zaměstnavatel obavy a nechce aby jste chodil do práce, může Vám dát překážky v práci.


 • PORTUGALSKO
  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně plánované cesty rodičů do Portugalska. Odlet mají v plánu 13.3. z letiště Vídeň do Porta. Cesta zpět je 16.3. Porto-Vídeň. Z Vídeň do Ostravy a naopak je cesta uskutečněna osobním automobilem. Jedná se o turistický pobyt. Ráda bych slyšela váš odborný názor, je v úvaze, zda-li cestu uskutečnit či nikoliv. Předem mnohokrát děkuji za reakci. Dobrý den, Vámi uváděné destinace nejsou v současnosti hodnoceny jako rizikové. Situace ve světě se však rychle mění. Pokud do 14 dní po návratu nastanou potíže jako suchý kašel, teplota nad 37,5, je třeba telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volat linku 112.


 • VIETNAM, KAMBODŽA, LAOS
  Dobrý den. Syn procestoval od konce loňského roku Vietnam, Kambodžu a nyní je v Laosu. Krom střevní chřipky, která ho nedávno postihla, je zdravý. Jaká opatření nutno nastavit a dodržovat po jeho návratu z Laosu domů? Děkuji. Dobrý den, Vámi uváděné destinace nejsou v současnosti hodnoceny jako rizikové. Pokud nemáte zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však neprodleně telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, popřípadě volejte linku 112.


 • TURNAJ
  Dobrý den, v souvislosti s výskytem koronaviru ve světě i v ČR, bych se chtěla zeptat, zda se zjišťuje, že účastníci tohoto turnaje nepřijíždějí z oblastí, které jsou ohniskem této nákazy (Itálie, Čína...) Dobrý den, KHS toto nezjišťuje, s dotazem se můžete obrátit na pořadatele akce. KHS nemůže zakázat příjezd účastníků z těchto oblastí, vydává pouze doporučení.


 • THAJSKO
  Dobry den. Jsme momentálně s rodinou od 26.2.2020 v Thajsku a domů se vracíme 12.3.2020. Přiletěli jsme přímo na Phuket s přestupem v Moskvě a stejnou trasou se vracime zpet. Pohybujeme se pouze po ostrovech Phuket, Phi phi a Ko lantha. Na severu Thajska ani v Bangkoku jsme nebyli. Prosim muzete mi zaslat informace k postupu pri navratu, resp. Zda budeme i v tomto pripade zarazeni do karanteny. Dekuji za odpověď. Dobrý den, Vámi uváděná destinace není v současnosti hodnocena jako vysoce riziková. Pokud nemáte zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však volejte nonstop linku 112.


 • KORONAVIRUS?
  Dobrý den, jsem z Ostravy je mi 19 let. Už 3 dny po sobě mám zimnicí a slabou horečku, nebyla jsem v zahraničí ale můj Bratranec přišel z Irska před asi týdnem, Nemá žádné příznaky, chodim na střední školu. chci se zeptat jestli mám ten virus nebo jsem jen nemocná. Děkuji za přečtení Dobrý den, jedná se s největší pravděpodobností o nachlazení či virózu. V případě nejasností je Vám k dispozici nonstop koronavirus linka 112.


 • RAKOUSKO
  Dobrý den, jelikož jsem pedagog a mám se vracet mezi děti, raději Vás prosím o sdělení, zda-li mohu bez obav do kolektivu po návratu z Rakouska. V sobotu 7.3. se vracíme z oblasti Kreischbergu - Murau. Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den. Dobrý den, Rakousko není v současnosti hodnoceno jako riziková destinace jako např. Itálie. V případě zdravotních potíží volejte na linku 112.


 • ZÁKAZ NÁVŠTĚV
  Dobrý den, Prosím o sdělení informace, zda vydala KHS MSKraje ve zdravotnických zařízeních zákaz přítomnosti otce u porodu a jeho pobytu na oddělení šestinedělí? Děkuji za odpoveď. Dobrý den, jde o kompetence nemocnice.

 • Dobrý den, Prosím o sdělení informace, zda KHS MSKraje vydala zákaz návštev ve zdravotnických zařízeních osob umírajících, např. nemocní rakovinou, v terminálním stádiu? Děkuji za odpoveď. Dobrý den, zákaz návštěv je v kompetenci nemocnice.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda vámi byl vydán zákaz pobytu rodiče nebo jiné zmocněné osoby s dítětem v nemocnici. Děkuji Dobrý den, jde o kompetence nemocnice.

 • Dobrý den, prosím o informaci, zda jste vydali zákaz návštěv v domovech důchodců. Děkuji za odpověď. DDobrý den, Ano, je vydán zákaz návštěv v domovech seniorů z důvodu rizika nákazy koronavirem.


 • STATISTIKA
  Dobrý den, můžete mi sdělit informace týkající se níže uvedených dotazů, co se týče ostravska a karvinska?
  - Kolik bylo MS Kraji provedeno odběrů kvůli koranaviru?
  - Zda a pokud ano kolika občanům byla nařízena karanténa?
  - Zda a pokud ano kolika občanům byla nařízena hospitalizace?
  Pokud jsou tato čísla veřejná prosím o zaslání odkazu, kde tyto informace mohu nalézt. Velice děkuji za vstřícnost a odpověď.
  Dobrý den, ke dni 6.3.2020. není nikdo z odebraných osob v MSK pozitivní.


 • BAVORSKO
  Dobrý den, chci se zeptat, muž pracuje v Německém Bavorsku, je tato oblast již riziková? Každý víkend jezdí domů. Máme mít obavy a situaci nějak řešit nebo zatím ne. Máme 2 děti. Předem velice děkuji. Dobrý den. Situace se mění každý den. Doporučovala bych vždy před návratem pro aktuální informaci volat nonstop linku 112. Nejnovější informace řadí Německo mezi rizikové oblasti.


 • TCHAJ-WAN
  Dobrý den, je Taiwan považován za rizikovou oblast? Děkuji Dobrý den, Tchaj-wan není považován za rizikovou oblast. Situace ve světě se však mění každý den.


 • LOMBARDIE, BARMA
  Dobrý den, ráda bych Vás požádala informace ohledně dvou oblastí, kde pobývali naše zaměstnanci. Během zítřka by se měli vrátit a my si nejsme jistí, zda je máme nechat 2 týdny v karanténě či nikoliv. Žádný ze zaměstnanců nejeví příznaky. První byl od neděle sice v Lombardii přím ov lokalitě Aprica. Tam údajně žádná ohniska nákazy nejsou a tudíž by karanténa nemusela být nutná. Raději bychom se ale ujistili s ohledem na aktuální stav v této lokalitě nyní, ať víme, co zaměstnanci nahlásit. Druhý zaměstnance pobýval v Myanmaru (Barma) v oblasti Yangon. Domů letí přes Bangkok, Dauhá a Vídeň. Byli bychom moc rádi za radu v souvislosti s aktuální situací, ať zbytečně nepanikaříme. Děkuji za Váš čas. Dobrý den, první zaměstnanec, který navštívil region Lombardie, by měl ihned po návratu kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, případně telefonicky KHS Moravskoslezského kraje nebo volat linku 112 a postupovat podle pokynů. Od dnešního dne 6.3.2020 každý, kdo se vrátí z Itálie bude v karanténě. Druhý zaměstnanec – Barma se pohybuje v destinacích, které nejsou v současnosti hodnoceny jako rizikové. Pokud nebude mít zdravotní obtíže, nejsou další opatření v tomto případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu by měl však kontaktovat svého ošetřujícího lékaře nebo KHS Moravskoslezského kraje. DUBAJ
  Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila, jak dále postupovat v případě návratu z destinace Dubaj, kde se aktuálně nacházím. Pracuji jako učitelka na ZŠ a po návratu 8.3. přesně nevím jak situaci řešit. Dle místních informací Dubaj eviduje 7 potvrzených případů koronaviru. O této situaci jsem samozřejmě informovala paní ředitelku ZŠ, ale přesto prosím o vaše doporučení, zda se vrátit zpět do školy mezi žáky, nebo zda v tomto případě je z vašeho pohledu nutná karanténa v doporučené době 14 dní. Dobrý den, vzhledem k vašemu povolání doporučujeme po návratu 14 denní domácí izolaci, a to přesto, že Dubaj není v současnosti považován za významně rizikovou lokalitu


 • TRENTINO
  Dobrý den, V sobotu 7.3. odjíždím s celou rodinou do Itálie do Peia (oblast Trentino). Oblast není (zatím) označená jako riziková, nicméně na stránkách https://www.visittrentino.info/cs/clanky/prakticke-informace/informace-coronavirus píšou, že v oblasti je již potvrzeno několik případů koronaviru, ovšem žádný z nich nemá původ v této oblasti, všechny pocházejí z jiných regionů na území Itálie. Pokud se situace nezmění, musím se po návratu hlásit ošetřujícímu lékaři nebo na KHS Moravskoslezského kraje? Dobrý den. Situace se mění každý den. Po návratu, prosím kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, případně telefonicky KHS Moravskoslezského kraje nebo volejte linku 112 a postupujte podle pokynů. Od dnešního dne 6.3.2020 každý kdo se vrátí z Itálie bude v karanténě. RAKOUSKO
  Dobrý den, V návaznosti na informaci o koronaviru, která mi byla doručená základní školou se na Vás obracím s dotazem ohledně plánované dovolené do Kaprunu. Koncem měsíce chci jet s dětmi na lyže do Kaprunu a Zell am See. Z informativního mailu jsem nevyčetl žádné doporučení k této lokalitě. Prosím o vaše stanovisko k této lokalitě a plánované dovolené. Budu cestovat svým autem přímo na místo a bydlet v menším soukromém ubytovacím zažízení. Dobrý den, v současné době není Rakousko na seznamu rizikových lokalit. Nemůžeme ovšem zaručit, že se situace do doby Vašeho předpokládaného odjezdu nezmění. Doporučujeme sledovat dostupné informace a rozhodnout se až bezprostředně před odjezdem, případně odjezd zvážit.


 • ZÁKAZ NÁVŠTĚV
  Dobrý den, ráda bych se informovala, zda byl Krajskou hygienickou stanicí vydán zákaz návštěv konkrétně na dětském oddělení ve Vítkovické nemocnici a v Městské nemocnici Ostrava Fifejdy, přičemž ve Fakultní nemocnici jsou návštěvy povoleny. Děkuji mockrát za odpověď. Dobrý den, v nemocnici je od 3.3 zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních do odvolání. ITÁLIE
  Dobrý den, zítra se vracíme z dovolené z italského střediska Livigno. Zde je situace stále bez problémů, každý den zveřejňují informace pro turisty, že jde o mimorizikovou oblast, izolované horské středisko, které je vzdáleno cca 300km od zdrojů nákazy. Chtěla jsem se zeptat, jak mám v této situaci postupovat, informace se dost rozcházejí, pracuji ve školství jako speciální pedagog a vychovatelka. Mohu nastoupit v pondělí do zaměstnání? Žádné příznaky se u mě a mé rodiny neprojevují. Zároveň prosím o vyjádření, zda můžou mé dcery v pondělí do školky a střední školy? Moc děkuji za odpověď Dobrý den, jedná se o středisko v rizikové oblasti Lombardie. Zde doporučujeme po návratu 14 denní domácí izolaci. U dětí doporučujeme izolaci doma rovněž a to i v případě, že nemáte žádné příznaky onemocnění. V poslední době je hlášena řada onemocnění koronavirem po návratu z lyžařských středisek. Po návratu kontaktujte svého ošetřujícího lékaře a po dohodě případně telefonicky KHS. Do práce ve školství nedoporučujeme bezprostředně po návratu nastoupit, až po uplynutí 14 denní lhůty.


 • BERLÍN
  Dobrý den. Obracím se na Vás s žádostí o radu. Koncem května žáci naší školy společně s pedagogy pojedou na školní zahraniční zájezd do Berlína. Chci znát Vaše stanovisko, zda mám školní zájezd odvolat nebo zda je možné školní zájezd absolvovat. Moc děkuji za odpověď. Dobrý den. V tuto chvíli není Německo hodnoceno jako země s velkým rizikem šíření koronaviru. Nejsme však schopni predikovat, jaká bude situace v květnu. Nelze vyloučit situaci, že do května bude např. vydán zákaz vycestování do Německa, nebo naopak tamní orgány nepovolí vstup do země.


 • THAJSKO
  Dobrý den, prosím o sdělení správného postupu po příletu z 2 týdenního pobytu v Thajsku s návratem 7.3 do Vídně. Mám za to, že se nejedná o rizikovou oblast a tudíž není zapotřebí podstoupit nějaká opatření s ohledem na aktuální situaci okolo Koronaviru. Děkuji za krátkou odpověď. Dobrý den. Vámi uváděná destinace není v současnosti hodnocena jako riziková. Pokud nemáte zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však kontaktujte neprodleně svého ošetřujícího lékaře, telefonicky KHS Moravskoslezského kraje nebo volejte linku 112.


 • LYŽOVÁNÍ
  Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, jakož to prarodič svých vnoučat. Vnoučata navštěvují MŠ. Dozvěděl jsem se z povídání rodičů v šatně dětí, že paní ředitelka v pondělí odcestovala na zimní lyžařskou dovolenou - jestli Itálie, či Rakousko to přesně nevím. Nicméně mne tato zpráva velmi zarazila a rozhořčila. Přemýšlel jsem, na koho se mám obrátit a napadlo mne kontaktovat až Vás. Chtěl bych se pouze informovat, jestli je to v pořádku, že hlava MŠ - vedení - si v této situaci, kdy je možné zpět dovézt infekci a rozšířit ji na ostatní děti, odcestovat do zahraničí. Určitě nechci šířit žádnou paniku, proto kontaktuji pouze Vás a žádám o prošetření, pokud je to jen trochu možné. Dobrý den. Pokud paní ředitelka navštíví některou z oblastí Severní Itálie, jistě ví, že by měla bezprostředně po návratu kontaktovat telefonicky KHS Moravskoslezského kraje či volat linku 112. Na základě epidemiologického šetření s důrazem na cestovatelskou anamnézu ji bude doporučen další postup, případně nařízena preventivní protiepidemická opatření. Od dnešního dne 6.3.2020 každý kdo se vrátí z Itálie bude v karanténě.


 • BALI
  Dobrý den, v neděli 8. 3. se vracíme ze 14ti denní dovolené na Bali. Letěli jsme z Vídně přes Katar. Chtěla jsem se zeptat, zda pro mě budou platit nějaká omezení po příletu? Děkuji za odpověď. Dobrý den. Vámi uváděná destinace není v současnosti hodnocena jako riziková. Pokud nemáte zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však telefonicky kontaktujte KHS Moravskoslezského kraje nebo volejte linku 112.


 • SEVERNÍ ITÁLIE
  Dobrý den, příští týden od 14.-31.3. bychom měli trávit dovolenou v hotelu na adrese Località Malga Ciapela, 18, 32023 Malga Ciapela BL, Itálie. Je prosím tato konkrétní oblast riziková? Stále se rozhodujeme, zda odjedeme. Děkuji předem za odpověď. Dobrý den. Za rizikovou se již považuje celá oblast severní Itálie. Od dnešního dne 6.3.2020 každý kdo se vrátí z Itálie bude v karanténě.


 • ITÁLIE - KARANTÉNA
  Dobrý den, ředitelka Základní a mateřské školy trávila jarní prázdniny minulý týden na horách v severní Itálii v oblasti zasaženým koronavirem. Po návratu nastoupila do práce do školy a to v pondělí 2.3. a úterý 3.3. kde se pohybovala mezi dětmi bez omezení. Do dobrovolné karantény nastoupila až ve středu 4.3.2020. Ve škole neprobíhají žádná opatření a o celé záležitosti se mlčí. Starosta obce nezaujal žádné stanovisko k této záležitosti. Nevím, zdali je to správný postoj. Dobrý den, pokud se ředitelka pohybovala v rizikové oblasti, měla raději zůstat doma. Pokud by kontaktovala KHS po návratu, bylo by jí to doporučeno. V dotazu chybí, zda měla nějaké příznaky onemocnění. To, že od středy je již doma, patrně souvisí s tím, že ji někdo informoval o doporučení po návratu z Itálie. Pokud neměla zdravotní potíže, od KHS by šlo rovněž pouze o doporučenou domácí karanténě, která je nevynutitelná. Od dnešního dne 6.3.2020 každý kdo se vrátí z Itálie bude v karanténě.


 • <<<<<<< HEAD ======= ŠPANĚLSKO
  Dobrý večer, mám na Vás dotaz. Minulý týden (od 22. - 29. 2. 2020) jsem navštívila s rodinou Kanárské ostrovy. Letěla jsem z Vídně dne 22. 2. s mezipřistáním v Seville na Lanzarotte. Nepobývali jsme v hotelu, ale v soukromí. Potom jsme cestovali na další ostrov Fuerteventura. 29. 2 jsme odlétali s mezipřistáním v Londýně,poté do Brna. Chci se zeptat, jelikož pracuji na základní škole na 1. stupni, zda je nutné zůstat raději 14 dní doma. Nikdo mi to nenařídil a rovněž nemám žádné klinické příznaky. Dobrý den, Španělsko patří v Evropě mezi země s nejvyšším výskytem nemocnění (cca 200 případů). Proto Vám doporučujeme, vzhledem k práci s dětmi 14 domácí karanténu. Doba se počítá od návratu do ČR. Pokud nemáte zdravotní potíže, toto opatření je dostačující.


  >>>>>>> 6832384d4d45cb868ebc77762ad0013313e7e386 ======= >>>>>>> development
 • HOLANDSKO
  Dobrý den, mám jen dotaz, jestli doporučujete zájezdy, konkrétně do Holandska? Dcera má jet v květnu, nyní CK tlačí na školu, aby okamžitě doplatili zálohy-chápu, že jim teď jde o každou korunu, ale spíše mě zajímá,zda KHS doporučuje organizované školní výlety do této země. Děkuji za odpověď. Dobrý den, v tuto chvíli není Holandsko posuzováno jako riziková oblast. Jaká bude situace v květnu, nejsme schopni v tuto chvíli říci. KHS neřeší organizované školní výlety, pouze může nedoporučit odjezd do lokality, která je považována za rizikovou. Toto doporučení není navíc závazné.


 • ČÍNSKÉ OBLEČENÍ
  Dobrý den, prosím je bezpečné jít u nás ve Frýdku-Místku do obchodu, kde prodávají Větnamci a koupit si tam čínské oblečení nebo obuv. Děkuji Rizikoví jsou občané, kteří se vracejí ze zahraničí z pobytů v rizikové oblasti. Z toho vyplývá, že místní obchodníci rizikoví nejsou. Zboží vzhledem k době putování z Číny do ČR není nebezpečné.


 • THAJSKO
  Dobry den. za dva dny přiletíme po 3 týdnech z Thajska. Chtěl jsem s zeptat jestli nás čeká nějaké opatření. Manželka dělá v potravinářství, já mám malou zákaznickou firmu a dcera chodí na základní školu. Děkuji. V Thajsku je k 4.3.2020 - 43 onemocnění, zatím oblast nepatří mezi zvlášť rizikové oblasti, pokud poletíte přes Bangkog, spojte se s ošetřujícím lékařem, nebo místně příslušnou hygienickou stanicí.


 • FALCADE
  Dobrý den, ve dnech od 6.3. do 11.3.budeme trávit dovolenou v italském zimním letovisku FALCADE, je tato oblast riziková, lze se přímo připojistit na tuto oblast, jak postupovat po příjezdu do ČR? Děkuji. Tato oblast je riziková, měli by jste po příjezdu kontaktovat místně příslušnou hygienickou stanici a domluvit se na dalším postupu. Připojištění krajská hygienická stanice neřeší.


 • FILIPINY
  Dobry den, vracíme se v sobotu ze 13 denni strávené dovolene, kde jsme navštívili Filipíny. Filipiny jsou už pres 25 dní bez nakazy. Nenavštívili jsme žádnou z rizikových oblastí. Odletali jsme z Vídně a let byl pres Qatar. Neustale na Filipinach postupujeme bezpečnostní kontroly Koronaviru. Prosime o informace z hlediska karanheny. Děkuji za informaci K dnešnímu dni 4.3.2020 Filipíny mají 3 případy onemocnění, Quatar 7 případů onemocnění, pokud se situace výrazně nezmění, nejsou pro vás žádná omezení.


 • PLAVÁNÍ V BAZÉNU
  Dobrý den, je s ohledem na koronavirus nebezpečné plavání v bazénu? Je virus přenosný i chlorovanou vodou? Dobrý den, plávání v bazénech je bezpečné, dezinfekce virus ničí.


 • DOKLADY ZE SLUŽEBNÍCH CEST
  Na naší fakultě jsme dostali instrukci nosit doklady ze služebních cest až po dvou týdnech. Vrátil jsem se teď ze Ženevy, tak jsem dal dle instrukce doklady do karantény, nicméně o tom přemýšlím. Chápu, že vlhké prostředí zřejmě prodlouží délku přežití viru mimo hostitele, nicméně v listinách? Mám mít obavy, když otevírám dopisy či balíčky ze zahraničí? Dobrý den. Předpokládaná možná doba přežití viru je podle vnějších podmínek ( teplota, vlhkost, typ povrchu)několik hodin až několik dnů. Pokud se jedná o listiny, nelze je účinně desinfikovat. 14 denní odklad je více než dostatečný. Je-li to požadavek Vašeho zaměstnavatele, může si ho stanovit.


 • TESTOVÁNÍ NA KORONAVIRUS
  Chtěla bych si ověřit, zda je v pořádku situace, kdy maminka přítele byla před cca 14 dny na lyžích v severní Itálii (nejedná se přímo vysloveně o místa epicenter) - bylo to zhruba v době vypuknutí nákazy právě v Itálii. Od návratu se necítila příliš dobře, když volala na infolinku poprvé, bylo ji řečeno, že bez teplot může být v klidu a o nic nejde a má se sledovat. Bohužel se její stav poté zlepšil na den - dva a poté se ji zase výrazně přitížilo - celkové schvácení organismu, bolest kloubů, kašel - jen tu horečku nemá. Teplota kolem 37. Když se dotazovala na infolince podruhé, byla odkázaná na obvodní lékařku, kterou tedy kontaktovala. Ta ji dnes vyšetřila, dostala antibiotika, ale testy ji neudělala, protože "nemá horečku a stojí 20 000 Kč". Vždyť minimálně jeden z potvrzených pacientů horečku také neměl - je to snad základní symptom, který onemocnění vylučuje? Je tento postup v pořádku? Myslela jsem, že se v aktuální situaci dělají testy pro ochranu obyvatel ne, aby se ušetřilo? Nikdo nechce zatěžovat státní rozpočet, ale kolik takových pacientů je odmítnuto a kolik tedy skutečně testováno :( Snad tedy antibiotika zaberou a sktuečně se nebude jedna o nákazu Coronavirem - nepřejem si samozřejmě nic jiného, ale musím přiznat, že toto řešení a zdůvodnění "drahého testu" mě tedy zrovna optimismem zvládnutí nenaplňuje! Děkuji za váš čas a reakci. Dobrý den, reagujeme na váš dotaz ohledně postupu při návratu pacientky z Itálie. Bohužel zde chybí údaje potřebné pro posouzení. Například kde přesně se při pobytu v Itálii nacházela, zda se jednalo o postižený region nebo ne. Dále kdy se vrátila do ČR - doba pro karanténní opatření je 14 dnů od posledního dne pobytu v ohnisku. Neuvádíte ani, zda byla například v letošní sezoně očkována proti chřipce, příznaky, které popisujete, jsou chřipce velmi podobné. Jednoznačné posouzení z vašich údajů tedy provést nelze. Pokud by byla například očkována proti chřipce, je možno vyloučit toto onemocnění. Naši pracovníci u každého posuzovaného člověka zvažují míru zdravotního rizika pro možné onemocnění koronavirem. Toto posouzení vychází z doporučení WHO a zahrnuje epidemiologickou anamnézu (údaje o místě pobytu, zda byl dotyčný v kontaktu s osobou nemocnou atd.) a dále aktuální posouzení zdravotního stavu, který konzultujeme s odborníkem - infektologem v případě nejasnosti. Teprve na základě vyhodnocení doporučujeme buď domácí izolaci a sledování zdravotního stavu nebo i případnou hospitalizaci s odběrem biologického materiálu.


 • NÁVŠTĚVA OTCE PRACUJÍCÍHO V NĚMECKU
  Dobrý den, obracím se na vás s otázkou, prosbou, radou, doporučením či příkazem jak se zachovat v případě, že otec mých půlročních dvojčátek pracuje v Německu. Dvojčátka mají půl roku bio, korigo pět měsíců. Otec dojíždí každý týden pracovat do Německa, kde se setkává s pracovníky z jiných států. Jelikož jsou dvojčátka předčasně narozená, mají slabší imunitu. Dále mám doma 2 starší děti plus já, kteří trpíme astmatem. Syn astmatik je momentálně po třítýdenní léčbě antibiotiky pro nemoc zápal plic. Prosím o radu, doporučení jak v tomto případě postupovat, zda povolit otci návštěvy či prozatím nikoliv. Předběžně je jsme se bavili o 14 denní lhůtě bez návštěv ( již týden od tohoto hovoru), ale jelikož dojíždí každý týden do Německa, může s případnou nákazou koronavirem nakazit prakticky kdykoliv. Velmi děkuji za vaši odpověď. Dobrý den, Německo v současné době nehodnotíme jako zemi s výrazným rizikem výskytu koronaviru. Přesto i zde stoupá počet potvrzených případů. Pokud není zřejmé, jaké kontakty otec v Německu má, je asi lepší z principu předběžné opatrnosti kontakt s dětmi omezit, pokud uvádíte, že imunita dětí je snížená.


 • CERVINIA / ZERMATT
  Dobrý den, v pátek odjíždíme do Itálie/Švýcarska ( Cervinia/Zermatt) na lyže. Je tato oblast riziková?? Budeme muset po příjezdu zůstat doma v karanténě? Děkuji za odpověď. Dobrý den, situace ve výskytu onemocnění v Itálii se denně dramaticky mění, proto po návratu, prosím, kontaktuje KHS Moravskoslezského kraje nebo svého ošetřujícího lékaře a dále postupujte dle pokynů.


 • ZÁKAZ NÁVŠTĚV
  Dobrý den, v souvislosti se šířením infekce se na Vás obracím s dotazem. Dle doporučení ministra v médiích máme omezit návštěvy v domovech pro seniory. Chci se tedy zeptat, zda lze omezení návštěv na např. 2 týdně považovat za adekvátní opatření. Z výroku ministra totiž není zřejmé, do jaké míry lze omezení považovat za dostačující. Děkuji Vám. Dobrý den, opatření hovoří o úplném zákazu návštěv. Tak to budeme zařízení pro seniory doporučovati i v Moravskoslezském kraji. Doba trvání zákazu by měla být do odvolání - délku trvání epidemické situace neznáme.


 • VYCESTOVÁNÍ ŽÁKŮ DO GB
  Obracím se na vás s žádostí o oficiální vyjádření k situaci v souvislosti se šířením koronaviru. V květnu má naše škola naplánovaný zájezd do Velké Británie a u rodičů panují silné obavy z nákazy. Děkuji předem za Vaši spolupráci. V tuto chvíli není Velká Británie hodnocena jako země s velkým rizikem šíření koronaviru. Nejsme však schopni predikovat, jaká bude situace v květnu. Nelze vyloučit situaci, že do května bude např. vydán zákaz vycestování do V.Británie, nebo naopak tamní orgány nepovolí vstup do země občanům ČR. Osobně bych doporučil vyčkat se závěrem co nejdéle a pak se rozhodnout podle aktuální epidemiologické situace.


 • DOTAZ NA ZÁJEZD DO ITÁLIE, LOKALITA PASSO TONALE
  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně cesty na lyžařský zájezd do Itálie, lokalita Passo Tonale. Odjezd je ve čtvrtek a můj dotaz zní, hrozí nám po návratu z této lokality karanténa, pokud budeme bez příznaků? Dobrý den, vámi uváděná lokalita je v rizikovém regionu Lombardie. Po návratu, prosím kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, případně KHS Moravskoslezského kraje a postupujte podle pokynů. V současné době navíc platí doporučení centrálních orgánů do rizikových oblastí Itálie necestovat.


 • NÁVRAT KOLEGY Z ITÁLIE
  Pekný deň, Prosím o radu, manželovi sa dnes na nočnú vracia kolega z Talianska / región lombargia myslím/. Nie sú potrebné dáke opatrenia z jeho strany, aby sa nahlásil a dal vedieť aký je jeho zdravotný stav? Ďakujem za info. Dobrý den, měl by se ohlásit ošetřujícímu lékaři, případně naší KHS a postupovat dle pokynů. Pokyny jsou veřejně dostupné např. na webu www.khsova.cz.


 • DOPORUČENÍ KHS
  Dobrý den. Velmi děkujeme za rady při řešení mimořádné situace ohledně Koronaviru. Chtěl bych Vás však požádat také o stanovisko, jak v praxi dodržet pokyny KHS, když nejsme nijak schopni sehnat jakýkoli přípravek dané specifikace. Zásoby jsou Vykoupené, naskladnění je dle eshopů a jiných subjektů v délkách týdnů, nákupní portál Zřizovatele je také s nulovými stavy. Výuku zajistit musíme a riziko nepřijatých opatření nese vedení školy. Prevenci nelze zajistit z důvodu aktuální situace na trhu s dezinfekčními prostředky. Může nám KHS pomoci se zajištěním plně virucidních přípravků? Předem děkujeme za písemné stanovisko a jakoukoli radu. Dobrý den, bohužel KHS Moravskoslezského kraje nedisponuje ani zásobou ochranných prostředků, ani desinfekčních přípravků. Podobně je na tom řada institucí a zájem překračuje možnosti dodavatelů. Zkoušejte hledat u jednotlivých dodavatelů, případně si zadejte poptávku, postupně jsou vykrývány.


 • VÝBAVA V AUTĚ
  Prosím o sdělení, zda v případě koronoviru je účinná resuscitační maska k použití k dýchání z úst do úst, jaká se používá jako výbava auta. Děkuji Při podezření na onemocnění koronaviem nelze tuto roušku použít. Ochrana pro zachránce není dostatečná.


 • ZAHRANIČNÍ STUDENTI
  Prosím vás o informaci, zda se týkají nějaká zvláštní opatření kolem infekce koronaviru příjezdu i jiných zahraničních studentů mimo čínských. V současné době očekáváme příjezd studentů z Vietnamu. Oblast Vietnamu se v současnosti neřadí mezi nejvíce rizikové. Za nejvíce rizikové jsou v současnosti považovány J.Korea, Itálie a oblast Íránu. U studentů z Vietnamu není tedy nutno v současnosti dodržovat zvláštní režim, pouze upozornit, aby v případě příznaků onemocnění kontaktovali lékaře, případně KHS MSK. Upozorňujeme však, že situace se může v relativně krátké době měnit v závislosti na šíření onemocnění ve světě.


 • PŘIJETÍ OPATŘENÍ
  Naše společnost poskytuje terénní služby, pomáhá rodinám, v praxi fungujeme tak, že zaměstnankyně jezdí do domácností rodin (v péči máme 80 rodin) v rámci MSK a pomáhají jim – poskytují bezplatné poradenství, půjčují pomůcky, hračky….Každodenně tedy přichází do kontaktu s dětmi a jejich rodiči. Dotaz tedy zní, zda bychom měli přijmout nějaká podpůrná opatření, která by vedla k minimalizaci možnosti nákazy koronavirem. V tuto chvíli při běžné péči není třeba provádět speciální bezpečnostní opatření. Stačí se informovat, zda některý z vašich klientů nemá nařízena karanténní opatření v souvislosti s výskytem koronaviru. Pokud tomu tak bude, je třeba při ošetření použít OOPP ( ochrannou FFP2 masku, rukavice) Pří běžném ošetřování klientů používejte desinfekční prostředky s virucidním účinkem.


 • RESPIRÁTORY
  Chtěla bych se zeptat kdy budou k dostání respirátory na koronavirus. Děkuji Na tuto otázku neumíme odpovědět. Dle informací ústředních orgánů ČR je zajišťován nárůst výroby u všech tuzemských výrobců. Distribuce bude však přednostně zajištěna pro zdravotnická zařízení a složky IZS. Kolik z dodávek bude v běžné distribuci, nevíme.


 • LYŽAŘSKÁ DOVOLENÁ ITÁLIE 2020
  V termínu 29.2.-7.3.2020 jedeme s rodinou a kamarády na lyžařskou dovolenou do Santa Catariny (oblast Bormio). Chtěla bych se zeptat, zda po dovolené v pondělí 9. 3. můžeme do práce, škol, nebo máme zůstat v karanténě 14 dní doma? Eventuálně kde a kdy se můžeme informovat? Ubytování budeme v samostných apartnámech. Vámi uváděná destinace se nachází v regionu Lombardie, který je uváděn jako rizikový. Doporučení centrálních orgánů ČR je tuto oblast nenavštěvovat nejen z důvodu vyššího rizika infekce, ale i proto, že se může stát, že budou ve vaší destinaci nařízena opatření italskými úřady a nemusí vám být umožněno se v termínu vrátit. Pokud se přesto chystáte do Itálie vyrazit, doporučujeme vám vyhýbat se větším shromážděním osob, používat ochranné prostředky a po návratu kontaktovat KHS Moravskoslezského kraje, případně ošetřujícího lékaře a řídit se jejich doporučením.

 • Tento týden jsme na jarních prázdninách v severní Itálii (Jižní Tyrolsko) a situaci okolo koronaviru sledujeme jen na internetu. Máme za to, že jsme se zde s žádnou nákazou nesetkali, ale rádi bychom věděli, za se po návratu musíme podrobit nějakým opatřením. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Oblast Jižního Tyrolska zatím není uváděna mezi nejvíce rizikovými v Itálii. Situace se však může rychle měnit. Kontaktujte, prosím, při návratu KHS Moravskoslezského kraje, kde je potřeba uvést přesné místo a délku pobytu, počet a jména účastníků a zda někdo během pobytu nebo při návratu udává zdravotní potíže. Bude provedeno epidemiologické šetření s důrazem na cestovatelskou anamnézu a na základě toho Vám bude doporučen další postup, případně nařízena protiepidemická opatření.

 • V sobotu se vrátíme z dovolené v Itálii. Jsme v městečku Santa Caterina, oblast SZ Lombardie. Domnívám se, že jsme úplně mimo oblast výskytu epidemie, ale pro jistotu se chci zeptat, zda se na nás po příjezdu nevztahují nějaká opatření a zda máme případně informovat zaměstnavatele? Děkuji za odpověď. Oblast Lombardie je v současnosti uváděna mezi nejvíce rizikovými oblastmi S.Itálie. Byly již zaznamenány případy onemocnění koronavirem u osob, které zde byly na lyžařském pobytu.Proto bezprostředně po návratu, prosím, kontaktujte KHS Moravskoslezského kraje, kde budete muset uvést informace o pobytu, počet účastníků a případný výskyt zdravotních potíží v průběhu pobytu a při návratu. Na základě epidemiologického šetření a po zvážení zdravotního rizika Vám bude doporučen další postup, případně nařízena preventivní protiepidemická opatření.


 • KARANTÉNNÍ OPATŘENÍ
  Obracím se na vás s dotazem, zda se na mě vztahují nějaká karanténní opatření. ve středu 26.2. jsem se vrátila z Thajska (ostrov kho chang), let z letiště Bangkok, přestup Dubaj (na cestě zpět jsem měla celou dobu nano respirátor). Vámi uváděná destinace není v současnosti hodnocena jako riziková. Pokud nemáte zdravotní obtíže, nejsou další opatření ve Vašem případě nutná. V případě zdravotních potíží do 14 dnů po návratu však kontaktujte neprodleně svého ošetřujícího lékaře nebo KHS Moravskoslezského kraje.

 • Vnuk se bude vracet z jižní Koree, kde byl pracovně a zaměstnavatel jeho přítelkyně-žijí spolu, jí nařídil karanténu. Prosím, jak má postupovat a zda potřebuje nějaké potvrzení a od koho. Děkuji za informaci. Požadavek zaměstnavatele je relevantní. Jižní Korea patří v současnosti k nejvíce rizikovým oblastem výskytu onemocnění novým koronavirem z hlediska vývoje nemocnosti. Proto je na místě dodržet ochrannou 14 denní lhůtu. V průběhu této doby je třeba sledovat svůj zdravotní stav, měřit si tělesnou teplotu apod. Pokud nelze zajistit náhradní výkon práce (home office), je možno vystavení karantény dohodnout s ošetřujícím lékařem nebo KHS. V případě, že by se pří návratu do ČR nebo v průběhu 14 denní karantény objevily klinické příznaky (horečka nad 38°C, kašel dušnost apod.) je třeba neprodleně ošetřujícího lékaře nebo KHS informovat nejlépe telefonicky přímo z domova (nenavštěvovat zdravotnické zařízení).

 • V pondělí 2.3. se vracíme z Izraele po týdenním pobytu. Byli jsme v Haifě, Tel Avivu, Jeruzalémě, Betlémě a Nazarethu. Cestujeme přes Vídeň. Je potřeba se hlásit po návratu do ČR, když nemáme žádné příznaky? Pokud ano, na jaké telefonní číslo a jaké jsou úřední hodiny? Pokud nemáte zdravotní potíže, není to nutné, Izrael není hodnocen jako riziková oblast pro výskyt onemocnění Covid 2019. Informační linky ke koronaviru jsou na webové stránce KHS Moravskoslezského kraje: www.khsova.cz


 • DEZINFEKCE
  Zajímá mě, která dezinfekce je podle hygieniků nejúčinnější pro to, aby se co nejvíce znemožnilo rozšiřování případné infekce? Proti koronavirům jsou účinné všechny dostupné virucidní prostředky. Komerčně dostupné desinfekční prostředky jsou připraveny s ohledem na očekávaný způsob použití - tedy například na desinfekci povrchů a ploch, desinfekci zdravotnických nástrojů, nebo k desinfekci rukou. K desinfekci rukou, která je důležitá jako prevence šíření infekce mezi lidmi, se používají např. alkoholové desinfekční prostředky, které jsou komerčně dodávány v dávkovači a používají se přímo bez dalšího ředění. Např. Sterilium, Septoderm, Spittderm, Skinman soft. apod. Jsou dostupné v lékárnách.

 • Jsou spíše lepší dezinfekční prostředky na bázi alkoholu nebo například gely nebo stačí mýdla? Alkoholové desinfekční prostředky mohou vysušovat při častém použití citlivou pokožku, proto je v takových případech lepší použít desinfekční gel. Desinfekční mýdlo samo o sobě nezaručuje spolehlivou desinfekci rukou.

 • Myslíte si, že by měla být třeba zdarma k dostání pro zájemce z řad obyvatel, nebo že by jí měly být vybaveny veřejné budovy jako nemocnice, školy, úřady, divadla, kina atd..? V současné době pro distribuci zdarma není důvod. V případě krizové situace je k diskuzi např distribuce desinfekce zdarma v oblastech uzavřených karanténou.

 • A kdo by měl takovouto pomoc lidem dodávat a kdo by ji měl hradit? V krizové situaci by bylo rozhodnutí o případné distribuce desinfekce na rozhodnutí krizových štábů

 • Víte o tom, že by někde takto v kraji byla, například v nemocnicích? Nemocnice a zdravotnická zařízení obecně jsou desinfekčními prostředky standardně vybavena a běžně je k desinfekci prostředí, nástrojů a rukou personálu používají.


 • Jak je bezpečné manipulovat s poštovními zásilkami, pocházejícími z Číny? Hrozí riziko například při vykládání zboží, které pochází z Číny? Nový koronavirus 2019-nCoV patří mezi RNA obalené viry. Tyto viry obecně patří mezi méně odolné z hlediska přežívání v prostředí mimo hostitele.
  Délka přežití viru v prostředí je závislá na vhodnosti vnějších podmínek (venkovní teplota, vlhkost vzduchu, typ povrchu). V zimním období s nižšími venkovními teplotami a nižší relativní vlhkostí vzduchu je z hlediska přežívání virů v prostředí vhodnější.
  Vzhledem k tomu, že se jedná o nový a dříve neznámý typ viru, nejsou jeho vlastnosti dosud detailně prozkoumány. U geneticky velmi podobného koronaviru - původce onemocnění SARS se doba přežití viru v prostředí pohybovala v rozmezí několika hodin až několika dnů.
  U zásilek původem z Číny je běžná doba doručení do České republiky natolik dlouhá, že by měla stačit k bezpečné inaktivaci viru. Rovněž dosavadní poznatky o šíření viru přepokládají bezprostřední kontakt s nemocnou osobou a ne nákazu z prostředí.
  Přesto pro větší jistotu i pro manipulaci se zásilkami lze využít obecné doporučení WHO, která doporučuje jako preventivní opatření zejména časté mytí rukou tekoucí teplou vodou a mýdlem při každém přerušení práce, před a po použití WC a před každým jídlem. Při práci je rovněž možno použít ochranné rukavice. Pokud tekoucí pitnou vodu nemáte k dispozici, je možno využít k desinfekci rukou desinfekční virucidní prostředek na bázi alkoholu. Tyto desinfekční prostředky jsou běžně dostupné v lékárnách.

 • Jaké je riziko zavlečení nákazy do MSK? Na území MS kraje studuje totiž řada studentů z Číny. V souvislosti s množícími se dotazy na možnost zavlečení nákazy novým koronavirem (2019-nCoV) na území našeho kraje ověřovala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje, zda v kraji studují občané z Číny. Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje je v kontaktu s vedením vysokých škol a z informací,které má k dispozici riziko zavlečení nákazy t.č. nehrozí. Epidemiologickou situaci KHS MSK sleduje a průběžně vyhodnocuje, v případě potřeby budou podniknuta příslušná protiepidemická opatření a osoby podezřelé z nákazy budou umístěny do karantény.